Szkoła Podstawowa
                  im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach
                       
 
Osiągnięcia uczniów Szkoły Podstawowej w Wykrotach w roku szkolnym 2017/2018
 

Rodzaj

          miejsce

Uczestnik/    uczestnicy

Przygotowu-

jący nauczyciel

Konkursy przedmiotowe 2017/18 osiągnięcia

Konkurs Powiatowy

,,W krainie Łużyckich Lasów”

Etap Regionalny

(nasza drużyna wraz z drużyną z Bolesławca reprezentowała powiat bolesławiecki na etapie regionalnym)

II miejsce

 

III miejsce

 

Drużyna w składzie:

Rusinek kl. VII

Sz. Stojanowski kl. VII

M. Ojewski kl.VI

W. Traczyk

 

W. Traczyk

Etap Wojewódzki

Dolnośląski Konkurs Historyczny „Stulecie niepodległości ”

I miejsce

II miejsce

Alex Rusinek kl. VII

M. Ojewski

M. Sokalska

Konkurs Powiatowy Plastyczny ,,Za co lubimy Wyspiańskiego?”-zakwalifikowana praca do wystawy;

zakwalifikowana praca do wystawy

L. Ćwik kl.III

U.Bendkowska

Powiatowy Konkurs j. angielskiego

II miejsce

IV miejsce

M. Zasańska kl.IVb

K. Blatkiewicz kl.V

P. Sobczyszyn

Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Pegazik”

wyróżnienie

M. Jerzyk

M. Słobodzian

 

Konkurs Gminny ,,Na Zielnik”

I miejsce

wyróżn.

E. Dybał kl.VI

D. Filistyński kl. IV b

B. Pietkun i

W. Traczyk

Konkurs Gminny

,,Na stroik”

I miejsce (kat. kl VI-VII)

II miejsce (kat. kl IV-V)

M. Rudko kl.VI

 

K. Kaczmarski kl.V

A.Błaszczyszyn

 

W.Traczyk

Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym

III miejsce

 

III miejsce

 

II miejsce

Chłopcy kl. IV-VI(Ojewski, Janiec,Gola

Chłopcy kl.VII i IIIG (Kuźnik, Turczyn, Kozioł, Rusinek)

Dziewczyny kl.VII i IIG (Roman, Piwowarska, Filistyńska

M. Klisiewicz

 

T. Zieliński/M. Klisiewicz

T. Zieliński/M. Klisiewicz

Konkurs Gminny ,,Malowanie Pisanek”

II miejsce

(kat.kl.I-III)

I miejsce (kat.kl. IV-VI)

II miejsce (kat.kl.VII, IIG, IIIG)

Wyróżnienie (kat. kl. IV-VI)

M. Nitarska kl.I

 

E. Dybał kl.VI

 

R. Piwowarska kl.IIG

 

M.Rudko kl.VI

I.Smolińska

 

A.Błaszczyszyn

 

A.Błaszczyszyn

 

A.Błaszczyszyn

Gminny Konkurs Recytatorski

I miejsce

I miejsce

Wyróżnienie

K. Smoliński kl. I

M. Blatkiewicz kl. II

R. Chochel kl. II

I. Smolińska

A. Warek

A. Warek

Gminny Konkurs o Józefie Piłsudskim w Nowej Wsi

I miejsce

A. Frontczak,P. Kozioł

M. Majka,A. Roman

F. Pyszka

M. Sokalska

W Konkursie Piosenki Religijnej na szczeblu gminy 

 III miejsce

 

wyróżnienie

Ola Gorczyca z klasy IVb

zespół wokalny Paulina Kozioł i Karol Blatkiewicz

A.Orawiec i B.Wolszczak

 

Rok  Ireny Sendlerowej w naszej szkole

        Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej  Rokiem Ireny Sendlerowej.   Tę  postać  w naszej miejscowości zna większość osób, bo to patronka Gimnazjum. Przypomnimy tylko, że ta niezwykła kobieta podczas II wojny światowej wraz z innymi pracownicami opieki społecznej i ludźmi dobrej woli  uratowała  ponad 2000 żydowskich dzieci. Zawsze cechowała ją niezwykła  odwaga, skromność i tolerancja.

Aby uczcić swoją byłą  patronkę uczniowie klas gimnazjalnych zorganizowali dla całej społeczności szkolnej apel, na którym młodsze koleżanki i koledzy mogli poznać  Irenę Sendler.

Ponadto w dniach 8-10 czerwca 2018 roku delegacja naszej szkoły w składzie  Wiktoria Markiewicz, Renata Piwowarska oraz Szymon Stojanowski   wraz z opiekunami: wicedyrektor Małgorzatą Sokalską  i Krystyną Zając  – uczestniczyła w IV Międzynarodowym Zjeździe Szkół Sendlerowskich w Gdańsku.  

 Poprzednie zjazdy szkół sendlerowskich, co trzy lata organizował Zespół Szkół nr 65 w Warszawie. W roku  Ireny Sendlerowej, zjazd zorganizowano wyjątkowo po upływie dwóch lat i tym razem w Gdańsku. Na zjazd przybyli przedstawiciele szkół i placówek edukacyjnych z całego świata, obecne były delegacje z Niemiec, Wielkiej Brytanii ale przede wszystkim z Polski.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji sztandarów i szkół noszących imię Ireny Sendlerowej, których jest na świecie 33. Poczty sztandarowe wzięły udział w przemarszu spod historycznego  budynku dawnej Poczty Gdańskiej na Podwalu Staromiejskim do Teatru Szekspirowskiego. Pochód  poprzedzała Orkiestra marynarska dodając paradzie splendoru. 

Wśród gości obecnych podczas zjazdu znaleźli się między innymi: córka Ireny Sendlerowej Janina Zgrzembska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, wiceprezydent Gdańska Pan Piotr Kowalczuk oraz   Relli Robinson, pisarka która przeżyła getto warszawskie.  Pani Robinson urodziła się w Gdańsku, ale jej rodzice przed wybuchem wojny wyprowadzili się do stolicy . Cała jej rodzina zginęła w czasie wojny. Pisarkę uratowali  Polacy tacy jak Irena Sendler. Dzisiaj Pani Robinson  mieszka w Hajfie w Izraelu i przyjechała do Gdańska, by spotkać się z młodzieżą. Jej wystąpienie było bardzo osobiste i wzruszające.

Córka Ireny Selerowej, równie skromna jak matka, do gości zebranych w teatrze a w szczególności ludzi młodych powiedziała że są najlepszym pomnikiem jej matki.

Następnie wychowankowie Bursy Gdańskiej, gospodarze zjazdu odegrali przedstawienie pod tytułem “Życie w słoiku”, opowiadające o życiu w getcie i o Irenie Sendlerowej. Zrobili to  bardzo profesjonalnie.

Organizatorzy   oprócz głównych uroczystości w Teatrze Szekspirowskim zapewnili uczestnikom wiele  atrakcji, m.in.: koncert organowy w Katedrze w Oliwie, spacer pod pomnik na Westerplatte, rejs statkiem wycieczkowym, czy zwiedzanie Głównego Miasta z przewodnikiem

Udział w zjeździe był bardzo wartościowym przeżyciem. Mieszkając wspólnie w bursie uczniowie mieli okazję do zawarcia  nowych przyjaźni, a pedagodzy do wymiany doświadczeń. Kilka gimnazjów, w tym  nasze brało udział w zjeździe po raz ostatni. 
 
 
 
 

                                                                                 Małgorzata Sokalska 
 
 
Mecz w  oddziale "0"
 
        Takiego meczu jeszcze nie było. W sali gimnastycznej chłopcy z oddziału przedszkolnego- wielkie talenty piłkarskie oraz ich ojcowie, także inni męscy przedstawiciele rodzin rozegrali mecz piłki nożnej. Jego poziom był wysoki,  zakończył się remisem dopiero po rzutach karnych. Dziękujemy dorosłym i dzieciom za wspaniałe emocje. Szczególne podziękowania należą się prowadzącemu spotkanie oraz panom, którzy brali w nim udział.            

                                                                                            M. Wolszczak                       

 
 
 

Projekt Szkoły Marzeń

 Od sierpnia 2017r. do 30 czerwca 2019r. realizujemy w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach projekt ,,Szkoły Marzeń”. Jest on  realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. Projektodawcą jest firma ArtProjekt z Krakowa pod kierunkiem koordynatora P. Moniki Kuźniak .Natomiast z ramienia Gminy realizację projektu nadzoruje Dyrektor ZOSZ-P. Marta Kołodziejska. Umowę dotyczącą realizacji projektu ,,Szkoły Marzeń” podpisał Burmistrz Nowogrodźca-P. Robert Relich.

W ramach projektu w 6 zadaniach  realizowane są następujące koła zainteresowań i warsztaty, które prowadzą nauczyciele z naszej Szkoły:

•        z zadania nr 2 warsztaty kreatywności prowadzą P. Grzegorz Mazurkiewicz (4 grupy w bieżącym roku szkolnym) i P. Bogusława Pietkun (2 grupy w bieżącym roku szkolnym);

•        z zadania nr 3 warsztaty rozwijające kompetencje kluczowe- warsztaty z języka angielskiego prowadzi P. Patryk Sobczyszyn (3 grupy w bieżącym roku szkolnym);

•        z zadania nr 3 warsztaty rozwijające kompetencje kluczowe- ,,Cyfrowy świat” prowadzi P. Beata Zawrotniak (2 grupy w bieżącym roku szkolnym);

•        z zadania nr 4 ,,Młody naukowiec” warsztaty matematyczne prowadzi P. Małgorzata Stadnik-Andrzejczak (4 grupy w bieżącym roku szkolnym);

•        z zadania nr 4 ,,Młody naukowiec” warsztaty z przyrody prowadzi P. Bogusława Pietkun (2 grupy w bieżącym roku szkolnym);

•        z zadania nr 5  zajęcia uzupełniające- tutoring zajęcia prowadzi P. Adriana Błaszczyszyn (4 grupy w bieżącym roku szkolnym);

•        z zadania nr 6 warsztaty przedsiębiorczości - zajęcia prowadzi P. Beata Jachimowicz  (2 grupy w bieżącym roku szkolnym);

          Dzięki realizacji projektu ,,Szkoły Marzeń” nasza placówka otrzymała pomoce dydaktyczne do nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, które w zamówieniu wyszczególnili wymienieni powyżej nauczyciele (m.in. roboty, globusy, mapy, szkielet, filmy dydaktyczne, gry dydaktyczne, itd.) oraz sprzęt (3 tablice interaktywne z projektorami oraz laptopami, ksero).

 W projekcie uczestniczą uczniowie z kl.1-7,których rodzice złożyli wniosek o udział w projekcie. W bieżącym roku w projekcie wzięło udział: 231 uczniów. Realizację projektu na terenie szkoły monitoruje: P. Małgorzata Klisiewicz, zaś bezpośredni nadzór nad realizacją zadań prowadzi dyrektor szkoły P. Wiesława Traczyk. 
 
 
Konkurs o bezpieczeństwie

     Dnia 30 V 2018r. w naszej szkole odbył się konkurs o bezpieczeństwie i pierwszej pomocy. Udział brali uczniowie kl. IV-VII oraz oddziału gimnazjalnego. Wszyscy uczestnicy rywalizowali ze sobą o jak najlepszy wynik. Oto najlepsi z naszej szkoły :

z oddziału gimnazjalnego:

I miejsce-Kwaśniak Katarzyna

II miejsce-Piwowarska Renata

III miejsce-Podkowicz Monika

kl.VI-VII

I miejsce-Pyszka Mariusz

II miejsce-Kojder Maja

III miejsce-Kaśków Wiktoria

kl.IV-V

I miejsce-Zasańska Martyna

II miejsce-Gorczyca Aleksandra

III miejsce-Cebrowska Karolina 

Wyróżnienia otrzymali:

Podkowicz Kornelia

Markiewicz Wiktoria

Koszelnik Natalia

Sudół Krystian

Ojewski Mateusz

Dybał Emilia

Rusinek Alex

Gancarczyk Klaudia

Zasański Szymon

Gola Rafał

Sochań Natalia

Blatkiewicz Karol

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Pozostali uczniowie tez posiadali dużą wiedzę, jednak nie osiągnęli bardzo wysokich wyników w stosunku do wymienionych wyżej.
                                                                                                M. Klisiewicz
 
 
DZIEŃ DZIECKA- KLASA1 I ODDZIAŁ 0
 
    Klasa 1 wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego spędziła miłe chwile z okazji dnia dziecka w sali zabaw w Bolesławcu.  Organizatorzy przygotowali różnorodne atrakcje podczas których uczniowie dobrze  się bawil i do szkoły wrócili w świetnych nastrojach.
 
I. Smolińska
 
 
DZIEŃ DZIECKA - KLASA 2
 
     Dnia 30 maja uczniowie klasy 2 świętowali DZIEŃ DZIECKA. Były pyszne kielbaski, słodkości, owoce. Rodzice pomyśleli też o konkursach. Każde dziecko otrzymało upominek. Słoneczko pięknie grzało. Ten dzień był bardzo radosny.
 
 
 
A. Warek
 

Wizyta Biskupa w naszej szkole

     Każda parafia raz na 5 lat przeżywa Wizytację Kanoniczną Ks. Biskupa. 10 maja  miała ona miejsce w parafii Wykroty. Z tej okazji odwiedził również naszą szkołę szczególny Gość – Jego Ekscelencja ks. biskup Marek Mendyk w asyście towarzyszących mu  duszpasterzy. Wizyta tak szanownych Gości była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów naszej szkoły.

Pani Dyrektor Wiesława Traczyk serdecznie powitała gości  w imieniu całej  społeczności szkoły. Przedstawiła naszą szkołę. Zaakcentowała, iż wsparcie jakie niesie rodzinie Kościół i Szkoła jest bardzo cenne i przynosi najlepsze efekty, gdy pomiędzy tymi podmiotami zachodzi ścisła współpraca.

Następnie przewodniczący Szkoły zaprosił wszystkich do obejrzenia przygotowanego specjalnie na tę okazję programu artystycznego. Uczniowie kl. II pod opieką pani A. Warek wykonali piosenkę „Jak w uczniowskim zeszycie” , po czym młodzi aktorzy z kl. VI pod opieką katechety B. Wolszczaka, przy akompaniamencie chóru prowadzonego przez panią A. Orawiec w bardzo pomysłowej formie przedstawili wydarzenia Wielkiego Tygodnia przekazując radość płynącą ze Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Po nagrodzonym gromkimi brawami występie naszych młodych artystów głos zabrał Jego Ekscelencja ks. Bp Marek Mendyk. Podziękował wykonawcom i twórcom spektaklu za bardzo piękny występ. Zaznaczył, że tak jak ci młodzi artyści są zdolnymi przekazicielami Ewangelii Chrystusa, tak każdy z nas może być takim światełkiem ukazującym innym Boga. Wspólne spotkanie zakończyło się udzieleniem wszystkim zebranym błogosławieństwa Bożego i wspólnym odśpiewaniem pieśni „My chcemy Boga”.

Ostatnim punktem programu wizyty ks. Biskupa w naszej szkole, która na długo zostanie w naszej pamięci i na zawsze w kronikach szkolnych było spotkanie z gronem pedagogicznym i pracownikami naszej szkoły.

Dziękujemy za tę WIZYTĘ.
 
M. B. Wolszczak
 
 

Dzien matki w klasie pierwszej

         Dnia 28 maja odbyła się uroczystośc z okazji Dnia Matki. Uczniowie klasy 1 przygotowali program artystyczny, poczęstunek i wręczyli mamom własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie z mamami było bardzo udane i wszystkim się podobało.
 
 
I. Smolińska
 
    

Dolnośląski  Konkurs Historyczny  Stulecie Niepodległości

          25 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 99 im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu odbył się  międzyszkolny Dolnośląski  Konkurs Historyczny  Stulecie Niepodległości – zaadresowany  dla uczniów szkół podstawowych noszących zaszczytne imię T. Kościuszki (i nie tylko). Konkurs odbył się pod patronatem  Panoramy Racławickiej. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Alex Rusinek z klasy VII , a drugie Mateusz Ojewski z klasy VI obydwaj z Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach.

 Uczniom serdecznie gratulujemy !

Pani Sokalska opiekun uczniów składa serdeczne podziękowania pracownikom Biblioteki Pedagogicznej w Bolesławcu, którzy na prośbę szkoły w Wykrotach zakupili  książki, podane jako litera obowiązkowa do konkursu, których nie miała w swych zasobach ani szkoła, ani biblioteka.   
 
Na zdjęciu laureaci konkursu  z opiekunami , w środku Pani dyrektor SP nr 99 we Wrocławiu  dr Jolanta Horyń.
Po prawej Alex Rusinek i Piotr Ojewski.
 
 
DZIEŃ MATKI W KLASIE 2
 
 
         Dnia 25 maja uczniowie z klasy 2 uczcili ŚWIĘTO MAM. Były wiersze, piosenki, życzenia, upominki i wspólny poczęstunek. To był bardzo piękny dzień. dzieci były bardzo szczęśliwe, że mogły przebywać w szkole wraz ze swoimi kochanymi mamami.
 
    
A. Warek
 
 

Projekt„Młodzi w akcji”.

 Dnia 17 maja 2018 roku w Szkole  Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w  Wykrotach odbyły się „WARSZTATY PRZYSZŁOŚCIOWE”  w ramach  ogólnopolskiego projektu „Młodzi w akcji”. Adresatami spotkania byli  mieszkańcy Sołectwa Wykroty, przedstawiciele organizacji i instytucji działających na terenie wsi i gminy,  przedstawiciele władzy samorządowej gminy Nowogrodziec,  przedstawiciele rady rodziców i  samorządu uczniowskiego. Warsztaty przebiegały pod hasłem:   Park w Wykrotach jako miejsce, które chcemy zmienić . Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Pan Robert Relich Burmistrz Nowogrodźca. W warsztatach wzięli udział  radni wsi Wykroty Pani Barbara Prusinowska i Pan Artura Kozioł, Pani  sołtys Krystyna Proć, Pani dyrektor Wiesława Traczyk i wicedyrektor Małgorzata Sokalska – opiekunka projektu, przedstawiciele stowarzyszenia „Integracja i przyszłość  sołectw Wykroty Zagajnik ”- Pani Barbara Żołna i Pan Mieczysława Smoliński, Przewodnicząc Koła Gospodyń Wiejskich  Pani Maria Piątka, przedstawicielka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej  Pani Kamila Wojciechowska , przedstawiciel klubu „Piast Wykroty Pan  Piotr Ojewski , Przedstawiciele  Rady Rodziców, mieszkańcy wsi  Wykroty   przedstawiciele  Samorządu Szkolnego. 

Warsztaty poprowadzili uczniowie w składzie Renata Piwowarska, Paulina Kozioł,  Monika Podkowicz, Katarzyna Kwaśniał, Natalia Koszelnik,   Mariusz Pyszka i Szymon Stojanowski. Warsztaty  składały się z trzech modułów:

 Moduł I  : "Analiza rzeczywistości" realne krytyczne spojrzenie na obecny stan parku

Moduł II : Etap utopii"..   zaplanowanie w   parku wszystkiego co tylko byśmy chcieli mieć, gdyby nie ograniczały nas finanse i konserwator zabytków.  

Moduł III ustalenie, co w  parku  w Wykrotach może wykonać każda z organizacji i instytucji zaproszona na  spotkanie w okresie krótko i długofalowym 

         Uczestnicy debaty pracowali bardzo chętnie, mieli wiele pomysłów.   Wyniki spotkania przeszły wszelkie  oczekiwania. Okazało się,  że największy wkład na rzecz parku w Wykrotach do tej pory ma Stowarzyszenie „ Integracja i przyszłość sołectw Wykroty – Zagajnik” . Stowarzyszenie zleciło opracowanie planu rewitalizacji parku, plan został już  podpisany przez  konserwatora zabytków.   Ponadto stowarzyszenie opracowało projekt nasadzeń i odnowy parku,  który został złożony do Stowarzyszenia  Lokalna Grupa Wsparcia   działającego  na terenie naszego województwa. LGW mają szansę na pozyskiwanie znacznych środków finansowych. Pan Burmistrz zadeklarował, że jeżeli projekt zostanie zaakceptowany do realizacji to gmina udzieli poręczenia finansowego. Za to oświadczenie otrzymał od zebranych ogromne brawa, bo do tej pory stowarzyszenie nie miało wystarczających środków, aby  przystąpić do projektu.  Wiele organizacji jak strażacy sportowcy, rada rodziców, samorząd szkolny, nie mając środków finansowych zadeklarowało  udział w pracach porządkowych na rzecz parku. Spotkanie zapoczątkowała zabawa integracyjna, a zakończył poczęstunek. Były to mile akcenty spotkania. 

Naszym zdaniem główny  cel warsztatów,  czyli   włączenie uczniów i uczennic do procesu współdecydowania o tym, jak w przyszłości ma  wyglądać miejsce, w którym żyjemy został w pełni osiągnięty.   Dnia 26 maja 2018 roku uczniowie  pod opieką Pani M. Sokalskiej, Marka Mazurkiewicza i Piotra Ojewskiego rozpoczęli  prace porządkowe na terenie parku.   

 
M. Sokalska
 
 
Wycieczka do Lutomierza
 
     Dnia 14 maja 2018 roku  uczniowie z  z kl. VII SP oraz  II i III gimnazjum wzięli udział w wycieczce do zagrody edukacyjnej „Pasternak w Lutomierzu.  Do rodzinnego gospodarstwa Pani Malwiny trafiliśmy dzięki temu,  że jego właścicielka w ramach promocji swej  działalności przeznaczyła   grant  na bezpłatne warsztaty dla 30 osób.  Grant ten  na spotkaniu na temat: Edukacji regionalnej o  Dolnym Śląsku wylosowała nasza szkoła. Dla reszty chętnych dokupiliśmy bilety wstępu. W  ekologicznej zagrodzie  „ Pasternak” młodzież  zapoznała się  z pracą serowarni i gospodarstwa zajmującego się hodowlą bydła, ale przede wszystkim uczestniczyła  w procesie przygotowania sera. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Każdy uczeń nie tylko obserwował jak wyrabia się biały ser, ale mógł zrobić własną kompozycję porcji sera.   Gospodarze mimo, że na terenie  obiektu prowadzony jest remont, przyjęli naszą grupę bardzo serdecznie. Po warsztatach odbyła się degustacja produktów wyrabianych w gospodarstwie. Wszystko było świeże i smaczne.  Oprócz  serowarni zwiedziliśmy kilka zabytków Ząbkowic Śląskich: krzywą wieżę, laboratorium Frankensztajna, oraz zamek, poznaliśmy walory przyrodnicze pięknej krainy. Pogoda i humory nam dopisały więc wycieczka była bardzo udana.  
 
      
M.Sokalska
 
 
 
Dzień Ziemi
 
          Z okazji Światowego Dnia Ziemi 24 kwietnia w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy I pod kierunkiem wych. Ireny Smolińskiej.
 
Dziś Dzień Ziemi Świętujemy- zdrowe życie promujemy.
 
                                                                                                                                      I. Smolńska
 
 
SPRZĄTANIE ŚWIATA
 
        Uczniowie klasy V w ramach dni sprzątania Świata, wybrali się na lekcji wychowawczej na spacer w celu oczyszczenia pobliskich ścieżek i chodników na terenie wsi Wykroty i Zagajnik. Efekt był "odrażająco-wybitny" gdyż udało nam się nazbierać 10 pełnych worów śmieci. W przeważającej części były to plastiki i butelki. Uczniowie spisali się na medal - dzięki nim Wykroty stały się jeszcze piękniejsze! :) 
 
P. Sobczyszyn
 
 
 
 
Konkurs języka angielskiego
 
         W dniu  23 kwietnia 2018  w Szkole Podstawowej nr1 im. Janusza Kusocińskiego odbył się konkurs języka angielskiego MACMILLAN PRIMARY SCHOOL TOURNAMENT dla uczniów  klas IV-VII szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 44 uczniów z 12 szkół podstawowych powiatu bolesławieckiego. Drugie miejsce wśród uczniów 4 klas zajęła Martyna Zasańska z klasy IVb. Gratulacje!  
 
 
P. Sobczyszyn
 
 
 
 
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
 
          Z okazji Dnia Patrona Szkoły – Tadeusza Kościuszki 23.03.2018 r. w naszej szkole  odbył się uroczysty apel, w którym wystąpili uczniowie kl.7  oraz kl.2 i  częściowo kl.6. Apel przygotowały P. M. Klisiewicz, P. M. Sokalska i P. A. Warek a oprawę muzyczną P. A. Orawiec, zaś dekoracją zajęli się P. A. Błaszczyszyn , P. M. Klisiewicz i P. Sz. Plizga.
 
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Nowogrodźca P. Robert Relich, sołtysi z Wykrot i Zagajnika oraz radni. Apel zachwycił wszystkich obecnych bardzo dobrym przygotowaniem uczniów przez nauczycieli, pomysłowością prowadzących. Po części artystycznej Burmistrz Nowogrodźca P. Robert Relich wręczył na ręce Pani Dyrektor Wiesławy Traczyk portret naszego patrona Tadeusza Kościuszki naszkicowany przez znanego artystę P. M. Urbana. Dyrektor szkoły podziękowała za przekazany portret burmistrzowi oraz nauczycielom i uczniom za przygotowany apel.
                             
                                                                                                      M. Klisiewicz

        

 
 
Osiągnięcia uczniów klas 1-3.

Konkursy szkolne:

– na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową

      II miejsce zajęła Paulina Nitarska z klasy I

– konkurs recytatorski

     I miejsce zajął Kamil Smolińskim z klasy I

    II miejsce zajęła Paulina Nitarska z klasy I

    III miejsce zajęli: Izabela Mazurkiewicz i Wiktor Bafeltowski z klasy I, Maria Blatkiewicz z klasy II

                        wyróżnienie otrzymał Rafał Chochel z klasy II
 
 
 

Konkursy gminne:

- na najładniejszą Pisankę – Kraszankę

   II miejsce zajęła Milena Nitarska z klasy I
 
 

-konkurs recytatorski:

      I miejsce zajęli: Kamil Smoliński z klasy I,

                              Maria Blatkiewicz z klasy II

     wyróżnienie otrzymał Rafał Chochel z klasy II

 
I. Smolińska
 
Przywitanie wiosny
 

     21 marca klasy młodsze pożegnały zimę nad rzeczka w Zagajniku. Mamy nadzieję, że wiosna już na dobre sie u nas rozgości.
 
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                 I. Smolińska
 
 
FINAŁ PROJEKTU „NAJ”

      Tegoroczny finał Projektu „Naj” odbył się zgodnie z tradycją 21 marca, czyli Pierwszego Dnia Wiosny. Różnił się on jednak od poprzednich edycji. W tym roku został on podzielony na dwie kategorie wiekowe. W grupie młodszej o statuetki w poszczególnych kategoriach walczyli uczniowie klas IV-tych, V-tych i VI-tych, zaś w grupie starszej uczniowie klasy VII-mej oraz II-giej i III-ciej oddziałów gimnazjalnych. Nominowani w poszczególnych kategoriach uczniowie ochoczo rywalizowali między sobą. Prezentowali przy tym wysoki poziom zdolności, umiejętności i talentów. Część eliminacji w poszczególnych kategoriach została przeprowadzona w formie testów w pierwszych tygodniach marca, pozostałe mieliśmy okazję podziwiać „na żywo”. Po zaciętej rywalizacji jury wyłoniło następujących zwycięzców:

KATEGORIA

grupa młodsza

grupa starsza

Kolorowa paleta

Magdalena Rudko

Aurelia Sierżant

Kreatywny twórca

Bartosz Dybał

Filip Pyszka (wyróżnienie)

Mały aktor

Maja Jerzyk

Filip Pyszka

Złota nutka

Aleksandra Gorczyca

Paulina Kozioł i Mariusz Pyszka

Michał Buczek (wyróżnienie)

Super tancerz

Emilia Dybał, Maja Jerzyk

Monika Podkowicz

Super historyk

Mateusz Ojewski

Alex Rusinek

Mistrz języka polskiego

Mateusz Ojewski

Katarzyna Kwaśniak

Mistrz języka angielskiego

Martyna Zasańska

Katarzyna Kwaśniak

Mistrz czytelnictwa

Aleksandra Gorczyca

Renata Piwowarska

Mistrz ortografii

Mateusz Ojewski

Katarzyna Kwaśniak

Młody naukowiec

Hubert Szczucki

Szymon Stojanowski

Super matematyk

Karol Blatkiewicz

Renata Piwowarska

Naj informatyk

Antoni Piątka

Alex Rusinek

Mistrz sportu

Konstancja Chlastawa

Krzysztof Kwaśniak

Pomocna dłoń

Karol Blatkiewicz

Renata Piwowarska

Lider bon ton

Martyna Zasańska

Szymon Stojanowski

 
    
 
                                                                                                                              M. Słobodzian


Konkurs recytatorski

   W tegorocznym etapie szkolnym konkursu recytatorskiego klas IV-VI o miano najlepszego recytatora walczyło wielu uczniów. Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zwyciężyli następujący uczniowie:

I miejsce ucz. klasy VI Maja Jerzyk

II miejsce ucz. klasy IVa Nikodem Magierewicz

III miejsce ucz. klasy IVa Zofia Micinowska oraz ucz. klasy V – Oliwia Rutyna.

Wszyscy laureaci reprezentowali naszą szkołę w kolejnym – gminnym etapie, w którym Maja Jerzyk zajęła V miejsce i zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Tutaj również dopisało jej szczęście i otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

M. Słobodzian

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wykrotach o ochronie środowiska

    

       Na TV Łużyce znajduje się relacja z wizyty w naszej szkole Burmistrza Nowogrodźca P. Roberta Relicha, który  rozmawiał z uczniami kl.7 o ochronie środowiska, a zwłaszcza o konieczności skanalizowania naszej miejscowości. P. Burmistrz poinformował ,że rozpoczyna się także  projektowanie kanalizacji sanitarnej w Wykrotach. Relacja ze spotkania :

http://luzyce.info/2018/02/15/bedzie-kanalizacja-wykrotach/
 
 
 
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 w oddziale przedszkolnym odbyło się wiele ciekawych wydarzeń.
 
1. Wspólnie z rodzicami wykonujemy Ziemniaka Cudaka.  Powstały niepowtarzalne ,ciekawe prace.

2. Pani Iwona Gruda pomogła nam zrobić wieniec adwentowy.

3. Przybył do nas Święty Mikołaj. Obdarował nas prezentami.

4. Przy pomocy rodziców powstały piękne świąteczne stroiki.

5. Na spotkaniu wigilijnym przedstawiliśmy Jasełka.
     
             
     
 
 
 
 
Bal karnawałowy klas 0-III
 
       Dnia 12 stycznia odbył sie piękny bal karnawałowy. Uczniowie byli wspaniale wystrojeni, tańczyli i chetnie brali udział w konkursach. Szybko minał ten cudowny dzień.
Alicja Warek
  
 
 
 
 
 
 
Mikołajki w szkole
 
      Dnia 6 grudnia przyszedł do nas Mikołaj. Obdarował nas pysznymi słodyczami. Jesteśmy bardzo uradowani, że dobry Święty o nas pamiętał. Obiecał, że odwiedzi nas w przyszłym roku.
 
  
 
 
Alicja Warek
 
 
Wigilia w klasie 2
 
         Dnia 22 grudnia była piękna Wigilia w klasie drugiej. Spędziliśmy bardzo przyjemne chwile przy opłatku, poczęstunku i kolędach. Pod choinką znalazły się  słodkie upominki. To był bardzo radosny i niezapomniany dzień.
 
 
                                                                                                                   Alicja Warek
 
Wigilia w klasie I
 
 
 
 
Nocowanie w szkole kl IV a
 
            Dnia 15 grudnia w naszej szkole odbyły się popularne ostatnimi czasy "śpiworki". Dla osób, które pierwszy raz zetknęły się z tym pojęciem, jest to noc spędzona w szkole pod opieką nauczycieli. Klasą wyróżnioną tym 'zaszczytem' ( wszystkie klasy w naszej szkole chciały brać w tym udział, ps. kto by pomyślał!? :) ) była IVa pod wychowawstwem Pani Beaty Zawrotniak. Uczniowie klasy IVa wygrali 1 edycję Europejskiego Dnia Języków Obcych i tym samym zasłużyli sobie na 'przebojową noc' . Od godz. 20:00 do godz. 7:00 dzieci miały do dyspozycji 'prawie' całą szkołę. Zabawy w chowanego, gry planszowe, X-Box, magiczny dywan i filmy wyświetlane na rzutniku to tylko niektóre z atrakcji. Po całonocnej szalonej zabawie czekała kolacja przygotowana przez Panią Wychowawczynie! Mamma Mia! Gofry z bitą śmietaną i Nutellą oraz tosty <3 
Zabawy trwały do białego rana! Ostatnie 'nocne Marki' poszły spać o godz. 4:00.
Równiutko o godz. 7:00 obudził nas budzik, czas do domu! 
Podsumowując tą wyjątkową noc, było fantastycznie! Niektórzy stwierdzili nawet, że Sylwester to przy tym 'pikuś'! 
 
                                                                                                                                                                  Patryk Soczyszyn
 
 
Gminny konkurs na stroik świąteczny

       Dnia 11 grudnia 2017r.w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu zorganizowano gminny konkurs na stroik świąteczny.Szkołę Podstawową im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach reprezentowali:

•        w kategorii kl.I-III-Marika Neścior i Patrycja Przyłucka z kl.3;

•        w kategorii kl.IV-V:Oliwia Rutyna i Konrad Kaczmarski z kl.5;

•         kategorii kl.VI-VII-Magda Rudko i Maja Jerzyk z kl.6.

I miejsce w kategorii  kl.VI-VII zajęła Magda Rudko z kl.6,a II miejsce w kategorii kl.IV-V-Konrad Kaczmarski z kl.5.Uczniów do konkursu przygotowały Panie: A.Błaszczyszyn(kl.6),W.Traczyk(kl.5),U.Bendkowska(kl.3).

 
 
 
Wycieczka do Bolesławca
 
 
        Dnia 4 grudnia klasy V, VI i VII pojechały na wycieczkę z okazji zbliżających się Mikołajek. Wraz z wychowawcami wybraliśmy się do Bolesławca, w którym czekały na nas super atrakcje! 
Rozpoczęliśmy od godz. 9:00 wystawą w Muzeum Ceramiki  pt. "Wikingowie, Truso - Legenda Bałtyku" na której mieliśmy okazję podziwiać okazy archeologiczne wydobyte na przełomie ostatnich 40 lat. Całość zakończona została warsztatami, na których własnoręcznie mogliśmy stworzyć tarcze i biżuterie na wzór oryginalnych, Wikingów. 
O godz. 11:00 udaliśmy się do Bolesławieckiego Parku Wodnego - Orka, gdzie spędziliśmy całe 2 godziny pływając, relaksując się w jacuzzi oraz szalejąc na wodnych zjeżdżalniach. 
Po intensywnym poranku o godz. 13:00 za kolejny cel wyprawy obraliśmy restauracje Bella Italia, gdzie nasze słodkie głodmorki rozkoszowały się we włoskiej kuchni, zajadając aż miło! 
Zmęczeni ale szczęśliwi po godz. 15:00 wróciliśmy do Wykrot. 
Ps. to się nazywa Mikołaj! :) 


Patryk Sobczyszyn
 
 
 
Próbny alarm przeciwpożarowy
 
 
 
 
 
 
 
Przedstawienie profilaktyczne
 
 
 
 
 
 
 
 
Wyjście klasy V do biblioteki
 
          Dnia 29 listopada klasa V wraz z Panią Beatą Jachimowicz i wychowawcą Panem Patrykiem Sobczyszyn udała się do biblioteki gminnej w ramach projektu realizowanego w klasach piątych " Z książką za pan brat". Uczniowie mogli dzięki temu dowiedzieć się jak funkcjonuje filia biblioteki gminnej w Wykrotach, w jaki sposób założyć kartę biblioteczną i co ciekawego kryje się na półkach. 
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do korzystania z zasobów biblioteki gminnej! 
 
 
                                                                                                                                Beata Jachimowicz 
                                                                                                                                                 Patryk Sobczyszyn
 
 
Narodowe Święto Niepodległości

        Dnia 10 listopada br. w naszej szkole odbył się  apel z oka­zji 99 rocznicy odzyskania niepodległo­ści przez Polskę. Scenariusz  opracowały pani Estera Żak i pani Beata Zawrotniak, a oprawę muzyczną przygotowała pani Agnieszka Orawiec. Nietypową lekcję historii poprowadzili z zaangażowaniem uczniowie klasy  IV A oraz II gimnazjum,  natomiast  pieśni patriotyczne pięknie wyśpiewali uczniowie z chóry szkolnego.

Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii, uświadomienie, że oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Po­lakom. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego obchodzimy to święto, że na 123 lata straciliśmy niepodległość, usłyszeli dlaczego tak się stało, ale też dlaczego pomimo tak długiego okresu braku niepodległości Polacy pozostali nadal Polakami.  Zobaczyli krótki filmik ukazujący postać Józefa Piłsudskiego, a także jak zmieniały się granice Polski na przestrzeni wieków.

 
 
 
 
Sukces drużyny ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach

na etapie regionalnym  konkursu ,,W krainie łużyckich lasów”

         9 listopada 2017r. w Nadleśnictwie Świeradów  został przeprowadzony etap regionalny konkursu ,,W krainie łużyckich lasów”. W konkursie tym powiat bolesławiecki w kategorii klas VI-VII reprezentowały dwie drużyny : ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bolesławcu oraz  Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach. Drużyna w składzie: Alex Rusinek (kl.7), Szymon Stojanowski (kl.7) i Mateusz Ojewski(kl.6) ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach zajęła III miejsce i otrzymała dyplom laureata konkursu regionalnego.

   Uczniów przygotowała do konkursu Dyrektor Szkoły-Wiesława Traczyk.
 
 
 
*********************************************************
Wycieczka klasy V
 
                  Dnia 31 października klasa V wraz z wychowawcą Panem Patrykiem Sobczyszyn pojechała na wycieczkę szkolną do Multikina w Zgorzelcu. Był to wyjazd po części sponsorowany przez pieniądze pozostałe z ubiegłorocznej wycieczki do Krakowa. Uczniowie wybrali na seans film animowany pt. "Potworna rodzinka". Morał filmu: rodzina ponad wszystko!Po zakończeniu nie zapomnieliśmy odwiedzić "stacji obowiązkowej" a mianowicie restauracji KFC. Szczęśliwi i najedzeni wróciliśmy do naszej szkoły. 
 
  
 
                                                                                                                          Patryk Sobczyszyn
 
                                                 Wyniki Gminnego Konkursu ,,Mój zielnik” 2017

     Na konkurs ,,Mój zielnik”,który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach w bieżącym roku szkolnym wpłynęły prace uczniów z 3 szkół podstawowych oraz z Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu. W dniu 27.10.2017r. komisja Gminnego Konkursu ,,Mój zielnik”pod przewodnictwem P.M.Kołodziejskiej Dyrektora ZOSz w Nowogrodźcu w składzie: W.Traczyk, M.Potocka, J.Mierzwa, podczas obrad w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach wybrała najpiękniejsze zielniki.
W kategorii kl.0-III:
I miejsce zajął-Hubert Przychodzki z Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu;
II miejsce zajęła - Anita Junkiewicz z kl.3 ze Szkoły Podstawowej im.Jana Pawła II w Gościszowie;
III miejsce zajęła  -Martyna Burek z  Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu;
Wyróżnienie otrzymała-Aleksandra Sawicka z Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu;
W kategorii kl.4-6:  
I miejsce zajęła -Emilia Dybał ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach;
II miejsce zajęła-Emilia Proska z kl.6 ze Szkoły Podstawowej im.Górników Surowców Mineralnych w Czernej;
III miejsce zajęła- Nikola Farbis z kl.5 ze Szkoły Podstawowej im.Jana Pawła II w Gościszowie;
Wyróżnienie otrzymał-Dominik Filistyński z kl.4b ze Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach;
    Gratulujemy wszystkim wygranym wspaniałej znajomości roślin,estetyki wykonania zielników oraz pomysłowości. Zachęcamy dzieci i młodzież do dalszego zgłębiania wiedzy o przyrodzie naszej pięknej Ojczyzny i uczestnictwa w następnych edycjach konkursu ,,Mój zielnik”.
            
                                                                                                                                          W.Traczyk

  ************************************************************************

Wyniki powiatowego etapu konkursu ,,W krainie łużyckich lasów”

       25 października 2017 r.   w Bolesławieckim Ośrodku Kultury -Międzynarodowym Centrum Ceramiki został przeprowadzony etap powiatowy konkursu ,,W krainie łużyckich lasów” zorganizowany przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej Urzędu Miasta Bolesławiec. W konkursie tym Szkołę Podstawową im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach w kategorii kl.VI-VII reprezentowała drużyna w składzie: Alex Rusinek (kl.7), Szymon Stojanowski (kl.7) i Mateusz Ojewski (kl.6).Uczniów przygotowała do konkursu Wiesława Traczyk. Chłopcy bardzo dzielnie reprezentowali naszą szkołę zajmując podczas eliminacji powiatowych II miejsce i będą wraz z drużyną z Bolesławca w kategorii kl.VI-VII reprezentować powiat bolesławiecki podczas finału konkursu - 9 listopada w Świeradowie.Poza tym w kategorii kl.IV-V wraz z drużyną z Bolesławca reprezentować powiat bolesławiecki będzie drużyna z Nowogrodźca, która zajęła także II miejsce.

Konkurs został zorganizowany przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej Urzędu Miasta Bolesławiec.

*************************************************************************
 
                                                                                      POKAZ RYCERSKI
 
            Dnia 23 października w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się pokaz historyczny - rycerski, który miał na celu uświadomić naszym uczniom w jaki sposób ubierała się i walczyła między innymi Szlachta polska. Nasi wychowankowie pilnie słuchali opowieści dzielnego rycerza, oraz aktywnie brali udział w zadawanych przez niego pytaniach. Bartek z klasy IV miał niecodzienną możliwość stoczenia walki na szable z dużo groźniejszym przeciwnikiem.... i na całe szczęście wyszedł z niej cało! :) Oprócz historycznych strojów i rekwizytów uczniowie dosłownie na własnej skórze mogli przekonać się jak wyglądały tortury w średniowiecznej Polsce, będąc zakutym w dyby czy spędzając długie godziny na "niezbyt wygodnym" krześle :)  Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie wynieśli z tej niezwyklej lekcji historii jak najwięcej cennych informacji, które pomogą im w dalszej edukacji i w rozwijaniu pasji. 
 
                     
          
                                                                                                                    P. Sobczyszyn
                                  *********************************************************
 
                                                    Dzień Edukacji Narodowej

     Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej 12.10.2017r. w naszej Szkole przygotowali uczniowie z kl.IVb oraz z kl.III gimnazjum pod kierunkiem P. B. Pietkun,P. A. Antoniszyn i P. P. Sobczyszyn. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierunkiem P. A. Orawiec.

   Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagrody Dyrektora otrzymali następujący nauczyciele: P. Beata Jachimowicz, P. Małgorzata Stadnik, P. Małgorzata Klisiewicz, P. Beata Zawrotniak, P. Alicja Warek, P. Patryk Sobczyszyn, P. K. Zając, P. A. Antoniszyn i P. E. Żak. Natomiast 16 października 2017r. podczas  Gminnego Dnia Edukacji Narodowej nagrodę Burmistrza Nowogrodźca otrzymał P. Bogdan Wolszczak. Poza tym Burmistrz Nowogrodźca P. Robert Relich wręczył stypendia uzdolnionym uczniom, którzy osiągnęli w poprzednim roku szkolnym wysoką średnią ocen oraz byli lauretami konkursów na szczeblu powiatowym, wojewódzkim lub ogólnopolskim. Z naszej szkoły stypendia otrzymali: Alex Rusinek i Szymon Stojanowski z kl.7, Mateusz Ojewski i Emilia Dybał z kl.6 oraz Renata Piwowarska z kl.2 gimnazjum, a nagrodę Burmistrza: Piotr Rudko z kl.4b i Magdalena Rudko z kl.6.

                         Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
 
          
          
                                                   
 
 
 
                                                Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej
 
         
 
                                             

 

                                                            Biwak  legionowy

           W dniach 6- 7  października 2017  10 uczniów z naszej szkoły  z klas gimnazjalnych i klasy 7  wzięło udział  w  biwaku legionowym w  stanicy w Tomisławiu.  Była to  impreza inaugurująca obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem biwaku był Zespół Szkół  im.  Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi.

 W ramach spotkania uczniowie wzięli udział w legionowej grze terenowej przygotowanej przez  drużynę harcerską podczas, której należało się  wykazać wiedzą na temat życia i działalności  Józefa Piłsudskiego. Wieczorem odbyło  się  spotkanie przy kominku, gdzie wspólnie śpiewano legionowe pieśni i opiekunowie grup prezentowali przygotowane przez siebie gawędy.   Na podsumowaniu wyników  gry  okazało się, że jedna z grup z naszej szkoły w składzie: Angelika Frontczak, Paulina, Kozioł Małgorzata Majka, Anastazja Roman, Filip Pyszka zajęła I miejsce. Jest to powód do dumy, bo pytania były trudne. Mimo fatalnej pogody spotkanie było bardzo udane. Młodzież miała możliwość pogłębienia  swojej wiedzy historycznej, podniesienia  sprawności fizycznej oraz spędzenia czasu z rówieśnikami z innych szkół w gminie. Opiekunem grupy z naszej szkoły była Pani Małgorzata Sokalska.  

  


                                                       Europejski Dzień Języków Obcych

                               Dnia 26 września uczniowie naszej szkoły obchodzili Europejski Dzień Języków Obcych. Klasy IV - VII przygotowały stoiska, które przedstawiały wybrane kraje Unii Europejskiej oraz gościnnie Stany Zjednoczone Ameryki. W trakcie przerw uczniowie oraz nauczyciele mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z państwami takimi jak Anglia (IVa), Niemcy(IVb), Włochy(V), Hiszpania(VII) i USA(VI). Co więcej na każdym ze stoisk pojawiły się ciekawe rekwizyty oraz potrawy kulinarne. Zwieńczeniem tego fantastycznie przygotowanego przez uczniów dnia były pokazy ( scenki teatralne oraz projekty ), które dostarczyły wiele śmiechu i cennych informacji. W jednej chwili na scenie pojawili się Beatlesi, Królowa Elżbieta II, Mariano Italiano, Hiszpański torreador i jego piękna "tancerka" oraz strażacy z USA. Jury w składzie Pani Dyrektor Wiesława Traczyk, Pani Vice-Dyrektor Małgorzata Sokalska oraz Pani Pedagog Adrianna Błaszczyszyn oceniali punktowo klasy w następujących kategoriach: stoisko, scenka teatralna i test wiedzy o językach świata, który zakończył zmagania uczniów. Pierwsze miejsce zajęła najmłodsza, ale za to najlepiej przygotowana klasa IV A! Tym samym wygrywając możliwość spędzenia nocy Halloween w murach naszej szkoły. Drugie miejsce zajęła klasa VII - Hiszpania, a trzecie miejsce klasa VI - USA. Za zajęcie II i III miejsca uczniowie wygrywają wycieczkę szkolną. Czwarte miejsce przypadło dla klasy V - Włochy a piąte miejsce dla klasy IVb.  Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w Dniu Języków Obcych otrzymują ocenę celującą z j. angielskiego. Dziękujemy Wam wszystkim i mamy nadzieję, że za rok Wasze pomysły rozwiną się jeszcze mocniej co przełoży się na kolejny mile spędzony dzień w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach :) 

       
                                                        
                                                                                                                                      P. Sobczyszyn


                                                                                Euroweek
 
                                  Dnia 15 września 2017 r. nasi najlepsi uczniowie z języka angielskiego udali się wraz z nauczycielami - opiekunami ( Panią Adrianą Błaszczyszyn i Panem Patrykiem Sobczyszyn ) na obóz językowy Euroweek. W tym roku siedzibą projektu był Lądek Zdrój i Ośrodek Wczasowy Melafir. Uczniowie codziennie od godz. 9:00 do 20:00 rozwijali swoje zdolności językowe z wykwalifikowanymi wolontariuszami z Filipin , Indii, Gruzji, Peru, Indonezji. Gratulujemy każdemu uczestnikowi, który wziął udział w projekcie i otrzymał pamiątkowy certyfikat. 

                                         
                  
                                                                                                                                                                                                                  P. Sobczyszyn


Apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018

 

          W dniu 04.09.2017 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach odbył się uroczysty apel rozpoczynający rok szkolny 2017/2018.Występ artystyczny przygotowała kl.6 pod kierunkiem P. Małgorzaty Stadnik -Andrzejczak, a dekorację P. A. Błaszczyszyn. Następnie Dyrektor Szkoły Wiesława Traczyk powitała nauczycieli, rodziców i uczniów, a szczególnie dzieci z oddziału przedszkolnego, które po raz pierwszy przybyły do naszej szkoły oraz ponownie uczniów oddziałów gimnazjalnych, które zostały włączone do Szkoły Podstawowej. Następnie omówiła zmiany w bieżącym roku szkolnym i przedstawiła nauczycieli, którzy będą uczyć w naszej placówce, a po odczytaniu listu P. Minister Oświaty życzyła wszystkim uczniom i nauczycielom samych sukcesów w pracy i w nauce, a rodzicom cierpliwości.
 
 
 
 
 
 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

     23 czerwca 2017 r. Dyrektor Szkoły-P. Wiesława Traczyk  uroczystym apelem zakończyła rok szkolny. Występ artystyczny przygotowany przez kl. III a pod kierunkiem P.I. Smolińskiej oraz dekoracja wykonana przez P.A.Błaszczyszyn i P. U.Bendkowską wszystkim się podobały. Wielu uczniów otrzymało nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce,a niektórzy nawet za 100% frekwencję.

Wyróżniający się uczniowie w bieżącym roku szkolnym to:

następujący uczniowie kl.I:M.Blatkiewicz,R.Chochel,N.Czurejno, G.Drozd, M.Kojder,B.Majka,A.Osip,J.Przyłucka,D.Pyszka,L.Sobko,Ł.Zamorski,W.Żaba

następujący uczniowie kl.II:P.Zięcik,J.Zasańska,P.Przyłucka,M.Neścior, N.Maksymiak, W.Gieba;

następujący uczniowie kl.IIIa:A.Bondos,K.Cebrowska,A.Chrząścik, F.Dorożyński,Z.Micinowska,L.Okrzyńska,W.Omiatacz,A.Sałek;

następujący uczniowie kl.IIIb:P.Rudko,M.Zasańska,A.Gorczyca,B.Dybał, D.Filistyński,R.Gola,Sz.Zasański, M.Superson, N.Sochań, Sz.Warchocki;

następujący uczniowie kl.IV:M.Piątka,K.Blatkiewicz,J.Szymoniak;

następujący uczniowie kl.V:Maja Jerzyk,Magda Rudko,Mateusz Ojewski, Emilka Dybał;

następujący uczniowie kl.VI:Alex Rusinek,Szymon Stojanowski i Anastazja Roman;

Stypendia za osiągnięcia w konkursach pozaszkolnych oraz wysoką średnią ocen,a także wzorowe lub bardzo dobre zachowanie otrzymali:

z kl.V:Maja Jerzyk,Magda Rudko,Mateusz Ojewski,Emilka Dybał;

z kl.VI:Alex Rusinek,Szymon Stojanowski i Anastazja Roman;

Puchar za najwyższą średnią ocen otrzymali uczniowie kl.6: Alex Rusinek i Szymon Stojanowski (obaj uzyskali średnią ocen -5,63);

    Rodzice,którzy najwięcej pomagali w szkole otrzymali podziękowania.

Życzymy wszystkim wesołych i spokojnych wakacji i zapraszamy wszystkich uczniów (także gimnazjum)na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 na salę gimnastyczną 4 września 2017 r.

    

 

Sprawozdanie z wycieczki do Krakowa

    W dniach 19 i 20.06.2017r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa ufundowanej przez Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha.

Wyjazd odbył się o godz. 5.45 rano z Wykrot, a około południa przybyliśmy na miejsce. Droga przebiegła bez problemowo i na pogodę nie było co narzekać.

Trasę wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania Kopca Kościuszki. Po wejściu na sam szczyt wzniesienia widzieliśmy całą panoramę Krakowa.

Przewodnicy oprowadzili nas po najciekawszych miejscach miasta. Zaczęliśmy od Drogi Królewskiej, a następnie mieliśmy okazję obejrzeć Barbakan , Bramę Floriańską, Muzeum Czartoryskich i dom wielkiego malarza Jana Matejki. Niezwykle podobał nam się malowniczy Krakowski Rynek. Najbardziej zainteresował nas Kościół Mariacki, który zwiedziliśmy i przepiękne Sukiennice. Później udaliśmy się do Collegium Maius – najstarszej części Uniwersytetu Jagielońskiego. Później był czas na posiłek i pamiątki.

Zakwaterowani byliśmy w hotelu studenckim „Żaczek”,  w którym panowały bardzo dobre warunki pobytu i smaczna kuchnia.

    Drugiego dnia wycieczki, po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy na  cudny Wawel, gdzie zwiedziliśmy Katedrę Królewską i Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Smoczą Jamę. W kryptach zobaczyliśmy sarkofagi najbardziej sławnych Polaków.

    Po długim pobycie na Wawelu i krótkim odpoczynku wyjechaliśmy do kopalni soli w Wieliczce. Nie mogliśmy się napatrzeć na specyficzne stropy, szyby oraz rzeźby wykonane przez górników-artystów. Ciepły i obfity  obiad zjedliśmy ze smakiem w restauracji pod ziemią.

W drogę powrotną wyruszyliśmy o godz.18.30 i po spokojnej podróży wróciliśmy ok. 1.00 do domu. Wszyscy byliśmy zachwyceni obejrzanymi skarbami naszej kultury narodowej, bardzo zmęczeni, ale niezwykle zadowoleni będziemy dłuuuuuuugo  pamiętać ten wyjazd.

                                               

          


                                                                        Wycieczka do Wrocławia

            Dnia 12 czerwca 2017 r. dzieci z klas 0-2 miło spędziły czas na wycieczce we Wrocławiu. Uczniowie obejrzeli Panoramę Racławicką, następnie udali się do pięknego "Kolejkowa". Potem były pyszności. Każdy zmęczony lecz zadowolony powrócił do domu. 
 
                                                                                                                                                                                                          A. Warek
 
 
                                                    Wycieczka kl III B do Lubania

         Dnia 02.06.2017 r. klasa trzecia B wraz z wychowawcą Bogusławą Pietkun pojechała na wycieczkę do Lubania. Widzieliśmy godło Lubania, bibliotekę w ratuszu, w której każdy z nas dostał w prezencie książkę; muzeum, w którym były stare monety, mundury, oznaki wojskowe, przepiękne obrazy, zbroje i inne ciekawe rzeczy. Oglądaliśmy też Salę Rajców, do której nie każdy ma wstęp. Potem poszliśmy na kamienną Górę, żeby zobaczyć wygasły wulkan, amfiteatr, kopalnie bazaltu,  tulipanowca amerykańskiego oraz inne pomniki przyrody.
Byliśmy też na lodach i na dobrym jedzonku. Tak skończyła się nasza wycieczka, po której bolały nas nogi, ale byliśmy niezwykle zadowoleni. To była nasza najlepsza wycieczka!
 
                         
                                      
 
                                                                                            Uczniowie kl. III B z wych. B. Pietkun

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej im.  Tadeusza Kościuszki

w Wykrotach do Nowogrodźca

           31.05.2017 r. uczniowie z kl.6 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach pod kierunkiem W. Traczyk i M. Klisiewicz pojechali na wycieczkę rowerową do Nowogrodźca. Rajd miał m.in. na celu poznanie obiektów kulturalno-oświatowych oraz samorządu terytorialnego, zabytków Nowogrodźca oraz obiektów ciekawych pod względem przyrodniczym. Ważnym celem były także spotkania z pracownikami Ośrodka Kultury w Nowogrodźcu, Urzędu Miejskiego w Nowogrodźcu oraz ZOSZ. Podczas rajdu realizowano założenia projektu wewnątrzszkolnego ,,Piękna nasza Polska cała” podczas zajęć z przyrody, historii i zajęć aktywnej turystyki w ramach 4-tej godziny wychowania fizycznego. Dyrektor Szkoły postanowiła w ramach korelacji międzyprzedmiotowej podczas jednego wyjazdu zrealizować treści z kilku przedmiotów, a nawet  wykraczające poza podstawę programową.

      W Urzędzie Miejskim w Nowogrodźcu z uczniami spotkał się Burmistrz Nowogrodźca, który chętnie odpowiadał na ich pytania dotyczące m.in. jego zainteresowań i planów, gdy był jeszcze w ich wieku. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich zainteresowaniach i o tym, co podoba im się w naszej szkole. Na zakończenie spotkania złożyli także P. Burmistrzowi życzenia z okazji Dnia Pracownika Samorządowego, który był niedawno. Poza tym w urzędzie zwiedzili poszczególne wydziały i w rozmowach z ich naczelnikami dowiedzieli się, jakie sprawy się w nich załatwia.

      Tak samo ciepło młodzież została przyjęta w Zakładzie Obsługi Szkół w Nowogrodźcu, gdzie Pani Dyrektor Marta Kołodziejska opowiadała o problemach oświatowych, a zwłaszcza dotyczących planowania środków finansowych. Uczniowie zwiedzili także  Ośrodek Kultury w Nowogrodźcu, gdzie zainteresowali się zbiorami bibliotecznymi.

    Natomiast kościół pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła pokazał naszym uczniom ks. Dziekan K. Słabicki opowiadając bardzo ciekawie o historii Nowogrodźca i Zakonu Magdalenek, którego ruiny znajdują się w pobliżu kościoła. Na zakończenie wycieczkowicze spożyli pizzę, aby mieć siły do powrotnej drogi, która dzięki opiece funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Nowogrodźcu obyła się bez problemów.

                        
Pierwszy przystanek Dworzec PKP-Gierałtów-Wykroty-oczywiście chłopcy żartują, że tacy umęczeni..
 
 
  W bibliotece-nawet kilka książek kupili...

 
 
 
 
                          Więcej na stronie   http://www.nowogrodziec.pl
 
 
                                                                   Dzień Dziecka w oddziale "O"
 
                       Z okazji Dnia Dziecka Rodzice zorganizowali dzieciom wyjazd do sali zabaw. Dzieci z oddziału przedszkolnego korzystały z licznych atrakcji i bawiły się radośnie.
                                                                                                             
                                                                                                                M. Wolszczak
 
 
                                                          DZIEŃ DZIECKA

       Rodzice uczniów klasy 1 zorganizowali wspaniałą uroczystość. Były  kiełbaski, lody, arbuzy i inne pyszności. Czas szybko upłynął w radosnej atmosferze. Szkoda, że Dzień Dziecka jest tylko raz w roku.
 
             

                                                                                                                                                      A. Warek
                                                      
                                                            XV Bolesławiecki Konkurs Matematyczny

                    Dnia 29 maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły:
 z klasy III b:
-Magdalena Superson,
-Bartosz Dybał
-Rafał Gola,
-Piotr Rudko
i uczeń klasy VI- Szymon Stojanowski wzięli udział w XV Bolesławieckim Konkursie Matematycznymna etapie powiatowym.
Gratulujemy uczniom i czekamy na wyniki.
 
                      
                                                                                                                          wych. kl III b - B. Pietkun
 
                                                  Wycieczka dzieci z oddziału "O"
 
           Realizując temat związany z gospodarstwem wiejskim dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły prawdziwe gospodarstwo hodowlane w Wykrotach. Dziękujemy panu Turkiewiczowi za umożliwienie pobytu oraz zobaczenie zwierząt i maszyn rolniczych.
 
                                                                                                        M. Wolszczak


                                                                    SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

       Chętni uczniowie klas 1-3 wzięli udział szkolnym konkursie recytatorskim. Wszyscy się bardzo starali aby pięknie recytować. 
Wyniki konkursu:

I miejsce Maria Blatkiewicz- kl. I
II miejsce Zofia Micinowska - kl. 3 a
III miejsce Rafał Gola -kl. 3 b
Wyróżnienia otrzymały:
Martyna Zasańska -kl. III b
Amelia Chrząścik -  kl III a

                                   
                                                                                                                                             A. Warek


Finalista III Olimpiady Wiedzy o KGHM i Regionie

 ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach

      Alex Rusinek uczeń kl.6 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach w dniu 12 maja 2017r. uczestniczył w finale III Olimpiady Wiedzy o KGHM i Regionie w Sali Miedziowej w Sieroszowicach. Alex w kwietniu podczas etapu międzyszkolnego, zakwalifikował się do ścisłego finału tzn. był wśród 15 uczniów, którzy uzyskali na tym etapie najwyższy wynik. Natomiast podczas finału regionalnego w Sieroszowicach zajął III miejsce. Ucznia do olimpiady przygotowała Wiesława Traczyk.


                    Na zdjęciu: laureaci, opiekunowie oraz członkowie komisji  III Olimpiady Wiedzy o KGHM i Regionie.

                                                                                  

 
                                                                                "Ptasie radio"    
 
      26 kwietnia uczniowie klasy III a wystawili przedstawienie dla klas młodszych. Dzieci z klasy I i "0" słuchały inscenizacji wiersza "Ptasie radio" z wielką uwagą. 
 
        
                                                 
                                                                                                                                          I. Smolińska

 

Dzień Ziemi

         24 kwietnia 2017 r. Odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany przez klasę piątą. Uczniowie zaprezentowali inscenizację dotyczącą tematu. Każdy z uczniów zadbał o odpowiedni strój.

 


                                                                                                                                  M. Stadnik-Andrzejczak


                                                                      Kukiełkowy teatrzyk
 
            Uczniowie z klasy I wykonali na lekcji piękne kukiełki. Podczas zajęć w świetlicy zorganizowali dwa przedstawienia pt. " Kukiełkowo" i " Przyszła wiosna". Było bardzo miło. Uczniowie klasy III nagrodzili ich gromkimi brawami. 
 
        
                                                                                                                                                  A. Warek
 
      

Osiągnięcia naszych uczniów w kwietniu 2017 r.


    W  kwietniu nasi uczniowie uzyskali laury w następujących konkursach:

-w konkursie ,,Poznajemy Ojcowiznę” wyróżnienie na etapie eliminacji wojewódzkich uzyskał Szymon Stojanowski z kl.6;

-w gminnym konkursie malowania pisanek: Maja Jerzyk z kl.5 zajęła II miejsce ,a Angelika Osip z kl. I otrzymała wyróżnienie;

-Alex Rusinek znalazł się w gronie 15 finalistów III Olimpiady wiedzy o KGHM-ie i trzymamy kciuki za jego udział w finale w maju.

 

                                                          Przedszkolaki u strażaków

          Dzięki uprzejmości pana Tomasza Skiby i pana Piotra Gałuszki dzieci spędziły pierwszy dzień wiosny na terenie remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wykrotach. Dziewczynki i chłopcy z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie wozu strażackiego. Wszystkim smakowała upieczona nad ogniskiem kiełbaska.
 Dziękujemy Rodzicom za miło spędzony z nami czas.
 
  
 
                                                                                                                     M. Wolszczak
 
 

                                                FINAŁ PROJEKTU "NAJ…" W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 

       W dniu 21 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Wykrotach odbył się finał projektu ,,Naj…”podczas Dnia Talentów. Po obejrzeniu prezentacji uczniów oraz zliczeniu głosów w niektórych kategoriach, komisja w składzie: W.Traczyk-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach, M.Sokalska -Dyrektor Gimnazjum w Wykrotach, E.Szwed- Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, I.Zamorska- Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Wykrotach, A.Błaszczyszyn oraz A.Orawiec -nauczycielki Szkoły Podstawowej w Wykrotach zdecydowała, kto w tym roku zostaje ,,Naj…”w naszej szkole. W kategorii:

 • Pomocna dłoń-Mateusz Ojewski z kl.5;

 • Lider bon-ton- Emilia Dybał z kl.5;

 • Młody naukowiec-Filip Pyszka z kl.6, Magda Rudko z kl.5,Karol Blatkiewicz z kl.4;

 • Mistrz sportu-Antek Piątka z kl.5;

 • Kolorowa paleta- Aurelia Ploch z kl.6;

 • Złota nutka-Karol Blatkiewicz z kl.4,Emilka Dybał z kl.5, Maja Jerzyk z kl.5, Konstancja Chlastawa z kl.4:

 • Kreatywny twórca-Patryk Gałka z kl.6;

 • Mały aktor-Mariusz Pyszka z kl.6,a wyróżnienie otrzymał -Sz.Stojanowski z kl.6;

 • Mistrz ortografii -Alex Rusinek z kl.6;

 • Mistrz języka angielskiego-Marysia Piątka z kl.4;

 • Super historyk-Szymon Stojanowski z kl.6, Julia Szymoniak z kl.4;

 • Naj informatyk -Alex Rusinek z kl.6;

 • Mistrz czytelnictwa -Karol Blatkiewicz z kl.4;

 • Super matematyk – Mateusz Ojewski z kl.5; 

Wszystkim uczniom gratulujemy udanych występów.

  

 
Pierwszy dzień wiosny

    Uczniowie klasy 1 i 3 przywitali wiosnę.Od dziś oczekujemy pięknej, słonecznej pogody. Dzieci bardzo się starały aby jak najlepiej pożegnać zimę.

 

  

A. Warek

     Dnia  21 marca klasa III a witała nadejście wiosny wychodząc na spacer nad rzekę. 

 

I. Smolińska


        W dniu 21.03.2017 r. byliśmy na wycieczce. Było bardzo fajnie! Mieliśmy przygotowaną mapę i zagadki, szukaliśmy wiosny, odganialiśmy zimę. Szliśmy i szliśmy ścieżkami, bagnami i ulicami szukaliśmy wcześniej przygotowanych marzann, a następnie utopiliśmy je, żeby przywitać wiosnę. Ale to nie wszystko- jeszcze plac zabaw i ognisko!!! Bawiliśmy się bardzo fajnie i to było wręcz wspaniałe. W drodze powrotnej rozmawialiśmy. Wróciliśmy do szkoły, żeby zdążyć na finał projektu "Naj...".

   

Uczennica kl. III b Ola Gorczyca

Spotkanie z artystką

       Dnia 14 .03.17 r. odbyło się w Szkole Podstawowej im. im. Tadeusza Kościuszki w sali przyrodniczej spotkanie uczniów klasy VI z Panią Bożeną Mazurkiewicz. Artystka przybyła z Gierałtowa. W spotkaniu również uczestniczyła Pani dyrektor szkoły Wiesława Traczyk. Rzeźbiarka i malarka opowiedziała uczniom o swojej pracy. Zaprezentowała swoje dzieła, a wśród nich te wykonane techniką kolażu np. Cztery pory roku Vivaldiego. Artystka ,aby wykonać kolaż musiała zrobić setki zdjęć. Jego tematem były : rośliny ,ogień, woda i niebo .Zdjęcia zostały pocięte na drobne elementy, a później do siebie dopasowane. Uczniowie zachwycali się także pracami malarskimi, ale godne podziwu były rzeźby stworzone z drewnianych klocków. Na koniec artystka udzieliła krótkiego wywiadu, a niektóre osoby otrzymały autografy. Gościowi podziękowano małym upominkiem. Dzięki interesującemu spotkaniu uczniowie, choć na chwilę, mogli obcować z prawdziwą sztuką.

Uczniowie z kl.6


PASOWANIE NA CZYTELNIKA


      Dnia 10 marca 2017 roku uczniowie klasy I Pani Alicji Warek przyjęci zostali do braci czytelniczej Biblioteki Szkoły Podstawowej w Wykrotach. Podczas Uroczystości Pasowania na Czytelnika uczniowie klasy I obejrzeli inscenizację -  na podstawie wierszy Juliana Tuwima - pt. "Pasażerowie z lokomotywy" przygotowaną przez ich starszych kolegów z klas IV-VI. Młodzi kandydaci na czytelników dowiedzieli się, jak powinni zachowywać się w wypożyczalni i czytelni, jak postępować z książkami oraz jak być dobrym czytelnikiem. Spotkali się również z Królową Książką, która przedstawiła im swoje prośby. Przeszli pozytywnie egzamin ze znajomości baśni. Złożyli przysięgę i zostali pasowani na czytelnika Wielką Księgą Bajek przez Panią Dyrektor Wiesławę Traczyk. Młodzi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki oraz wypożyczyli swoją pierwszą książkę w bibliotece szkolnej. Uroczystość Pasowania na Czytelnika przygotowana została przez Panią Beatę Jachimowicz - bibliotekarkę SP w Wykrotach, ale nie udałoby się to bez pomocy i współpracy z innymi nauczycielami. W przygotowaniu inscenizacji pomagały Panie Marta Słobodzian i Bogusława Pietkun, a w przygotowaniu dekoracji Pani Adriana Błaszczyszyn.
 
 
  

                                                                                                        B. Jachimowicz
 
 
 

                  Wyniki konkursów przyrodniczo-ekologicznych w styczniu 2017 r.

 

              W grudniu uczniowie kl.5-6 uczestniczyli w etapie szkolnym ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego ,,Pionier” i konkursu ekologicznego, które w szkole zorganizowała W. Traczyk. 

W styczniu otrzymaliśmy wyniki konkursu ,,Pionier”i w kategorii kl.5 najlepszy wynik uzyskała: Magda Rudko miejsce 19 na 328 uczestników(I miejsce w szkole), Emilia Dybał -miejsce 25 na 328 uczestników (II miejsce w szkole) i Mateusz Ojewski -miejsce 29 na 328 uczestników.

Wyniki konkursu ,,Pionier”i w kategorii kl.6 najlepszy wynik uzyskał: Szymon Stojanowski -miejsce 25 na 373 uczestników(II miejsce w szkole) , Mariusz Pyszka-miejsce 27 na 373 uczestników (III miejsce w szkole) ,Alex Rusinek- miejsce 32 na 373 uczestników. Pozostali uczestnicy konkursu z naszej szkoły również uzyskali wysokie pozycje(Maja Kojder, Filip Pyszka i Anastazja Roman).

     W konkursie ekologicznym na etapie szkolnym:

I miejsce zajął Alex Rusinek z kl.6;

II miejsce zajął Szymon Stojanowski z kl.6;

III miejsce zajął Mateusz Ojewski z kl.5;

Do etapu ogólnopolskiego przesłano prace 2 uczniów, którzy uzyskali powyżej 60% i byli to: 

Sz. Stojanowski i A .Rusinek z kl.VI.

   Natomiast w konkursie ,,Poznajemy Ojcowiznę” na etapie szkolnym I miejsce zajął 

Sz. Stojanowski i jego praca została przesłana na etap powiatowy.

                                                                                Gratulujemy!                                                                              Zabawa karnawałowa


                 10 lutego 2017 roku odbyła się zabawa dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III.
Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową . Przebierańcy tańczyli i posilali się. Nie zabrakło też konkursów.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji i przebiegu zabawy.
 
     
                                                                                                                                          M. Wolszczak
 
 
 
 
Uwielbiamy bale w karnawale. Uczniowie klasy I wspaniale się bawili. Były tańce, pyszny poczęstunek i konkursy. Czas szybko mijał. 
 
                    
 
                                                               
                                                                                                                             A. Warek
 
 
Uczniowie klasy III a bawią się i biorą udział w konkursach wraz z rodzicami.
 
 
 
                                                                                                                         I. Smolińska

Dzień Babci i Dziadka

      Dnia 20 stycznia do pierwszej klasy przybyli goście na bardzo ważną uroczystość. Świętowali Dzień Babci i Dziadka. Dzieci bardzo się starały, aby świetnie wystąpić. No i się udało.

 

 

 


A. Warek


Klasa pierwsza korzysta z uroków zimy. 

  

                                                                A. Warek

JASEŁKA W SZKOLE
 
        22 grudnia 2016 r. w naszej szkole wystawione zostały jasełka. Występ bardzo się podobał rodzicom, uczniom, nauczycielom i wszystkim gościom.
 
 
 
B. Pietkun 

Spotkanie przedświąteczne w klasie 3A

          Dnia 22 grudnia uczniowie myśleli już o świętach Bożego Narodzenia. Śpiewali kolędy i pastorałki przy akompaniamencie gitary. Składali sobie serdeczne życzenia i dzielili się opłatkiem. W tym uroczystym dniu w klasie panował świąteczny nastrój. Po pysznym poczęstunku uczniowie udali się do domów na dłuższą przerwę. 

 
                                                                                             I. Smolińska

WIGILIA W KLASIE I

     Dnia 22 grudnia w klasie I odbyła się Wigilia. Była wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, poczęstunek i kolędowanie. Teraz dzieci czekają na prezenty, ale ta część nastąpi w domach. Dzieci były grzeczne, więc pod choinką znajdą wymarzone podarunki.

 

A. Warek

 

WIGILIA W KLASIE IV 

     Dnia 22 grudnia 2016 r. w klasie IV  odbyło się spotkanie Wigilijne. Uczniowie przygotowali potrawy, zadbali o wspaniałą choinkę i ozdoby świąteczne. Po złożeniu sobie życzeń i podzieleniu się opłatkiem, klasa wysłuchała kolęd i (jako pierwsza w Polsce) oglądnęła film "bez którego Święta nie mają sensu" - Kevin sam w domu :) Jako wychowawca dziękuję za wspaniałe przygotowanie, mam ogromną nadzieję, że wszystkie marzenia noworoczne spełnią się bez wyjątku! 
Happy Christmas! 
      
                                                                          
 
                                                                                                                       P. Sobczyszyn
 
WYSTĘPY NA JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM
 
         18.12.2016 r. uczniowie klasy III b wystąpili z jasełkami podczas Jarmarku bożonarodzeniowego w sali wiejskiej w Wykrotach. Mali aktorzy świetnie odegrali swoje role i za to zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz tabliczką czekolady.
 
B. Pietkun
 
 

GMINNY KONKURS NA "STROIKI BOŻONARODZENIOWE"


12.12.2016 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: 

Amelia Bondos- kl. III A

Dominik Filistyński - kl. III B

Patryk Gałka - kl. VI

Bartosz Sochań - kl. VI

  wzięli udział w Gminnym Konkursie na "Stroiki Bożonarodzeniowe". Laureatem został Dominik Filistyński zdobywając II miejsce. 

  

 

                                                                                         B. Pietkun

 

Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej w Wykrotach

na Politechnice Wrocławskiej

         W dniu 8 grudnia 2016 r. W. Traczyk zorganizowała wycieczkę dla uczniów kl.6 oraz członków koła laboratoryjno-eksperymentalnego na Politechnikę Wrocławską,  Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii wraz z nauczycielami: M. Klisiewicz i R. Bafeltowską. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na zajęcia  ze studentami oraz pracownikami naukowymi Politechniki przez członków koła naukowego ,,Reviminig”, którego wiceprezesem jest absolwentka naszej szkoły-Aleksandra Piechota (studentka studiów inżynierskich na kierunku Górnictwo i Geologia na Politechnice Wrocławskiej). Celem spotkania było przedstawienie uczniom historii górnictwa, specyfiki zawodu górnika, zwyczajów Gwarków oraz zapoznanie z tematyką skał i minerałów na Ziemi. Studenci przygotowali dla naszych uczniów oprócz wykładów wiele innych atrakcji m.in. prezentacje projektu, wspólne zdjęcia itd. Poza tym pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej poprowadzili dla nich pokazowe doświadczenia w laboratoriach prezentujące górnictwo z praktycznej strony. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty, a studentów wręcz ,,zasypali” pytaniami. Poza tym złożyliśmy wszystkim życzenia z okazji Święta Górników-Barbórki, które było kilka dni wcześniej. Nasi uczniowie postanowili więcej się uczyć, aby tak jak ich starsza koleżanka mogli w przyszłości podjąć studia na tej wspaniałej uczelni.

  

 

 

                          Mikołajki w kinie Forum Bolesławiec
    
           Dnia 6 grudnia klasy 4-6 SP udały się na Mikołajkową wycieczkę do kina Forum w Bolesławcu. Film familijny "Za niebieskimi drzwiami" okazał się dla niektórych śmieszny, dla innych ciekawy, a dla jeszcze innych straszny! Opinie były podzielone, ale koniec końców,  wszyscy uczniowie wracali do Wykrot uśmiechnięci i najedzeni (kinowym popcornem) :) 
Opiekunami wycieczki byli Pani Małgorzata Stadnik, Pan Szczepan Plizga i Pan Patryk Sobczyszyn. 
 
 


 
                                                                                                   P. Sobczyszyn
 
MIKOŁAJ W KLASIE I

            W klasie pierwszej był Mikołaj. Obdarował uczniów słodkimi prezentami. Obiecał, ze za rok też     odwiedzi grzeczne dzieci. 
A. Warek
 
 
 MIKOŁAJ W KLASIE 3 A
 
 


Dzień Górnika
 
        W grupie przedszkolnej gościliśmy pana Józefa Filistyńskiego, emerytowanego górnika odznaczonego wieloma medalami za lata ciężkiej pracy.
M. Wolszczak
 

 
  PRELEKCJA   POLICJI   "BEZPIECZEŃSTWO  NA  DRODZE"
 
        Dnia 30.11.2016r.w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantkami z Komendy Policji w Bolesławcu.W klasach młodszych policjantka przekazała uczniom wiedzę na temat prawidłowego poruszania się po drodze,jak unikać zagrożeń i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
W klasach starszych policjantka rozmawiała z uczniami na temat terroryzmu.
Prelekcja Policji na pewno zaprocentuje bezpieczeństwem dzieci.
 
                                                                                                                         I.Smolińska
 
 
 
 

SPOTKANIE Z PANIĄ POLICJANTKĄ W KLASIE I
 
     Dnia 30 listopada odbyło się spotkanie z policjantką, która przedstawiła dzieciom sytuacje dla nich niebezpieczne. Uświadomiła uczniom, że obcy może być groźny dlatego nie rozmawiamy z nimi, nie częstujemy się proponowanymi słodyczami. Poza tym pani przypomniała uczniom o bezpiecznym poruszaniu się po drogach.
Alicja Warek


Ogólnopolski konkurs matematyczny EDI


22 listopada 2016 r. Odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs matematyczny. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas IV-VI.

Oto wyniki poszczególnych uczniów:

Klasa IV (1316 uczestników)

Viktoria Svydlo – 33 m-ce

Natalia Ciemna – 37 m-ce

 

Klasa V (1195 uczestników)

Mateusz Ojewski – 28 m-ce

Emilia Dybał – 39 m-ce

Wiktoria Kaśków – 41 m-ce

Maja Kojder – 41 m-ce

Klasa VI (1249 uczestników)

Szymon Stojanowski – 7 m-ce Wyróżnienie

Alex Rusinek – 37 m-ce

Bartosz Sochań – 41 m-ce

Anastazja Roman – 41 m-ce

Piotr Mielnik – 47 m-ce

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.

M. Stadnik-Andrzejczak


 
 PODZIĘKOWANIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach Wiesława Traczyk dziękuje za

pomoc w organizacji imprezy następującym rodzicom:

 

Agnieszce Sałek - Tomczyk, Remigiuszowi Filistyńskiemu, Krzysztofowi Pyszce, Iwonie Zawrotniak, Barbarze Micinowskiej, Katarzynie Piątka, Monice Sochań, Jolancie Ancygier, Oldze Roman, Arkadiuszowi Omiatacz, Ewelinie Polakowskiej, Barbarze Neścior, Magdalenie Rychel-Matejewicz, Agnieszce Forster orazKrystynie Proć - sołtys wsi Wykroty i Józefowi Potyszce - sołtysowi wsi Czerna;

Dziękuję następującym rodzicom, którzy upiekli ciasto: B. Neścior, A. Ciaciek, J. Grudzień, M. Bafeltowska, I. Gruda, I. Wachowska, M. Blatkiewicz, B. Duma, M. Drozd, B. Adaszkiewicz, M. Zasańska, D. Kojder, A. Maksymiak, R. Baczyńska, R. Chrząścik, B. Micinowska, A. Sałek – Tomczyk,  M. Omiatacz, M. Marcinkiewicz, K. Polak, U. Zasańska, J. Ciemna, J. Ciaciek,  G. Szwałko, J. Ancygier, M. Jerzyk, K. Piątka, E. Janiec, W. Chojnacka, O. Roman, J. Pyszka, B. Pyszka, K. Gancarczyk.Apel z okazji Święta  Odzyskania Niepodległości

    Dnia 10.11.2016 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez p. Małgorzatę Klisiewicz oraz p. Beatę Zawrotniak. W apelu  udział wzięli uczniowie klasy VI i kilkoro uczniów z klasy V, którzy przypomnieli nam ważniejsze wydarzenia z historii Polski, a w szczególności czasy, w jakich walczyła o swoją niepodległość z zaborcami: Rosją, Austrią i Prusami. Podczas przedstawienia zobaczyliśmy jak Polska znikała z mapy podczas wszystkich trzech rozbiorów i jak pojawiła się na niej ponownie. Apel miał charakter podniosły i patriotyczny.

     

https://www.youtube.com/watch?v=uD3_nBnlwFY

 Uroczystość z okazji 50-lecia nadania Szkole Podstawowej w Wykrotach 

im. Tadeusza Kościuszki oraz 70-lecie istnienia Szkoły


     27 października 2016 r. w Szkole Podstawowej w Wykrotach odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia nadania szkole im. Tadeusza Kościuszki oraz 70-lecia istnienia Szkoły na ziemiach odzyskanych. Na uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością :Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich ,Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antonina Szelechowicz, Radni Rady Miejskiej w Nowogrodźcu(z Wykrot i Zagajnika dawni i obecni),Skarbnik Gminy Nowogrodziec Irena Johna-Rudko, Kierownik ZOSz Marta Kołodziejska, Ksiądz Władysław Stępniak Proboszcz Parafii Pw. Św. Michała i Św. Anny w Wykrotach, Sołtysi wsi Wykroty i Zagajnik(dawni i obecni),poprzedni Dyrektorzy Szkoły, Przedstawiciel ZNP, członkowie Zespółu ,,Wykroty-Zagajnik, emerytowani Nauczyciele i Pracownicy oraz  Absolwenci Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach, aktualni Nauczyciele naszej szkoły, Rodzice oraz inni Goście.

       Z okazji jubileuszu gratulacje Dyrektor Wiesławie Traczyk i całej społeczności Szkoły złożyli m.in.: Gospodarz Gminy Robert Relich, dawni Dyrektorzy Szkoły M. Sokalska(obecnie Dyr. Gimnazjum w Wykrotach) i Józef Rosa (obecnie Dyr. Gimnazjum w Nowogrodźcu)oraz Prezes ZNP-Teresa Drąg, Absolwenci Szkoły z lat powojennych Stanisława Zając-Zięcik, Janina Broniewicz, Piotr Strączek, Krystyna Uchman-Wojewódka, uczniowie z Gimnazjum im. I. Sendler w Wykrotach.

       Podczas uroczystości głos zabrali m.in.: Gospodarz Gminy Robert Relich, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach Wiesława Traczyk (przemówienie poniżej)oraz Pani Stanisława Zając-Zięcik, która porównała warunki panujące w szkole po wojnie z obecnymi(jej wspaniałą opowieść o dawnej Szkole zamieszczamy w zakładce ,,,Losy absolwentów").

     Program artystyczny imprezy był bardzo bogaty-wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z kl. I-VI  Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach pod kierunkiem wychowawców. Nad całością występów czuwała Marta Słobodzian, oprawę muzyczną zapewniła Agnieszka Orawiec, a imprezę prowadził Patryk Sobczyszyn. Film o naszej szkole  przygotowała Beata Zawrotniak i Klaudia Zawrotniak we współpracy z R. Bafeltowską i W. Traczyk. Dekorację przygotowali: W. Traczyk, Sz. Plizga, P. Sobczyszyn, A. Błaszczyszyn, M.i B. Wolszczak, M. Klisiewicz. Kroniki: A. Warek i A. Cena (prowadzą także aktualną kronikę szkoły),a złotą księgę: B. Pietkun.

Wystawę zdjęć z historii szkoły przygotowały: B. Jachimowicz, B. Pietkun, M. Słobodzian, A. Błaszczyszyn, J. Janik(wystawę można nadal oglądać  na I piętrze i w holu budynku.

   Uroczystość zakończyły podziękowania dla nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach, którzy najbardziej byli zaangażowani w organizację tej pięknej uroczystości. Podziękowania skierowano także do sołtysów wsi Wykroty i Czerna za pomoc w organizacji poczęstunku oraz wielu innych osób zaangażowanych w organizację imprezy. Głos jeszcze raz na zakończenie imprezy zabrał Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, który obiecał uczniom naszej Szkoły wycieczkę do Krakowa, co cała społeczność Szkoły przyjęła z ogromnym entuzjazmem.

Przemówienie Dyrektor -W. Traczyk:

,,Naszym patronem Kościuszko i z niego przykład bierzemy”

      To pierwsze słowa z hymnu Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach, której mam zaszczyt być Dyrektorem. Jest to szkoła z tradycjami, co mogliście Państwo zobaczyć na filmie. Przygotowując uroczystość spotkałam się z informacjami, że nasza szkoła od czasów wojny nosiła imię T. Kościuszki, czyli już 70 lat temu. Jednak oficjalnie nadano jej imię w 1966 roku i odczytam teraz Państwu stosowny dokument. Jest to orzeczenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Kuratorium Okręgu Szkolnego we Wrocławiu z dnia 26 października 1966r. i brzmi następująco:

,,Na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 25 maja 1966r.w sprawie nazw szkół ogólnokształcących Kuratorium  Okręgu Szkolnego we Wrocławiu na wniosek Wydziału Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Bolesławcu nadaje Szkole Podst. w Wykrotach nazwę o następującym brzmieniu,, Szkoła Podstawowa imienia Tadeusza Kościuszki w Wykrotach”

      Dla upamiętnienia uroczystości nadania imienia naszej szkole w 1966r. w holu szkoły została wmurowana tablica pamiątkowa. Poza tym pozostała jeszcze jedna bardzo ważna pamiątka z tych czasów, która była ukazana  niemalże na każdym zdjęciu z obchodów Dnia Patrona Szkoły i jest to ten stary portret, który stoi tuż za mną...

       Patron - to bardzo ważna postać w życiu szkoły. Wokół niej buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości. Z perspektywy 50- u czy 70 -lat stwierdzam, że wybór był trafny i głęboko przemyślany, a cała społeczność szkolna jest dumna ze swego patrona.

Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w konkursach o Patronie, a w ostatnim czasie zorganizowaliśmy aż dwa:

Konkurs plastyczny na portret Patrona, który wygrali w kategorii kl. I-III: Brunon Majka z kl. I i Ola Gorczyca z kl.3b;II m. Piotr Rudko z kl.IIIb; III m. Natalia Czurejno i Magda Kojder z kl.I; W kategorii kl. IV-VI: I m. Nikola Ciaciek z kl.4, II m. Alex Rusinek z kl.6, III m. Karol Blatkiewicz z kl.4- zapraszam na scenę, a P. Burmistrza proszę o wręczenie nagród.

Konkurs wiedzy o Patronie: I m. Zajął Szymon Stojanowski z kl.6, II m. Alex Rusinek z kl.6, III m. Anastazja Roman z kl.6-zapraszam na scenę, a P. Burmistrza proszę o wręczenie nagród;

Szanowni Goście - Wasza tak liczna obecność na tej sali potwierdza, że Szkoła ma wielu przyjaciół. Jesteście dziś najmilszymi dla nas gośćmi. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim, którzy poprzez swoją obecność uświetniają naszą uroczystość.
 Szczególnie dziękuję P. Robertowi Relichowi - Burmistrzowi Nowogrodźca za największy wkład w doskonalenie bazy naszej szkoły i pragnę wręczyć tę pamiątkową statuetkę. Dziękuję także P. Antoninie Szelechowicz Przewodniczącej Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, a w ten sposób podziękować także wszystkim Radnym Rady Miejskiej w Nowogrodźcu(szczególnie z Wykrot i Zagajnika dawnym oraz obecnym)za dokonanie zmian w bazie naszej placówki.
      Drodzy Nauczyciele z okazji jubileuszu - życzę Wam wielu dalszych sukcesów w pracy, kreatywności i zapału w realizacji trudnych zadań pedagogiczno – wychowawczych oraz stałego poczucia, że poprzez codzienny trud spełniacie swoje powołanie. Życzę również, ażeby za Wasz trud i wysiłek dana była wdzięczność prawdziwa, - piękna pamięć, - dobre słowo oraz wdzięczność uczniów, nie zawsze wyrażana wprost, ale oddawana jako dobro innym ludziom poprzez szlachetną postawę. Jestem przekonana, że nasi kochani emerytowani nauczyciele odczują dziś wdzięczność za trud i zdrowie, jaki pozostawili w tej szkole od swoich dawnych uczniów. Ja w każdym razie bardzo Wam dziękuję i za wiedzę, którą mi przekazywaliście, bo byłam uczennicą tej szkoły oraz za wsparcie, gdy rozpoczynałam pracę, jako młody nauczyciel, a później dyrektor.
       Drodzy Uczniowie życzę wam , aby nauka w szkole była fascynującą przygodą, odkrywaniem tajemnic wiedzy, odnajdywaniem siebie. Życzę radości, zabawy i wielu przyjaźni. Życzę Wam, aby czas spędzony w szkole był ważny i owocny, z niego będziecie czerpać przez całe życie.
      Waszym Rodzicom składam serdeczne podziękowania za współpracę, życzę pomyślności w życiu zawodowym i osobistym, a przede wszystkim zdrowia, zadowolenia i optymizmu. A moim byłym uczniom, którzy są obecni na sali bardzo dziękuję za dzisiejszą obecność oraz pamięć i waszą życzliwość-cieszę się, że wyrośliście na mądrych i dobrych ludzi.
   Na zakończenie wszystkim dedykuję cytat z Tadeusza Kościuszki ,,Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad samym sobą”.

 

 
 
 
Ogólnopolski Konkurs Synapsik MEN

W Ogólnopolskim Konkursie Synapsik MEN wzięło udział 13 trzecioklasistów: 8 z kl. III b i 5 z kl. III a. 
Czekamy na wyniki!

  
                                                                                                          B. Pietkun

DZIEŃ NAUCZYCIELA
 
      Dnia  14  października  2016 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji dnia  KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ . Uczniowie kl.  IV przygotowali z tej okazji wspaniałe przedstawienie, a uczniowie klasy I śpiewali piosenki.
 
 
 
A. Warek
 
 
"Cztery żywioły"

Mali aktorzy z kl. III b przygotowali przedstawienie pt. "Cztery żywioły" i pokazali je dzieciom oddziału przedszkolnego

i uczniom kl. I
 
 

B. Pietkun
 
 
Wyniki Gminnego Konkursu ,,Mój zielnik”2016

     Na konkurs ,,Mój zielnik”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach w bieżącym roku szkolnym wpłynęły prace uczniów z 4 szkół podstawowych. W dniu 10.10.2016 r. komisja Gminnego Konkursu ,,Mój zielnik” w składzie: W. Traczyk, M. Potocka, Ł Rutyna-Chwała, podczas obrad w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach wybrała najpiękniejsze zielniki.

W kategorii kl.0-III: I miejsce zajęła- Nikola Mazur ze Szkoły Podstawowej im.  Jana Pawła II w Gierałtowie;

II miejsce zajął - Krystian Farbis ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie;

III miejsce zajął -Dominik Sikora ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie;

Wyróżnienie otrzymał– Piotr Rudko ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach;

W kategorii kl.4-6:  I miejsce zajął-Kacper Pędlowki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie;

II miejsce zajęła-Emilia Dybał ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach;

III miejsce zajęła-Natalia Janeczko z Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi;

    Gratulujemy wszystkim wygranym wspaniałej znajomości roślin, estetyki wykonania zielników oraz pomysłowości. Zachęcamy dzieci i młodzież do dalszego zgłębiania wiedzy o przyrodzie naszej pięknej Ojczyzny i uczestnictwa w następnych edycjach konkursu ,,Mój zielnik”.

 W. Traczyk

 Spotkanie z leśniczym panem Edwardem Tereszczyn

         Dnia 6 października odwiedził nas w szkole pan leśniczy. Opowiadał nam o życiu zwierząt, roślin i bezpiecznym zachowaniu w lesie. Odpowiadał na różne pytania, które mu zadawaliśmy. Dyskusja trwała całą lekcję i była bardzo ciekawa. Na koniec wraz z klasą III b podziękowaliśmy mu za wizytę i ciekawe opowiastki o lesie.
                                                                            Zosia Micinowska kl.III a
                                                                                       wych. I. Smolińska

 
  b
 

Wycieczka do teatru       

      We wtorek  4.10.2016 r. klasa 3 B z klasą 2 i 3 A była w teatrze  na przedstawieniu.  Na widowni było bardzo dużo dzieci z różnych szkół. Spektakl opowiadał o różnych baśniach braci Grimm.  Głównych bohaterem był Tomek. Chłopiec opowiadał o tym, co przeczytał i jakie postacie tam wystąpiły. A były to postacie z  baśni: Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Żabi Król, O wilku i pięciu koźlątkach. Najbardziej podobała mi się scena o wilku i koźlątkach.

 

O. Gorczyca i N. Sochań ucz. Kl 3

wych. B. Pietkun
 

                                                      ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA

 

        Dnia 03  października uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie. Po ślubowaniu pani
dyrektor dokonała pasowania  dzieci na uczniów szkoły podstawowej. Następnie wręczyła im pamiątkowe dyplomy. Każdy uczeń otrzymał drobny upominek.  Wspaniali rodzice podarowali swoim pociechom kuferki pełne skarbów.
Pani Ala jest bardzo dumna ze swoich wychowanków. Bardzo się cieszy, że dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki.
Taka uroczystość na zawsze pozostanie w pamięci dzieci, rodziców i nauczyciel.
 


                                                                                                                  wych.  Alicja Warek


Wyniki konkursu ,,W krainie łużyckich wód”-etap szkolny

           27 września 2016 r.   w pracowni przyrodniczej został przeprowadzony etap szkolny konkursu ,,W krainie łużyckich wód”, który miał na celu wyłonienie 3 najlepszych uczniów, którzy będą reprezentowali naszą szkołę na etapie powiatowym konkursu w dniu 24.10.2016 r. Wyniki konkursu są następujące: I miejsce zajął A. Rusinek(kl.6), II miejsce  Sz. Stojanowski(kl.6),III miejsce E. Dybał(kl.5),wyróżnienie otrzymał M. Ojewski(kl.5).

W. Traczyk

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
 
       Dnia 30.09.2016 r. obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W związku z tym, w klasach IV – VI  został przeprowadzony konkurs ze znajomości i umiejętności korzystania z tabliczki mnożenia.

MISTRZEM TABLICZKI w roku szk. 2016/2017 w poszczególnych klasach zostali:

✔  Svidlo Wiktoria – kl. 4

✔  Ojewski Mateusz – kl.5

✔  Roman Anastazja – kl.6

                                                    GRATULUJEMY!!!

                                                                                       M. Stadnik-Andrzejczak

 

23 IX 2016 r. "Dzień Pieczonego Ziemniaka" w klasie III A


  
wych. I. Smolińska
 
„Dzień Pieczonego Ziemniaka”

           15.09.2016 r. klasa III B obchodziła „Dzień Pieczonego Ziemniaka”. Rodzice przygotowali dla wszystkich różne smakołyki: kiełbaski z kija, ziemniaki z ogniska, lody, batoniki i napoje. Znalazł się również czas na naukę. Wszystkie dzieci  bawiły się wspaniale. Było wesoło i radośnie, a czas upłynął zbyt szybko. Uczniowie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do szkoły.

Uczniowie kl. III b

wych. B. Pietkun

    


 
 Ognisko integracyjne - klasa IV
 
      W piątek (16.09) o godz. 17:00 uczniowie i rodzice klasy IV spotkali się wraz ze swoim wychowawcą na placu przy remizie strażackiej w Wykrotach. Cel był jeden - dobra zabawa! Rodzice uczniów przygotowali szwedzki stół i ognisko z kiełbaskami. Pan Patryk wraz ze swoimi podopiecznymi brał udział w wielu zabawach, które miały na celu pokazać jak ważna jest praca w grupie i "wspólne dobro". Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, pamiętajmy, aby rozpocząć go z uśmiechem na twarzy i pomocną dłonią dla przyjaciół z klasy :) 
 
            PS. Ogromne podziękowania za wspaniałe przygotowanie i organizacje dla wszystkich rodziców klasy IV ! 
 
mgr Patryk Sobczyszyn
  
           
   


Obóz językowy "Euroweek" 2016/2017

          Dnia 2 września 2016 r. najlepsi uczniowie z j. angielskiego w naszej szkole z klas IV-VI wyruszyli na obóz językowy do miejscowości Międzygórze i spędzili tam 5 dni. Mimo, że górski krajobraz i upalne słońce zachęcały do spędzania czasu na wędrówkach pieszych, nasze zajęcia, które odbywały się w salach ośrodka wczasowego „Słoneczna” okazały się zdecydowanie lepsze i nie pozwalały myśleć o cudownej pogodzie na zewnątrz! Od 9:30, zaraz po śniadaniu, do godziny 20:00 z przerwami na obiad i kolację nasi uczniowie brali udział w grach i zabawach w j. angielskim, które prowadzone były przez młodych, pełnych energii wolontariuszy z Filipin, Meksyku, Chorwacji, Białorusi, Litwy, Włoch oraz Indii. Uczniowie nie tylko rozwijali swoje zdolności językowe na codziennych warsztatach, lecz również poznawali kulturę krajów całego Świata. Wieczorami po ciężkim dniu nauki opiekunowie, w nagrodę, organizowali dyskotekę, tak aby „lepiej się spało” J Finał projektu odbył się w czwartek wieczorem i wywołał lawinę śmiechu oraz pozytywnej energii! Część z nas miała za zadanie ułożyć piosenkę po angielsku, inni za to odegrać scenki teatralne bądź taneczne. Ostatecznie wygrał... każdy! Pamiątkowe dyplomy zostały rozdane na forum wszystkich szkół biorących udział w projekcie.  

            Powrót do domu był dla niektórych bardzo bolesny! :( Rozpoczęcie roku szkolnego obozem językowym to przywilej i ciężko było pamiętać o tym, że nasi kochani przyjaciele już od kilku dni czekają na nas w szkolnych ławkach! „Euroweek” po raz kolejny pokazał, że warto uczyć się angielskiego! Zachęcamy do pilnej nauki w roku szkolnym 2016/2017 !                                                                  Kto wie?! Może niedługo znów weźmiemy udział w tym wspaniałym projekcie:)

                                                                                                                mgr Patryk Sobczyszyn

                                                                                                                            mgr Marta Słobodzian


 
 
 Apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017

           Uroczysty apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/2017 odbył się po raz pierwszy w historii naszej szkoły na pięknej, nowej sali gimnastycznej. Apel przygotowali uczniowie kl.VI i V pod kierunkiem wychowawcy Małgorzaty Klisiewicz.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor- Wiesława Traczyk witając zebranych rodziców, uczniów i nauczycieli – życzyła wszystkim sukcesów w tym roku szkolnym oraz przedstawiła nowych pracowników szkoły: bibliotekarkę i sekretarkę.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego uświetnił swoją obecnością Proboszcz Parafii Wykroty ksiądz Władysław Stępniak.

Życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym.

                                                                                                                       M. KlisiewiczTo już jest koniec…

roku szkolnego 2015/2016!

        Spektaklem pt. „Witamy w niebie” przygotowanym przez klasę szóstą, superśmiesznym rozdaniem smerfnych pożegnalnych dyplomów przez klasę piątą dla klasy szóstej  oraz wakacyjnymi piosenkami w wykonaniu uczniów klasy II b – tak żegnaliśmy miniony rok szkolny. Nie zabrakło oczywiście nagród dla sumiennych uczniów i podziękowań dla uczynnych rodziców, które z radością wręczała Pani Dyrektor.

Życzymy wszystkim udanych wakacji!

                                        

Zakończenie roku w kl II a

Rodzice we współpracy z wychowawcą zorganizowali uczniom kl II a  grilla i zabawy na łonie natury.
Było gorąco, ale wesoło. Bardzo nam się podobało.

                                                                                                                 Uczniowie kl II a

Spotkanie kl III

      Klasa III wkrótce kończy pierwszy etap edukacyjny. Niedługo wszyscy będą wypoczywać na wakacjach, dlatego dziś spotykają się w celu wspólnej zabawy i poczęstunku.
 Taka integracja uczniów to miły widok. 
                                                                                 A. Warek
  
  


Wycieczka klasy VI


        W czerwcu klasa VI  pojechała na dwudniową wycieczkę do Karpacza i okolic. Był to nasz ostatni wyjazd „z podstawówki”. W ciągu dwóch dni zaliczyliśmy wiele atrakcji. Było to m.in.: wyjście z przewodnikiem w góry, zwiedzanie kopalni uranu, w której ogromne wrażenie zrobił na nas pokaz laserowy oraz podziemnej trasy turystycznej z akcją szpiegowską w tle.

      

                                                                                          M. Słobodzian


Ogólnopolskie wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej w Wykrotach

        Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie na wniosek środowisk sportowych przyznała dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach-Wiesławie Traczyk oraz nauczycielowi wychowania fizycznego -Małgorzacie Klisiewicz  Ogólnopolskie Wyróżnienie za wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez sport i rekreację, oparte na zasadach fair-play. Wyróżnienia zostały wręczone podczas 26 Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sportowców 11.06.2016 r. w Częstochowie. Dyrektorowi Szkoły i nauczycielowi wychowania fizycznego na Jasnej Górze towarzyszyła delegacja 12 sportowców z kl.4-6 Szkoły Podstawowej w Wykrotach. Uczniowie wraz z opiekunami oprócz uczestnictwa w gali wręczenia ogólnopolskich wyróżnień nominowanym dyrektorom, prezesom klubów, samorządowcom, trenerom, nauczycielom, działaczom i sponsorom, mieli możliwość udziału we Mszy Św. za sportowców przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz w zwiedzaniu Jasnej Góry.

  
 

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

      Dnia 09.06.2016 r w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową, który dzielił się na część teoretyczną i część praktyczną . Do egzaminu przystąpili uczniowie kl. 3,4 i 5. Część teoretyczną prowadziła Pani Małgorzata Stadnik – Andrzejczak, a część praktyczną Pani Małgorzata Klisiewicz. Całość egzaminu nadzorował poproszony gość z Komendy Powiatowej Policji Wydziału Ruchu Drogowego w Bolesławcu Marcin Wiśniewski. Część uczniów zdobyło kartę rowerową, pozostali będą mieć egzamin poprawkowy we wrześniu.

M. Klisiewicz

 

WYCIECZKA DO PARKU WROCŁAWSKIEGO W LUBINIE

    7 czerwca zwiedziliśmy ptaszarnię i mini zoo w Parku Wrocławskim w Lubinie. Spacerowaliśmy szlakiem dinozaurów oraz bawiliśmy się na placu zabaw. N zakończenie kupiliśmy upominki i lody.

                                                                                                     Uczniowie kl. II a
                                                                                                    I. Smolińska

 

Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach


       Uczennica klasy VI  Marta Szewczyk otrzymała nagrodę specjalną "Małego Przewodnika Katolickiego" w maju 2016 roku. Wykonała album na konkurs "My od Mieszka i Chrobrego" w kategorii "Dziennik z podróży". Był to ogólnopolski konkurs zorganizowany z  okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Uczennicę przygotował nauczyciel Bogusław Wolszczak.


"Pomagamy, radość z tego mamy"

        Uczniowie Szkolnego Koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach prowadzonego przez pana Bogusława Wolszczaka otrzymali dyplom uznania za bardzo aktywną działalność w roku szkolnym 2015/2016 od Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Legnickiej.
Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystej Mszy Świętej w Katedrze Legnickiej przez księdza Ordynariusza Diecezji Legnickiej Zbigniewa Kiernikowskiego. Po uroczystościach uczniowie wzięli udział w radosnym świętowaniu Diecezjalnego Dnia Dziecka, korzystając z przygotowanych na tę okazję atrakcji. 
                                                                                                                                                                                                                                                               Bogusław Wolszczak

 

Dzień Dziecka w naszej szkole

        Z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej w Wykrotach został zorganizowany pokaz zapasów. Dyrektor Szkoły zaprosiła młodych zapaśników z klubu sportowego ze Zgorzelca i z Pieńska, których szkoli trener Pan P. Bagladzis. Uczniowie z naszej szkoły podziwiali spryt i sprawność fizyczną sportowców oraz swojego kolegi A. Piątki, który od kilku lat z sukcesami trenuje zapasy.Poza tym mieli możliwość poćwiczenia prostych chwytów zapaśniczych, co zachęciło nasze dzieci i młodzież do trenowania tej dyscypliny sportowej. Zorganizowanie pokazu było możliwe dzięki  sponsorom: Państwu Katarzynie i Tomaszowi Piątkom.

    Poza tym rodzice z Rady Rodziców przygotowali dla naszych dzieci  i gości poczęstunek z grilla,dzięki czemu wszyscy mieli energię do zabawy. Klasy I-III wraz z wychowawcami i rodzicami udali się na wycieczki i ogniska, na których doskonale się bawili. Natomiast kl.IV-VI uczestniczyły w rozgrywkach sportowych, które przygotowała P. Małgorzata Klisiewicz wraz z wychowawcami kl.4-6 i pedagogiem szkolnym. Wszyscy uczestnicy Super Spartakiady otrzymali za udział dyplomy. Niektórzy uczniowie mieli nawet możliwość skorzystania z nowego podium dla zwycięzców.

                                                                                                                    W. Traczyk

   Uczniowie klasy 3 świętują. Nie ma jak to dzień dziecka.

                                                                                                            A. Warek

Dzień Dziecka w kl II A

    Dnia 1 czerwca rodzice we współpracy z wychowawcą przygotowali dla uczniów kl II A ognisko z kiełbaskami. Atrakcją były zabawy z balonami na placu zabaw z Zagajniku i pyszne lody. W szkole braliśmy udział w pokazie zapasów. Martynka, Wiktoria, Nikodem i Patrycja odważyli się poćwiczyć z trenerem. Ten dzień bardzo podobał się dzieciom. 

 

I. Smolińska


 Podziękowanie

       Dyrektor Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach Wiesława Traczyk serdecznie dziękuje wszystkim nauczycielom i rodzicom, którzy pomogli w organizacji uroczystości z okazji otwarcia sali gimnastycznej przy naszej szkole oraz gościom, którzy raczyli przyjąć nasze zaproszenie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tak bardzo ważnym dla nas dniu.

Otwarcie sali -FILM

 Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej

 im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach

     12 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach została otwarta nowa sala gimnastyczna. Przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antonina Szelechowicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach Wiesława Traczyk, wieloletni Przewodniczący Rady Rodziców oraz Radny Rady Miejskiej poprzedniej kadencji Tomasz Filistyński, Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Sałek. Następnie poświęcenia obiektu dokonał Ksiądz Władysław Stępniak Proboszcz Parafii Pw. Św. Michała i Św. Anny w Wykrotach. Podczas uroczystości głos zabrali: Gospodarz Gminy Robert Relich,  Kierownik ZOSz Marta Kołodziejska  oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach Wiesława Traczyk(przemówienie poniżej). Pięknej sali gimnastycznej gratulowali m.in.: Dyrektorzy Szkół, sołtys Wykrot Krystyna Proć z radnymi Barbarą Wójtowicz i Arkadiuszem Kozioł, Prezes ZNP. Uczniowie naszej szkoły otrzymali od gości wiele piłek (także od Dyrektora SPZZOZ w Nowogrodźcu Marcina Krzywdzińskiego)       za które są bardzo wdzięczni. Natomiast W. Traczyk wraz z prowadzącymi imprezę nauczycielami Małgorzatą Klisiewicz i Patrykiem Sobczyszyn złożyli podziękowania na ręce tych, którzy najbardziej przyczynili się do powstania sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Wykrotach.

     Program artystyczny imprezy był bardzo bogaty-oprócz uczniów ze  Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach(z kl. IIb przygotowanych przez Bogusławę Pietkun i z kl.4-6 przygotowanych przez Martę Słobodzian, Agnieszkę Orawiec i Małgorzatę Klisiewicz) wystąpił chór Harmonia pod dyrygenturą P. Antoniny Zakrzewskiej ,  Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej prowadzony przez P. Elżbietę Tor ,Zespół Śpiewaczy Zagajnik-Wykroty pod kierunkiem P. Lucyny Pyszki oraz Orkiestra Dęta pod batutą P. Edwarda Gorczycy.

   W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antonina Szelechowicz  oraz Radni Rady Miejskiej w Nowogrodźcu(obecnej i poprzedniej kadencji), Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach Wiesława Traczyk wraz z pracownikami, Ksiądz Władysław Stępniak Proboszcz Parafii pw. Św. Michała i Św. Anny w Wykrotach, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Wykrotach Agnieszka Sałek wraz z członkami Rady Rodziców, wykonawca inwestycji -Prezes Zakładu Usług Ogólnobudowlanych Roman Krawiecki oraz Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Budowlanego ,,Everbest”z Zaręby Jarosław Buryło, Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Nowogrodziec (w tym Dyrektorzy szkół) oraz Urzędu Miejskiego w Nowogrodźcu, sołtysi, emerytowani pracownicy Szkoły Podstawowej w Wykrotach (w tym Jacek Szymczak emerytowany Dyrektor Szkoły), przedstawiciele służb porządkowych, stowarzyszeń oraz organizacji współpracujących ze szkołą, a także licznie zgromadzeni rodzice Szkoły Podstawowej w Wykrotach i mieszkańcy wsi. Uroczystość zakończyły podziękowania dla nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach, którzy najbardziej byli zaangażowani w organizację tej pięknej uroczystości. Na pewno na długo pozostanie ona w naszych sercach.

Przemówienie Dyrektora:

   Szanowni Państwo, dziękuję wszystkim obecnym, że w dniu dzisiejszym przybyliście świętować wraz z nami otwarcie sali gimnastycznej. Cieszę się, że przyjęliście zaproszenie i jestem dumna, że mogę Wraz z Wami otwierać ten nowy obiekt sportowy.

Naszej dzisiejszej uroczystości przyświecać będzie motto olimpijskie, które brzmi: Citius-Altius-Fortius, czyli ,,szybciej, wyżej ,silniej”. Parafrazując: my wszyscy możemy podjąć się zadań i je wykonać szybciej, wspinać się wyżej, a nawet powyżej naszych możliwości oraz silniej-czyli bardziej starać się dla innych ludzi. Tak rozumiejąc motto olimpijskie   cieszę się wraz z całą społecznością Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach, że po wielu latach oczekiwania otwieramy nową salę gimnastyczną, dzięki temu, że 2 lata temu władze samorządowe podjęły decyzję szybko, miały wyższe standardy i wymagania oraz starały się bardziej, aby spełnić nasze oczekiwania i za to bardzo dziękuję dziś wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak pięknego obiektu. Dzięki Panu Burmistrzowi i Radzie Gminy mamy już nowy plac zabaw, wyremontowaną i świetnie wyposażoną szkołę, a obecnie także nowoczesną salę gimnastyczną. Sala ta stanie się od dziś wspaniałą wizytówką naszej gminy oraz zaspokoi oczekiwania nauczycieli, uczniów oraz społeczności lokalnej. Dzięki niej przed naszymi uczniami otwierają się nowe możliwości, mogą szerzej zainteresować się sportem i uprawiać wybrane dyscypliny, a przypominam, że nasza szkoła należy do sieci Szkół Odkrywców Talentów . Przy okazji pragnę podkreślić, że sala sportowa jest w pełni wyposażona, gdyż od Organu Prowadzącego otrzymaliśmy także i na to środki finansowe.

   Niedawno spotkał nas wielki zaszczyt, gdyż Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczpospolitej Polskiej przyznało  nam ogólnopolskie wyróżnienie za wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez sport i rekreację, oparte na  zasadach fair play, dzięki solidnej pracy naszych nauczycieli-zwłaszcza wych. fizycznego. Od dziś przed naszymi dziećmi otwierają się jeszcze szersze możliwości, dzięki wykorzystaniu nowej sali sportowej. Z całego serca wierzę ,że Wy drodzy uczniowie tę szansę w pełni wykorzystacie. Nawiązując do olimpijskiego motta-będziecie biegać szybciej , skakać wyżej,ale i uczyć się bardziej.

    A Wy drodzy rodzice i nauczyciele będziecie ich ze wszech miar wspierać, aby poprzez sport kształtowali swój charakter, gdyż uczy on cierpliwości, wytrwałości, pokory, systematyczności, samodyscypliny, współpracy w grupie, tolerancji i zasad fair play. Nauczcie ich nie tylko cieszyć się z sukcesów, ale także wyciągać wnioski z porażek. Niech szukają wśród sportowców polskich wzorów do naśladowania , gdyż mamy w wielu dziedzinach sportu naprawdę wspaniałych i godnych naśladowania   idoli

     Życzę sobie i naszemu środowisku, aby nowa sala gimn. przyczyniła się do rozwoju kultury fizycznej i sportu, aby była terenem nie tylko sportowej rywalizacji, ale także miejscem spotkań i nawiązywania nowych przyjaźni oraz kontaktów w duchu sportowym - nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych.

  
  
 
 
 
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

       Dnia 23.03.2016 r klasa V przedstawiła apel z okazji Święta Patrona Szkoły. Na tą uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Nowogrodźca – Robert Relich, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu – Antonina Szelechowicz oraz byli pracownicy szkoły – emeryci.

Chociaż każdy miał tremę nie zapomniał o swojej roli i zaprezentował się prawidłowo.

Po Apelu przemówił Burmistrz Nowogrodźca – Robert Relich dziękując za wspaniały występ oraz za postawy patriotyzmu propagowane wśród uczniów. Następnie przemówiła Dyrektor szkoły – Wiesława Traczyk dziękując uczniom za występ.

M.Klisiewicz


SZKOLNY DZIEŃ TALENTÓW - FINAŁ PROJEKTU „NAJ”

Kolejny finał projektu „Naj” już za nami. Odbył się on 23 marca 2014 roku. W tym roku szkolnym zmieniły się nieco kategorie. Postanowiliśmy dać szanse między innymi pasjonatom matematyki, historii, informatyki, języka angielskiego. W zaciętej rywalizacji zwyciężyli:

Kategoria

LAUREAT

Kolorowa paleta

Marta Szewczyk

Kreatywny twórca

Patryk Gałka

Mały aktor

Mariusz Pyszka

Złota nutka

Paulina Kozioł

Super historyk

Alex Rusinek

Mistrz języka polskiego

Katarzyna Kwaśniak

Mistrz języka angielskiego

 

Maja Jerzyk

WYRÓŻNIENIA:

Emilka Dybał

Szymon Stojanowski

Mistrz czytelnictwa

 

Anastazja Roman

WYRÓŻNIENIE:

Angelika Frontczak

Mistrz ortografii

Szymon Stojanowski

Młody naukowiec

 

Emilia Dybał,

Filip Pyszka

Super matematyk

 

Krystian Sudół

WYRÓŻNIENIE

Mateusz Ojewski

Naj informatyk

Michał Buczek

Mistrz sportu

Antoni Piątka

Pomocna dłoń

Mariusz Pyszka

Lider bon ton

Szymon Stojanowski 
Gratulujemy!
 
                                                                                                 

 
      
                                                                                                                          
                                                                                                                       M. Słobodzian


Gminny Konkurs PISANKA - KRASZANKA


   Dnia  17 marca 2016 r. w konkursie, który odbył się 
w GCKiS w Nowogrodźcu na najładniejszą pisankę 
Martyna Kubasiewicz z klasy II A zajęła III miejsce. 
Dominik Filistyński z klasy II B zajął II miejsce.
W kategorii klas IV-VI Marta Szewczyk z klasy VI zajęła III miejsce.

  
                                                                                           I. Smolińska

 X Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

                 Uczeń klasy 3 Karol Blatkiewicz z wielką odwagą wystąpił na scenie jeleniogórskiego Domu Kultury. Przepięknie zaśpiewał pieśń patriotyczną pt. "Marsz marsz Polonia". Pani Ala jest dumna ze swojego ucznia i szczerze mu gratuluje. 
                                                                                   
                                                                                                            A. Warek

Wycieczka do Bolesławca
 
             14 marca  uczniowie klas II A, II B i III byli na wycieczce w kinie Forum na musicalu " Piękna i Bestia". Ten magiczny spektakl o istocie miłości dostarczył wiele wrażeń i wzruszeń. Uczniowie mogli dostrzec, że w każdym tkwi dobro i wrażliwość, a w życiu tak naprawdę "najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu".

                                                                                                       I. Smolińska


Certyfikat „Szkoły Przyjaznej Rodzinie”dla Szkoły Podstawowej

 im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach

 

          Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach otrzymała Certyfikat „Szkoły Przyjaznej Rodzinie” od Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodzin w Warszawie. Szkoła Podstawowa w Wykrotach podzielając przekonanie o zasadniczej roli rodziny w procesie formowania osobowości młodego człowieka, postanawiała wystąpić o przyznanie Certyfikatu na początku roku szkolnego 2015/2016. Fundacja -Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny uznając zasługi i dowartościowanie przez szkołę roli rodziny w procesie wychowania dziecka przyznała wspomniany Certyfikat w styczniu 2016 r.

   W ramach zobowiązań Szkoła m. in. będzie dążyć do realizowania działań formacyjnych skierowanych do uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego, polegających na organizowaniu zajęć, warsztatów, szkoleń i prowadzeniu programów podkreślających pozytywną rolę rodziny w rozwoju osobowym człowieka.

                                                             WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
 
         KLASA 3 MIŁO WSPOMINA WYCIECZKĘ DO WROCŁAWIA. 19 STYCZNIA UCZESTNICY WYCIECZKI PODZIWIALI WYSTAWĘ  KOLOCKÓW LEGO. W SALI ZABAW BYŁO WIELE ATRAKCJI. ZAŚ  McDonald's  OBDAROWAŁ UCZNIÓW BALONAMI. WSZYSTKIE DZIECI PRZYWIOZŁY Z WYCIECZKI PIĘKNE PAMIĄTKI-PUDŁA KLOCKÓW LEGO.
                                                                                                                                                                        A. WAREK

Wycieczka  do  Wrocławia 

      Dnia  19 stycznia uczniowie klas : IIa, IIb i III zwiedzali edukacyjną wystawę klocków LEGO na Stadionie Wrocław. Podziwiali architekturę współczesną i zabytkową, interaktywne roboty, statki wojenne i samoloty i wiele innych ciekawych budowli.Na placu zabaw tworzyli własne konstrukcje z klocków. W kinie edukacyjnym mogli odpocząć i się zrelaksować.Po zwiedzaniu wystawy niektórzy uczniowie dokonali zakupu klocków LEGO. 

Zakończeniem wycieczki był oczekiwany przez wszystkich pobyt w Mc Donald's. 

Wycieczka była baaardzo udana!!!

                                                                                                                                                   Irena Smolińska

   
      Dnia 19.01.2016 r. pojechaliśmy na wystawę klocków Lego do Wrocławia. Po przyjeździe na miejsce zaczęliśmy od zwiedzania wystawy. Było tam bardzo dużo ciekawych modeli klocków np. Lego Tehnie, City, Star Wars. mogliśmy również budować nasze wymarzone budowle, oglądaliśmy filmiki Lego.. Na koniec mogliśmy kupić pamiątkę w sklepiku. W drodze powrotnej pojechaliśmy do McDonalda.
Moim zdaniem ta wycieczka była bardzo fajna. Będę ją miło wspominać.
                                                                                                                     B. Dybał uczeń kl II B
                                                                                                                                                        B. Pietkun
 
 
 

Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Wykrotach dziękują za organizację zabawy sylwestrowej następującym rodzicom:

    Marcie i Remigiuszowi Filistyńskim, Ewie i Arkadiuszowi Zasańskim, Anecie i Adamowi Rusinkom, Agnieszce Sałek,Urszuli i Mirosławowi Mielnikom, Iwonie Superson, Barbarze i Tomaszowi Dybałom, Katarzynie i Tomaszowi Piątkom, Annie Rutyna, Danucie Kosidło, Marzenie Drozd, Oldze Roman, Adamowi i Monice Rudko, Arkadiuszowi Omiatacz, Renacie i Damianowi Nitarskim oraz następującym rodzicom, którzy upiekli ciasto: Małgorzacie Mandziuk, Jolancie Ancygier, Ewie Ojewskiej, Iwonie Zamorskiej, Monice Mielnik, Renacie Chrząścik, Małgorzacie Magierewicz, Micinowskiej Barbarze,Goli Jolancie, Agnieszce Gorczycy, Marioli Urbaniak, Dybał Barbarze, Mielnik Urszuli, Grabarczyk Brygidzie, Ewie Kojder.

Dziękujemy kucharkom: Annie Członka, Renacie Igras, Bożenie Roman, Blatkiewicz Małgorzacie, Jadwidze Skrzypacz oraz kelnerkom i Szczepanowi Plizga.

Bardzo dziękujemy także sponsorom imprezy-właścicielom poniżej wymienionych firm i sklepów: Ceramika ,,Cer-Gor”, Ceramika ,,Milena”, Firma transportowa ,,Busiki”, salon fryzjerski ,,Aneta”,firma ,,Decomar”, kwiaciarnia ,,Magnolia”,zakład stolarski, „Ludziak”, firma transportowa ,,Auto-linie”, sklep ,,ABC” P. Kojder, sklep ,,Dora”, sklep ,,Piątka”, sklep wielobranżowy ,,Ancygier”. Dziękujemy także osobom prywatnym, które wsparły imprezę. Dochód z zabawy zostanie przeznaczony na zakup pomocy dydaktycznych.


JASEŁKA

           21 grudnia uczniowie klasy II a wystawili "Jasełka" dla nauczycieli, uczniów naszej szkoły, rodziców i zaproszonych gości.

              

                                                      I.Smolińska

Wystawienie Jasełek przez kl. II a w dniu 13 grudnia na Jarmarku bożonarodzeniowym w sali wiejskiej
 w Wykrotach.

 

Tak, POMAGAM!

          W dniach 11 - 12. grudnia 2015 roku grupa wolontariuszy naszej szkoły pod opieką M. Wolszczak, M. Słobodzian, K. Gajewskiego i B. Wolszcaka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Caritas polegającej na zbiórce żywności w sklepie "Biedronka", którą później rozdysponowano dla rodzin potrzebujących wsparcia.
Szczególne podziękowanie należy się absolwentowi naszej szkoły Karolowi Gajewskiemu, który kiedyś pomagał jako wolontariusz a teraz pomaga jako opiekun oraz pani sołtys K. Proć, która pomogła w rozdysponowaniu żywności.
W akcji wzięli udział uczniowie: Łukasz Kojder, Mariusz Pyszka, Filip Pyszka, Emilia Filistyńska, Katarzyna Kwaśniak, Dominika Bury, Natalia Koszelik i Monika Podkowicz. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia tej akcji serdecznie dziękujemy!

  

Opiekun SK Caritas B. Wolszczak


Wyniki ewaluacji przeprowadzonej w naszej szkole

 

   W Szkole Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach w listopadzie 2015r. została przeprowadzona ewaluacja całościowa szkoły przez ewaluatorów z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty P.Bożenę Kiser i P.Ewę Szkałubę. W ramach ewaluacji badano spełnianie 12 wymagań, które zgodnie z przepisami prawa oświatowego musi spełniać każda szkoła. Panie wizytatorki rzetelnie gromadziły informacje z wywiadów z rodzicami,uczniami,nauczycielami i dyrektorem,a także z przedstawicielem Organu Prowadzącego(P.M.Kołodziejską)i partnerami szkoły. Poza tym większość rodziców, uczniów, wszyscy nauczyciele oraz dyrektor mieli możliwość wypowiedzenia się na temat szkoły na platformie edukacyjnej poprzez wypełnienie ankiet. Dziękujemy wszystkim za udział w badaniach.

    Szkoła Podstawowa w Wykrotach spełnia wszystkie 12 wymagań - z czym zapoznano już 9 XII 2015r. przedstawicieli rady samorządu uczniowskiego, rady rodziców oraz nauczycieli .Raport z ewaluacji już niedługo każda zainteresowana osoba będzie mogła przeczytać na stronie:www.npseo.pl/action/raports

 

W.Traczyk


Mikołajki w klasie II b 
Wizyta Mikołaja w klasie II a
 

 
 

W klasie 3 ogromna radość, przyszedł do nas Mikołaj i obdarował nas prezentami. jesteśmy bardzo grzeczni dlatego w przyszłym roku dobry święty też nas odwiedzi.
 Czekamy - kl 3 wraz z Panią Alicją Warek
Rejonowy konkurs plastyczny

Uczennica klasy II b Martyna Zasańska otrzymała wyróżnienie
 w rejonowym konkursie plastycznym 
"W magicznym lesie"


   


Wycieczka klas 4-6

        Dnia 18.11.2015 r. uczniowie klas 4-6 brali udział w wycieczce do Muzeum Obozu Koncentracyjnego Gross Rosen oraz Centrum Nauki i Techniki Explora Park. W trakcie wycieczki mieli możliwość poznania historii II wojny światowej. Zwiedzając  ten obóz dowiedzieli się o ciężkiej pracy jeńców w kopalniach granitu. Mieli możliwość zobaczyć na własne oczy w jakich warunkach żyli i umierali więźniowie różnych narodowości przebywających w tym obozie.

          Kolejnym punktem wycieczki była nauka poprzez zabawę w Eplora Parku w Wałbrzychu. Pogłębiwszy swoją wiedzę z zakresu matematyki i przyrody podczas przeprowadzonych tam zajęć mieli możliwość wykorzystać nowo nabyte umiejętności wykonując szereg zadań pod okiem animatorów. Najwięcej emocji wzbudził symulator jazdy. Rywalizując o nagrodę (Puzzla) całym sercem angażowali się w wykonanie i rozwiązanie skomplikowanych zadań, których zrobienie przysporzyłoby trudności niejednemu dorosłemu.

 Po wyczerpującej pracy posiłek w McDonaldzie smakował wyśmienicie.

 Do Wykrot wrócili o godzinie 1900 , gdy było już ciemno.


M. Klisiewicz


ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

        11 LISTOPADA UCZCILIŚMY ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.  UROCZYSTY APEL PRZYGOTOWAŁA KL 3 POD KIERUNKIEM PANI ALICJI WAREK . 

A. Warek


"PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH"

Uczniowie klas: IV, V oraz VI należący do SK Caritas działającego w naszej szkole poświęcili swój wolny czas w poniedziałek 26.10.15 r., aby posprzątać zaniedbane groby na parafialnym cmentarzu i w ten sposób uczcić pamięć zmarłych, którzy niegdyś byli pośród nas, budowali historię naszej wioski a teraz ich ciała spoczywają na tutejszym cmentarzu.Będziemy pamiętać o nich również w swoich modlitwach.
                                                                                                                                                                         Opiekun SK Caritas B. Wolszczak

Spotkanie ze studentkami

 

   W dniu 30 października 2015 r. zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas IV-VI ze studentkami, byłymi uczennicami naszej szkoły. Nasi goście to: Edyta Traczyk – studentka studiów magisterskich na kierunku Finanse i Rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Aleksandra Piechota – studentka studiów inżynierskich na kierunku Górnictwo i Geologia na Politechnice Wrocławskiej. Obie dziewczyny równocześnie studiują dziennie i pracują w dużych firmach zagranicznych, w których codzienne obowiązki wykonywane są przy użyciu języków obcych, w szczególności języka angielskiego. Edyta i Ola zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej w Wykrotach, gdyż uczęszczały do klasy, która osiągnęła bardzo wysokie wyniki ze Sprawdzianu Szóstoklasisty i zostały poproszone o zdradzenie tajemnicy ich sukcesu. Studentki bardzo rzeczowo odpowiadały na pytania Samorządu Uczniowskiego m.in. opowiedziały, w jaki sposób przygotowywały się do sprawdzianu na zakończenie Szkoły Podstawowej oraz do licznych konkursów, w których brały udział. Podkreśliły wartość współpracy w grupie klasowej, systematyczność i obowiązkowość w podejściu do szkolnych obowiązków. Szczerze zazdrościły uczniom warunków, w jakich uczą się obecnie, gdyż mają pięknie wyremontowaną szkołę, pracownię komputerową i przyrodniczą oraz budowana jest sala gimnastyczna. Studentki pamiętają stare mury i kolejkę do jedynego komputera na świetlicy szkolnej. Niemniej jednak wspominają one bardzo dobre podejście i opiekę nauczycieli, zaszczepienie w nich pasji i odpowiedniej motywacji do nauki. Dziewczęta podkreśliły także wartość edukacji na każdym etapie kształcenia, zwłaszcza w szkole podstawowej, gdyż tworzą się tu podwaliny sukcesów na następnych etapach edukacyjnych, zaś powstałe tu zaległości nie są łatwe do nadrobienia. Cieszymy się, że nasi absolwenci pamiętają o nas i chętnie nas odwiedzają, gdyż mogą być wzorem dla naszych obecnych uczniów.

 

                                                            „Mój zielnik”


        Uczennica klasy II a Amelia Bondos zajęła I miejsce na etapie  szkolnym konkursu przyrodniczego  „Mój zielnik” w kategorii klas I-III

                                                                              I.SmolińskaHalloween

Dnia 28 października w naszej szkole, uczniowie klas IV-VI zapoznali się z kulturą krajów Wielkiej Brytanii – świętem Halloween. Lekcje j. angielskiego miały charakter specjalny, nie brakowało w nich śmiechu oraz dobrej zabawy! Jeszcze raz życzę wszystkim ‘Happy halloween’ i dziękuję za zaangażowanie na lekcjach!:)

 
P. Sobczyszyn

WYCIECZKA KL II A

        27 października uczniowie klasy II a odbyli wycieczkę do Zakładu Stolarskiego. Pan Dorożyński ciekawie opowiadał o pracy stolarza. Uczniowie poznali narzędzia pracy i dowiedzieli się do czego można wykorzystać drewno. Wycieczka wszystkim się podobała.

 

I.Smolińska

 


Spotkanie z piosenkarką Olgą Bończyk

23 października 2015r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach odbyło się spotkanie z aktorką, piosenkarką Olgą Bończyk – najbardziej znaną z występów w serialu „Na dobre i na złe”, oraz akcji charytatywnych fundacji Orange niosących pomoc potrzebującym.

Pani Olga, która również pojawiła się na gali Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowogrodźcu, rozpoczęła swoją wizytę od części artystycznej, w której udzieliła głosu, a właściwie to śpiewu, młodszym artystą, wywodzącym się z naszej szkoły oraz pobliskiego gimnazjum. Po fantastycznej muzycznej rozgrzewce jaką zaserwowali nam uczniowie i uczennice, gość specjalny Olga Bończyk zaśpiewała kilka piosenek, a ostatnia z nich, zadedykowana dla publiczności obudziła w każdym ukryty talent muzyczny. Dobrze znany wszystkim hit „wsiąść do pociągu” śpiewali z zapałem uczniowie, grono pedagogiczne, oraz zgromadzeni goście. Po występie Pani Olga udzieliła wywiadu uczniom Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, którzy przygotowali dla niej szereg pytań związanych z zainteresowaniami, ulubionymi rolami, oraz planami na dalszą część kariery. Specjalne pytanie dotyczyło akcji o nazwie „Szkoła przeciwna dyskryminacji”, która prowadzona jest przez Samorząd Uczniowski w naszej placówce. Pani Olga poparła ją słowami „niezwykle mądra i potrzebna dla dzieci w tym wieku” i opowiedziała jak ważne jest szanowanie drugiego człowieka, bez względu na kolor skóry, wyznanie, czy też upośledzenia.

Na koniec nie obeszło się bez autografów i pamiątkowych zdjęć. Po wręczeniu bukietu róż i podziękowaniach z ust Pani Dyrektor ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, Pani Dyrektor Gimnazjum oraz Samorządu Uczniowskiego, Pani Olga „oddała się” w ręce fanów.

Niesamowity, ciepły głos i mądrość słowa według nas najlepiej opisują Panią Olgę Bończyk, której jeszcze raz dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia, wspaniały koncert, muzyczne popołudnie, ale przede wszystkim za ważne słowa, które budują wśród najmłodszych pasję i wiarę w osiąganie celów, spełniania marzeń, o których Pani wspominała!

                                                                                                             P. Sobczyszyn

 

 

 

"zDolny Ślązaczek" - język angielski

           Dnia 21 X 2015 r. o godzinie 8.00 odbył się w naszej szkole konkurs "zDolny Ślązaczek". Uczniowie mieli do rozwiązania kilkanaście zadań zamkniętych z j. angielskiego, w czasie 60 minut.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza uczennica Natalia Koszelnik z klasy VI awansowała do najlepszej 15-stki powiatu! 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

P. Sobczyszyn 


Wyniki etapu szkolnego oraz gminnego konkursu ,,Mój zielnik”

 

   Na etapie szkolnym konkursu ,,Mój zielnik”w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach I miejsce zajęła: Marta Szewczyk z kl.6; II miejsce zajęła Emilia Dybał z kl.4,a III miejsce zajęła Magdalena Rudko z kl.4.Wyróżnienie otrzymała Julia Jerzyk z kl.4.

Na gminny konkurs ,,Mój zielnik”,który zorganizował Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach wpłynęły prace uczniów z 5 szkół podstawowych oraz z przedszkola w Nowogrodźcu. W dniu 26.10.2015 r. komisja Gminnego Konkursu ,,Mój zielnik”podczas obrad wybrała najpiękniejsze zielniki.

W kategorii kl.0-III: 

I miejsce zajęli- Dariusz Czajkowski ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu oraz Milena Radziewicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie;

II miejsce zajęła-Hanna Kot z Publicznego Przedszkola w Nowogrodźcu;

III miejsce zajęła -Anita Junkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie;

W kategorii kl.4-6:

I miejsce zajęła- Marta Szewczyk ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach;

II miejsce zajął-Dominik Ojewski z Zespołu Szkół im Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi;

III miejsce zajęła-Emilia Dybał ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach;

Wyróżnienia otrzymują:Damian Sądaj ze Szkoły Podstawowejim.Górników Surowców Mineralnych w Czernej, Marcelina Kaczarewska oraz Nikola Kuduk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie.

Zachęcamy do zbierania roślin na zielniki podczas wakacji,gdyż na początku przyszłego roku szkolnego ogłosimy kolejną edycję konkursu ,,Mój zielnik”.

Gratulujemy wszystkim wygranym wspaniałej znajomości roślin,estetyki wykonania zielników oraz pomysłowości.

W. Traczyk
 
 
 
 
Wycieczka do Bolesławca

    

       Dnia 21 października 2015 roku odbyła się wycieczka do Bolesławca, w której udział wzięli uczniowie klas IV-VI. Uczestnicy tego wyjazdu obejrzeli w kinie Forum przygotowany przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie spektakl muzyczny oparty na motywach powieści Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Zarówno gra aktorska, efekty specjalne, jak i nowatorskie podejście do znanego większości młodych i dorosłych utworu przypadły dzieciom do gustu.

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Biblioteki Pedagogicznej. Tam uczniowie poznali ofertę tej instytucji kulturalno-oświatowej. Pod kierunkiem jednej z bardzo życzliwych pracujących tam Pań wykonali plakat dotyczący zalet czytania oraz poznali sposób korzystania z komputerowego systemu bibliotecznego ALEPH.

To nie wszystko… Wielki entuzjazm uczniów wzbudziła wizyta w Teatrze Starym. Tutaj zostali przyjęci przez przesympatyczną Panią Anetę Ćwieluch. Na prowadzone przez Panią Ćwieluch warsztaty uczęszczają absolwentki naszej szkoły. Wiedzę z zakresu teatru, którą zdobyli, uczniowie z pewnością wykorzystają podczas lekcji. Wrażenia ze zwiedzania teatru i spotkania z panem operatorem towarzyszyły wychowankom naszej szkoły całą powrotną drogę.

 


M. Słobodzian

 
"zDolny Ślązaczek"


   Dnia 15 X 2015 r. o godzinie 12.00 odbył się w naszej szkole konkurs "zDolny Ślązaczek". Uczniowie mieli do rozwiązania 22 zadania (18 zamkniętych i 4 otwarte) z matematyki i języka polskiego, w czasie 60 minut.
Oto wyniki:
Rusinek Alex, kl. V - I miejsce
Dybał Emilia, kl. IV - II miejsce
Roman Anastazja, kl. V - III miejsce
Włosek Martyna, kl. IV - IV miejsce
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
 
                                                                                                        M. Stadnik-Andrzejczak
 

Dzień Edukacji Narodowej

 

          Uroczysty apel 15 X 2015 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole pięknie przygotowali uczniowie kl.I pod kierunkiem P. Urszuli Bendkowskiej. Z tej okazji nagrody Dyrektora otrzymali następujący nauczyciele Szkoły Podstawowej im.T.Kościuszki w Wykrotach: P. Monika Jerzyk, P. Małgorzata Stadnik, P. Bogusława Pietkun, P. Marta Słobodzian i P. Agnieszka Orawiec.

Natomiast 14 X 2015r. Dyrektor Szkoły uczestniczyła w uroczystości, którą zorganizowało Dolnośląskie Kuratorium Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Podczas gali P. Wiesława Traczyk otrzymała z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Medal Komisji Edukacji Narodowej, który przyznał Minister Oświaty.

W dniu 16 X 2015r. podczas gminnego Dnia Edukacji Narodowej w Nowogrodźcu zostały wręczone nagrody nauczycielom i uzdolnionym uczniom. Nagrodę Burmistrza otrzymała nauczycielka z naszej Szkoły P. Małgorzata Klisiewicz. Natomiast nagrody rzeczowe za osiągnięcia w konkursach pozaszkolnych otrzymali uczniowie z naszej szkoły:Mateusz Ojewski (z kl.IV)i Piotr Rudko (z kl.IIb).

 Wycieczka klasy 2 B
 
 
Dnia 13 października 2015 r. odbyła się wycieczka klasy 2 b do Zamku Grodziec. W zamku zwiedziliśmy różne komnaty, balkony i zbrojownie. Najbardziej podobały nam się ciemne korytarze i wąskie schody. Na placu zamkowym na grillu, piekliśmy kiełbaski. Potem graliśmy w piłkę nożną. Na koniec wycieczki kupiliśmy sobie pamiątki. Czas minął szybko i wesoło.
Zamek Grodziec to jeden z najładniejszych zamków jakie zwiedziliśmy. Chętnie byśmy tam pojechali jeszcze raz!
                                                                                       Uczniowie kl 2:
                                                                                                    Piotr Rudko
                                                                                                          Natalia Sochań
                                                                                                         Ola Gorczyca  
                                                                                                    Rafał Gola
  


WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZEGO

 ,,W KRAINIE ŁUŻYCKICH SKARBÓW”

 

      W dniu 5 października w pracowni przyrodniczej Szkoły Podstawowej w Wykrotach pod kierunkiem Wiesławy Traczyk został przeprowadzony etap szkolny konkursu ,,W krainie łużyckich osobliwości”. W konkursie uczestniczyli uczniowie kl.4-6,jednak najwięcej punktów zdobyli uczniowie kl.5 i kl.4.Naszą szkołę będzie reprezentowała drużyna w składzie:

 • Alex Rusinek z kl.5(zajął I miejsce)

 • Szymon Stojanowski z kl.5(zajął II miejsce)

 • Emilia Dybał z kl.4(zajęła III miejsce)

Etap powiatowy konkursu odbędzie się w dniu 20 października w Bolesławieckim Ośrodku Kultury-Międzynarodowym Centrum Ceramiki. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

                                                                                                               W. Traczyk
 
"Dzień pieczonego ziemniaka"


Dnia  18.09.2015 r. rodzice uczniów kl. II B zorganizowali we współpracy z wychowawcą
"Dzień pieczonego ziemniaka". Była to okazja do świetnego spędzenia czasu na wesoło. Były również pieczone na ognisku kiełbaski i pianki. 
Dzieci "śmigały" po placu zabaw bawiąc się cudnie!!! Nie był to dzień spędzony tylko na zabawie, ale też znalazł się czas na naukę zorganizowaną w terenie. 

 
                                                                                                                    B. Pietkun

                                                               GLOBETROTTER W SP WYKROTY
 
      Janusz Strzelecki - River, który od ponad 15 lat podróżuje na rowerze przez Świat, spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach we wrześniu bieżącego roku.
Na spotkanie ze sławnym podróżnikiem stawiła się cała szkoła na czele z Panią Dyrektor Wiesławą Traczyk i gronem pedagogicznym. 
Pan Janusz rozpoczął swoje opowieści od przedstawienia siebie i swojego wielkiego przyjaciela... roweru, który od 2000 r. jest z nim za pan brat. Wiele z opowieści, jak choćby te z cmentarzysk i ruin zamków całego Świata, mroziły krew w żyłach! 
Uczniowie byli zafascynowani! Odważnie zadawali pytania dotyczące najpiękniejszych spotkanych zwierząt, majestatycznych miejsc, czy sposobu na przetrwanie nocy wśród wygłodniałych tygrysów.
Na koniec spotkania Pan Janusz rozdał autografy i przyjął piękny bukiet od członków Samorządu Uczniowskiego.
Jako Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach dziękujemy za wspaniałe odwiedziny i życzymy wytrwałości w dążeniu do realizacji celu jakim jest zwiedzenie Australii i Oceanii. Pozdrawiamy!!!

                                                                                                                                                                                                           P. Sobczyszyn
 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

 

     Wyjątkowo dnia 1 września 2015 r. apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbył się na świetlicy wiejskiej w Wykrotach. Przeszkodą w organizacji apelu w szkole jest brak dostatecznie dużej sali,aby zmieścili się w niej wszyscy uczniowie wraz z rodzicami. Jednak mamy nadzieję,że zakończymy bieżący rok szkolny na nowej sali gimnastycznej,gdyż jej budowa jest bardzo zaawansowana. Apel przygotowali uczniowie kl.6 pod kierunkiem P. Marty Słobodzian. Po krótkiej części artystycznej gości, nauczycieli, rodziców i uczniów powitała Dyrektor- P. Wiesława Traczyk. Wśród witanych pracowników byli P. Urszula Bendkowska, która powróciła do szkoły po urlopie zdrowotnym i P. Adriana Błaszczyszyn oraz nowy nauczyciel języka angielskiego P. Patryk Sobczyszyn.

Uczniom i nauczycielom życzymy zapału w nauce i pracy

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

 

Podsumowanie pracy uczniów klasy 1 a w roku szkolnym 2014/2015

 

    Uczniowie klasy 1a zakończyli rok szkolny 2014/2015 ogniskiem z kiełbaskami, zabawami na placu zabaw. Rodzice przygotowali dla uczniów wiele ciekawych atrakcji. Przez cały rok uczniowie pracowali systematycznie, zdobywali nowe wiadomości i umiejętności. Przygotowali wiele ciekawych spotkań i imprez klasowych. Uczniowie klasy 1a wraz z klasa 1 b przygotowali 14.10.2014 r. uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela i pasowanie na ucznia. Otrzymali dyplomy i wielkie tuby ze słodyczami. 27.03.2015 r. uczennica klasy 1a Martynka Kubasiewicz zajęła II miejsce w gminnym konkursie na najładniejszą pisankę. 30.03.2015 r. brali udział w szkolnym konkursie recytatorskim. Za piękną recytację wierszy wyróżnienia otrzymali: Micinowska Zofia i Matejewicz Nataniel. 30.04.2015 r. uczniowie klasy 1a wystawili dla klas I-III i dla dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawienie pt. „Witamy wiosnę”. Na pikniku rodzinnym 30 maja również przedstawili program artystyczny.

Klasa 1a była na wielu wycieczkach przedmiotowych i krajoznawczych. W Złotoryi zwiedzali fabrykę bombek choinkowych. W Brzeźniku zwiedzali gród średniowieczny, brali udział w warsztatach: lepienie z gliny, mielenie zboża na żarnach, wypiekanie podpłomyków.

Na wycieczce w Szklarskiej Porębie zwiedzali Dino Park, podnosili kondycję fizyczną przechodząc parkiem linowym w Małpim Gaju. Wycieczka zakończyła się ogniskiem przy Chacie Izerskiej.

W Miejskim Domu Kultury w Lubaniu oglądali przedstawienie: „Kopciuszka na ziarnku grochu”, „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Brali udział w warsztatach „Pani Muzyka i Pan Dźwięk”.

Ten rok szkolny był bardzo pracowity, efektem pracy uczniów było wiele nagród.

 Irena Smolińska 


Wycieczka do Średniowiecznego Grodu w Brzeźniku
 
Dnia 26.06.2015 r. uczniowie kl. I-III wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Średniowiecznego Grodu w Brzeźniku. Zwiedzili gród, poznali warunki życia i narzędzia codziennego użytku ówczesnych mieszkańców grodu. Wzięli również udział w warsztatach ceramicznych, średniowiecznych kulinariów oraz łucznictwa.
   
 
                                                                                                          B. Pietkun
 
Wycieczka do OSP w Wykrotach

16.06.2015 r. uczniowie klasy 1 b udali się na wycieczkę do OSP w Wykrotach.
Rodzice przygotowali dzieciom smakowite niespodzianki. Czas upłynął szybko i pozostawił niezapomniane wspomnienia.
  

                                                                                                       B. PietkunWycieczka rowerowa

        Dnia 29.05.2015 r. uczniowie klasy czwartej wybrali się na wycieczkę rowerową w celu zwiedzenia najstarszych zabytków Wykrot.

Podczas wycieczki zobaczyliśmy:

-Kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny i św. Michała;

-Krzyż pokutny w parku w Wykrotach oraz Basztę obronną;

-Pomnik przyrody (Dąb Rosochaty) ;

-,,Kuźnia'' (1850r.-1900r.)

Każdy z uczestników wycieczki przygotował się starannie na temat zabytków i prezentował wiedzę całej grupie. Największe wrażenia zrobiła na nas ,,Stara Kuźnia'' Pana Józefa Zięcika

                                                                                                                           Uczeń kl. IV
 
 
OBÓZ JĘZYKOWY EUROWEEK 
 
 
W dniach 9-13.05, pod opieką p. Marty Słobodzian i p. Dariusza Głaza, część uczniów z klas 4-6 wzięła udział w obozie językowym EuroWeek. Obóz odbył się w miejscowości Długopole Dolne, niedaleko Kłodzka. Podczas pięciu intensywnych dni, uczniowie uczestniczyli w wielu prezentacjach, warsztatach oraz zabawach. Wszystkie atrakcje prowadzone były w języku angielskim przez międzynarodowych wolontariuszy. Tematem przewodnim obozu były kluczowe umiejętności porządane w obecnym świecie - przywództwo, autoprezentacja, praca w grupach, znajomość kultur innych krajów. Obóz był świetną okazją dla uczniów do sprawdzenia swoich umiejętności języka angielskiego w praktyce oraz nauczenia się posługiwania się nim w sposób spontaniczny. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć. 

                                                                                                D. Głaz
  Wycieczka do Wrocławia
 
W piątek 15 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Uczestniczyli w niej uczniowie klas czwartej i piątej.
    Wyjechaliśmy o godzinie 6:00, podróż trwała około trzech godzin. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do zoo, było tam mnóstwo przeróżnych zwierząt. Zwiedziliśmy również nowo otwarte afrykarium i motylarium. Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Minerałów,po drodze wstąpiliśmy do Mc'donalda aby coś zjeść. Po przybyciu do Muzeum okazało się, że jest już zamknięte. Czynny był tylko sklepik z minerałami. Kupiliśmy tam pamiątki i ruszyliśmy w dalszą drogę. Po krótkim spacerze po rynku udaliśmy się w stronę Panoramy Racławickiej. Na miejscu byliśmy o godzinie 17:00, uczestnicy wycieczki podzielili się na dwie grupy, gdyż o tej godzinie było dużo zwiedzających. Po tej atrakcji udaliśmy się w kierunku autobusu, który miał nas odwieźć do Wykrot. Powrotną podróż spędziliśmy miło , ponieważ kierowca umilił nam ją filmem animowanym.
W Wykrotach byliśmy około godziny 21:00. Wycieczka do Wrocławia była udana i wszystkim naprawdę bardzo się podobała.
 
M. Podkowicz

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

       W naszej szkole w dniu 30 .O4. 2015r.odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja . W postacie zasłużone dla tego wydarzenia  wcielili się uczniowie z kl. IV , całość uświetniła obecność chóru pod kierunkiem p. A. Orawiec. Aby poczuć ducha tamtych czasów uczniowie wystąpili w strojach z XVIII w. Nad przygotowaniem, wykonaniem dekoracji i przeprowadzeniem apelu dla całej społeczności szkolnej czuwali nauczyciele: R. Bafeltowska, M. Jerzyk, D. Głaz.

M. Jerzyk
 

Wycieczka do  Aquaparku "Orka" w Bolesławcu

         21 kwietnia 2015 roku uczniowie kl. IV SP w Wykrotach wzięli udział w wycieczce do Aquaparku "Orka" w Bolesławcu.

Wyjechaliśmy o godzinie 1020 a na miejscu byliśmy o 1100. Wychowawca naszej klasy zakupił bilety i rozdał nam zegarki do otwarcia szafek. Wspólnie przeszliśmy do szatni, aby się przebrać. Następnie weszliśmy na basen. Korzystaliśmy ze zjeżdżalni, części rekreacyjnej oraz dżakuzi. Było ciekawie i wesoło. Mogliśmy przed dwie godziny korzystać z obieku ile tylko mogliśmy. Po kąpieli przebraliśmy się i zjedliśmy posiłek w restauracji znajdującej się na terenie pływalni. Około godziny 1400 przyjechał po nas autobus i wróciliśmy do Wykrot. Ten dzień był dla nas bardzo udany, chcielibyśmy pojechać tam jeszcze raz.

M. Klisiewicz"Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze"


Wspólnie z naszą Panią

pierwszą pomoc ćwiczymy.

Resuscytację na manekinie

wykonywać już potrafimy,

Złamania, skręcenia, omdlenia

wszystko jest do nauczenia.

Porażenie prądem,

to jest trudna sprawa.

Ale my ćwiczymy

bo to nie zabawa.

Chcemy być w tym dobrzy,

może i najlepsi.

Bo umieć innym pomóc

w życiu jest najważniejsze.

            W marcu odbył się etap szkolny konkursu: "Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze". Uczniowie kl.IV-VI brali udział w części teoretycznej i praktycznej. Zaangażowanie było wielkie, każdy chciał zdobyć najwyższe miejsce. Spośród 21 uczestników wyłoniono laureatów, a trzy pierwsze osoby , reprezentowały szkołę w etapie rejonowym we Lwówku Śląskim.     Etap rejonowy był na bardzo wysokim poziomie. Uczestniczyło w nim 13 szkół podstawowych, większość z miast. Uczniowie z Wykrot nie poddawali się , w poszczególnych stacjach medycznych wykonywali zadania z pierwszej pomocy i starali się zdobyć jak najwięcej punktów. Chociaż nie zdobyli nagrody to i tak było to dla nich nowe doświadczenie i w następnym roku chcieliby osiągnąć lepszy wynik, a może nawet "1 miejsce".

 

M. Klisiewicz


Dzień Patrona Szkoły

        Obchody Dnia Patrona naszej szkoły w tym roku szkolnym miały miejsce 31 marca 2015 roku. Uroczysty apel w formie lekcji z udziałem ducha pana naczelnika- Tadeusza Kościuszki przedstawili uczniowie klasy piątej.

Z okazji tego święta zostały także zorganizowane szkolne konkursy pod hasłem: „TADEUSZ KOŚCIUSZKO- PATRON NASZEJ SZKOŁY”. Komisja w składzie: P. Marta Słobodzian, P. Monika Jerzyk oraz P. Marzena Drozd wyłoniła zwycięzców.  Są to następujące osoby:

KONKURS POETYCKI

I MIEJSCE – Wiktoria Janiec

II MIEJSCE – Nikola Urbaniak

III MIEJSCE – Jakub Grabarczyk

KONKURS HISTORYCZNY

Wyróżnienia

·        Urszula Ryś

·        Marta Szewczyk

KONKURSZ PLASTYCZNY

Wyróżnienia

·        Magdalena Rudko

·        Maja Jerzyk

·        Wiktoria Janiec

·        Nikola Ciacek

·        Natalia Ciemna

Gratulujemy!!! 
M. Słobodzian
 
 
FINAŁ PROJEKTU „NAJ”

      W tym roku szkolnym uczniowie klas IV-VI  z niecierpliwością czekali na 20 marca – Dzień Talentów, w którym uczniowie nominowani w poszczególnych kategoriach mieli walczyć o tytuł „NAJ”, aby zdobyć wymarzoną statuetkę.  Tego dnia komisja w składzie: Pani Wiesława Traczyk – dyrektor SP, Pani Magdalena Rychel-Matyjewicz- przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Ryszarda Bafeltowska – nauczyciel, Pani Adriana Błaszczyszyn – pedagog i Pani Beata Zawrotniak– nauczyciel oceniała występy nominowanych uczniów. Zaangażowanie swoich kolegów i dzieci gromkimi brawami nagradzali pozostali uczniowie, nauczyciele  oraz zaproszeni na tę imprezę rodzice. Spośród utalentowanych młodych ludzi, którzy w swoje występy i pokazy włożyli naprawdę dużo pracy, komisja wyłoniła następujące osoby:

·        LIDER BON-TON – Krzysztof Kwaśniak

·        POMOCNA DŁOŃ – Łukasz Kojder

·        ZARADNY PRZEDSIĘBIORCA- Kornel Surma

·        KREATYWNY TWÓRCA- Erwin Ancygier

·        KOLOROWA PALETA- Rafał Trzeciak

·        MŁODY NAUKOWIEC -Alex Rusine

·        MISTRZ SPORTU- Szymon Turczyn

·        MISTRZ JĘZYKA- Wiktoria Janiec

·        MAŁY AKTOR- Mariusz Pyszka

·        ZŁOTA NUTKA – Kornelia Podkowicz                                     

 
 
M. Słobodzian
 
 
 
 

Sukces uczniów Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach  na mistrzostwach powiatu w szachach drużynowych.

            Dnia 10 marca 2015 roku w II LO w Bolesławcu odbyły się mistrzostwa powiatu bolesławieckiego w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych w szachach drużynowych. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Wykrotach w składzie: Szymon Turczyn, Wojciech Kuźnik, Jakub Superson i Klaudia Gancarczyk, zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii i awansowali do zawodów strefowych , które zostały zorganizowane w Siedlęcinie  dnia 16 marca 2015 roku. Zawody strefowe stały na bardzo wysokim poziomie, a nasi uczniowie zajęli bardzo dobre piąte miejsce. Na zawodach strefowych naszą szkołę reprezentowali: Szymon Turczyn, Wojciech Kuźnik, Alex Rusinek oraz Emilia Ludziak. Na co dzień nasi uczniowie mogą ćwiczyć grę w szachy na zajęciach kółka szachowego prowadzonego przez pana Grzegorza Mazurkiewicza oraz mogą doskonalić się  w tej grze na zajęciach świetlicowych. Tak ogromny sukces jak zajęcie I miejsca w powiecie bardzo pozytywnie wpłynął na uczniów naszej szkoły, którzy już zapowiadają  aktywniejszy udział w zajęciach po to, by odnosić jeszcze większe sukcesy w kolejnych latach. Wszystkim uczniom reprezentującym naszą szkołę serdecznie gratulujemy. 

G. Mazurkiewicz

 

Wycieczka

        Dnia 06 marca 2015r. udaliśmy się na wycieczkę pieszą do gospodarstwa rolnego P. Gałki. Chociaż pogoda była ponura to dotarliśmy spokojnie na miejsce. Podczas pobytu w gospodarstwie zobaczyliśmy kozy, kaczki, perliczki, gęsi i inne zwierzęta. Jednak najbardziej zaciekawiły nas: sadzarka do ziemniaków, snopowiązarka, przewracarka do siana, brony i inne maszyny, które są "unikatami" w obecnych czasach. Zadawaliśmy też wiele pytań gospodarzowi P. Gałce, który chętnie odpowiadał nam na nie. Następnie udaliśmy się pieszo w drogę powrotną do szkoły. To była ciekawa wycieczka.


M. Klisiewicz
 
Kolekcja skał i minerałów w pracowni przyrodniczej
w Szkole podstawowej w Wykrotach

 

       W pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach, którą otrzymała szkoła w ramach projektu ,,Pracownia przyrodnicza w każdej gminie”- Projekt wspołfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 została zgromadzona kolekcja skał i minerałów. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Nowogrodziec nie muszą jechać do muzeum minerałów, aby zobaczyć ametysty, kryształ górski, agaty, różę pustyni, kwarcyty, skalenie itd. Większość eksponatów geologicznych w pracowni przyrodniczej pochodzi z prywatnej kolekcji Wiesławy Traczyk i były gromadzone przez wiele lat podczas wycieczek po naszej pięknej Ojczyźnie. W kolekcji można zobaczyć także surowce mineralne np. rudę miedzi, cynku, siarkę. Jednak największą część kolekcji stanowią skały- są tu przykłady ze wszystkich rodzajów skał tj. osadowych, magmowych i metamorficznych. Poza tym w kolekcji posiadamy także skamieniałości z różnych er geologicznych. W związku z powyższym zapraszamy uczniów wraz z nauczycielami do zwiedzania i skorzystania z zasobów naszej pracowni.
 
n
 
Otwarcie SP po remoncie - 02.02.2015 r.

      W dniu 02.02.2015r. nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach po kapitalnym remoncie. Przecięcia wstęgi dokonali: P. Danuta Leśniewska - Dolnośląski Wicekurator Oświaty, P. Robert Relich -Burmistrz Nowogrodźca, P. Antonina Szelechowicz- Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu oraz Dyrektor Szkoły -P. Wiesława Traczyk.

     Następnie szkołę poświęcił i poprowadził modlitwę Ks.Władysław Stępniak-proboszcz parafii w Wykrotach. Po zwiedzeniu szkoły goście zostali zaproszeni na uroczysty apel, który przygotowała P. Bogusława Pietkun z kl. Ib i P. Marta Słobodzian z kl.5. Oprawę muzyczną przygotowała P. Agnieszka Orawiec, a uroczystość poprowadziła P. Małgorzata Klisiewicz.
     Podczas uroczystości z zaproszonych gości głos zabrali lub złożyli gratulacje: P. Danuta Leśniewska Dolnośląski Wicekurator Oświaty, P. Robert Relich- Burmistrz Nowogrodźca, P. Wiesława Traczyk-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach (poniżej treść przemówienia), Dyrektorzy szkół, Kierownik MGOPS w Nowogrodźcu, przedstawiciele rady sołeckiej Wykrot, Kierownik ZOSz w Nowogrodźcu. Następnie dyrektor szkoły wraz z zastępcą przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach P. Agnieszką Sałek wręczyła kwiaty osobom, które najbardziej przyczyniły się do realizacji inwestycji lub ją wspierali.Imprezę zakończył perfekcyjnie przygotowany przez rodziców Szkoły Podstawowej w Wykrotach poczęstunek. Także uczniowie zostali obdarowani słodkościami przez Stowarzyszenie ,,Wykroty-Zagajnik”oraz pięknymi jabłkami przez Burmistrza Nowogrodźca.

Przemówienie Dyrektora Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Wykrotach

SZANOWNI PAŃSTWO

"Schodami wiedzy i umiejętności -ku przyszłości" - ufam, że wizja naszej szkoły będzie przyświecać w każdym dniu jej pracy, że będzie myślą przewodnią w procesie dydaktyczno-wychowawczym.

W tym wyjątkowym dniu powiem kilka słów o naszej szkole i jej historii.Budynek oraz cały teren wokół szkoły jest objęty ochroną przez konserwatora zabytków.Pierwsze wzmianki o szkole w Wykrotach pochodzą z XVII w.,jednak wspomniane wtedy budynki uległy zniszczeniu w pożarach. Obecny budynek szkoły powstał w XIX w.,także przed I i II wojną światową był budynkiem szkolnym. W październiku 1945r.rozpoczęły się pierwsze zajęcia w Szkole Podstawowej w Wykrotach-dwóch nauczycieli uczyło wtedy 120 uczniów. Zajęcia prowadzono także w budynku przy ul.Parkowej(budynek po 2000r.został zamknięty),a od 1971r. także w budynku przy ul.22 lipca 106,w którym obecnie mieści się gimnazjum.W 8 października 1966r. nadano naszej szkole imię wielkiego patrioty-Tadeusza Kościuszki.W tych czasach była to zbiorcza szkoła gminna do której uczęszczali uczniowie z 3 miejscowości:Wykrot, Godzieszowa i Zagajnika.

     Piętą Achillesa w naszej szkole były problemy z bazą dydaktyczną-budynki szkolne od wielu lat wymagały remontu.Pod koniec XX wieku władze gminne zapewniały, że nasze dzieci będą miały nowy budynek wraz z halą sportową. Jednak przyrzeczenie przez wiele lat nie zostało spełnione.W tym czasie opracowane projekty inwestycyjne straciły ważność. Dopiero projekt opracowany w 2014r na wniosek obecnego Burmistrza P. Roberta Relicha -został wdrożony do realizacji.Remont szkoły został wykonany błyskawicznie przez firmę ,,BEST-BUD” Panów Stanisława i Tomasza Bernolaków -od maja do grudnia 2014r. tj. w ciągu 7miesięcy.
   Dzięki zaangażowaniu w sprawy oświatowe władz samorządu lokalnego,uczniowie SP w Wykrotach mają obecnie zapewnione świetne warunki do nauki,a już niedługo także edukacji sportowej . W imieniu uczniów i nauczycieli tej szkoły dziękuję naszym władzom za troskę, życzliwość, wsparcie finansowe i oczywiście za to,że nasze dzieci i pracownicy szkoły będą się wreszcie uczyć i pracować w godziwych warunkach.Powstała placówka na miarę XXI wieku. Jest i będzie wspaniałą wizytówką naszej gminy. Stworzone warunki pozwolą naszym dzieciom poszerzać umiejętności, rozwijać zainteresowania, z wiarą patrzeć w przyszłość. A dla mnie kierowanie taką placówką to prawdziwy zaszczyt.
     2 lutego 2015 roku - ten dzień zapisany będzie nie tylko w kronice szkolnej, ale będzie to dzień, który przejdzie do historii naszej gminy, całej naszej społeczności lokalnej, naszej wspólnej Małej Ojczyzny. Dlatego cieszymy się, że obok rodziców, uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wykrotach przyjęliście Państwo zaproszenie i swoją obecnością uświetniacie naszą szkolną uroczystość. Dziękujemy i jeszcze raz serdecznie witamy.

Pozwólcie Państwo, iż skieruję też kilka słów do naszych uczniów.

DRODZY UCZNIOWIE

Piękny budynek to tylko część szkoły. Zasadniczą jej treść i wartość stanowicie Wy. To dla Was ma to być miejsce szczególne, miejsce, do którego chętnie co dzień będziecie przychodzić, miejsce, gdzie będą królowały: mądrość, życzliwość, tolerancja. To Waszymi marzeniami i sukcesami wypełnią się mury tej placówki. To Wasze osiągnięcia będą stanowić jej dorobek.

     Życzę Wam, aby czas spędzony tu nie został zmarnowany, abyście po ukończeniu naszej szkoły powracali do niej w dobrych wspomnieniach.
   Pragnę podziękować też wszystkim Rodzicom, którzy powierzając nam swoje dzieci, obdarzyli nas ogromnym zaufaniem. 
Będziemy starać się, aby go nie zawieść. 
W. Traczyk

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.nowogrodziec.pl/index.php/gmina/galeria-zdjec/2015/uroczystoci-otwarcia-przebudowanego-budynku-sp-w-wykrotach               Konkurs recytatorski

W tym roku szkolnym konkurs recytatorski klas IV-VI cieszył się dużym powodzeniem, szczególnie wśród uczniów klasy IV. Wielu uczestników zaprezentowało się znakomicie. Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zapadł następujący werdykt:

I miejsce – Mariusz Pyszka kl. IV

II miejsce – Bartosz Sochań kl. IV oraz Wiktoria Janiec kl. VI

III miejsce – Kornelia Podkowicz kl. VI oraz Natalia Koszelnik kl. V

Podczas eliminacji gminnych Mariusz Pyszka zajął IV miejsce i będzie on reprezentował naszą szkołę w powiecie.

Gratulujemy!                           
 
     M. Słodzian  
 
 


Wigilia w oddziale przedszkolnym (gr I i II) 

     W ostatni dzień zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie wigilijne. Miało ono charakter uroczysty, serdeczny i ciepły. Składaliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie nam tego spotkania.

M. Wolszczak

  WYSTAWA PRAC - STROIKI I SZOPKI
 
Miłym wprowadzeniem w radosny czas świąt Bożego Narodzenia była wystawa szopek i stroików bożonarodzeniowych.
Prace wykonali następujący uczniowie:
Anastazja Roman kl. IV
Magdalena Rudko kl. III
Mariusz Pyszka kl. IV
Wiktoria Chojnacka kl. III
Filip Pyszka kl. IV
Alex Rusinek kl. IV
Łukasz Kojder kl. V
Natalia Ciemna kl. II
Wiktoria Janiec kl. VI
Julia Szymoniak kl. II
Oliwia Rutyna kl. II
Emilia Filistyńska kl. V
Józefina Szwałko kl. II
Magdalena Rudko kl. III
    Prace te wzięły udział w Gminnym Konkursie "Stroik Świąteczny" oraz Dekanalnym Konkursie na "Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową". Wykonawcy otrzymali okolicznościowe upominki i dyplomy.
B. Wolszczak
 
 
 
Szkolne Jasełka
 
      W czwartek 18.12.2014 r. w naszej szkole przedstawione zostały jasełka. Uczniowie w pełen ekspresji sposób ukazali okoliczności związane z narodzinami Zbawiciela oraz złożyli swoje przyrzeczenia- " dary duchowe". Występ obejrzeli rodzice, nauczyciele i uczniowie. Uczniów przygotowały: pani A. Warek, pani M. Drozd, pani A. Orawiec oraz pan B. Wolszczak.
Po przedstawieniu odbyły się opłatkowe spotkania wychowawców z uczniami oraz Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły z księdzem Proboszczem Waldemarem Stępniakiem.
B. Wolszczak
 
 
Przedstawienie w świetlicy wiejskiej w Wykrotach
 
        Dnia 14.12.2014 r uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny pt. "Szkolne Jasełka". Przedstawienie niosło ze sobą humor i ważne przesłanie. Mali aktorzy odważnie zagrali swoje role , otrzymując gromkie oklaski. Liczną grupę występujących uczniów przygotował zespół nauczycieli: p. A. Warek, p. M. Drozd, p. A. Orawiec (muzyka i śpiew) oraz pan B. Wolszczak.
B. Wolszczak
 
  Warsztaty świąteczne

  
      Rodzice dzieci z oddziałów przedszkolnych (gr. I i II) prowadzili warsztaty świąteczne. Mamy nauczyły, w jaki sposób wykonać papierowe ozdoby na choinkę. Radość ze wspólnej pracy była ogromna.
M. Wolszczak
  

 
 Gościmy Św. Mikołaja

        Co za radość! Przyszedł św. Mikołaj, miał tyle prezentów, że aż musieli pomagać Mu rodzice. Staraliśmy się o dobre zachowanie i zasłużyliśmy na paczki. Każdy dostał coś dla siebie. Cała grupa dostała nowe zabawki i gry. Zapraszamy za rok!

M. Wolszczak
 


Spotkanie z górnikiem    
  
           Tradycyjnie, jak co roku dzieci z oddziału przedszkolnego goszczą u siebie przedstawiciela górników. Już od kilku lat z okazji Barbórki spotykamy się z p. Filistyńskim. Mamy możliwość zobaczyć wspaniały górniczy strój galowy i posłuchać opowieści o trudnej pracy w kopalni. 
Dziękujemy za przybycie!
Organizatorkami wydarzeń w oddziałach przedszkolnych są panie Małgorzata Wolszczak oraz Roksana Roman.
M. Wolszczak
 
 
Wycieczka do fabryki bombek w Złotoryi

 
       27.11.2014 dzieci z dwóch grup oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych wzięły udział w fascynującej wyprawie do krainy bombek choinkowych. Podczas warsztatów miały możliwość wypróbowania swoich talentów plastycznych - ozdabiały własnoręcznie bombki. Zapoznały się również z przebiegiem produkcji szklanych bombek choinkowych. Na pamiątkę każdy uczestnik wycieczki otrzymał ozdabiane przez siebie szklane cudeńka oraz bombkę ze swoim imieniem. 
                                                                                                                                                                                                    M. Wolszczak

  

 
Wycieczka do Bolesławca

       Dnia 21 listopada 2014 roku uczniowie klas IV-VI podczas wycieczki do Bolesławca mieli okazję zapoznać się z historią miasta Bolesławiec oraz obejrzeć w kinie Forum sztukę pt. „Pan Twardowski” przygotowaną przez Krakowsko Teatr Współczesny. Opanowanie przez uczniów wiadomości, które zostały przekazane przez przewodnika podczas zwiedzania Muzeum Ceramiki oraz Muzeum Miasta Bolesławiec, zostało sprawdzone podczas szkolnego konkursu historycznego. Największą wiedzą o mieście powiatowym wykazali się Kornel Surma z klasy VI oraz Angelika Frontczak z klasy V.

                                                                                                                                               M. Słobodzian


 


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
 
 
          W naszej szkole uczymy się patriotyzmu. W tym roku szkolnym apel z okazji Narodowego Dnia Niepodległości przygotowała klasa IV i grupa II oddziału przedszkolnego pod kierunkiem wychowawców p. M. Klisiewicz i p. M. Wolszczak.
 
M. Wolszczak
 
 
 
 
KONKURS PRZYRODNICZY
   Konkurs wiedzy o bioregionie pod nazwą "W krainie łużyckich wulkanów” został rozegrany w auli Gimnazjum Samorządowego nr 3
 w Bolesławcu, w dniu 31 października 2014 r. W konkursie uczestniczyło 14 drużyn w kategorii szkół podstawowych oraz 9 drużyn 
ze szkół gimnazjalnych i 4 drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych, z terenu Powiatu Bolesławieckiego.

Wszystkie drużyny miały za zadanie udzielić prawidłowych odpowiedzi na pytania, tj. uzupełnić wykropkowane miejsca lub zaznaczyć 
prawidłową odpowiedź w pytaniach testowych.

Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Janiec, Alex Rusinek, Korneliusz Surma.
 Gratulujemy udziału w konkursie oraz wiedzy przyrodniczej!
 
D. Głaz
 
 
 
Wycieczka do Jeleniej Góry

      Dnia 30 października 2014 roku braliśmy udział w wycieczce autokarowej do Jeleniej Góry i Cieplic. Celem wycieczki był udział w zajęciach prowadzonych przez nasze panie w Multicentrum oraz zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego.

     Wyjechaliśmy rano o godzinie 730. Po dotarciu na miejsce przeszliśmy do Multicentrum mieszczącego się w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze. Tam po przebraniu obuwia zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda z grup brała udział w zajęciach prowadzonych przez P. M. Klisiewicz i P. B. Zawrotniak. Podczas zajęć tworzyliśmy różne konstrukcje z klocków Knex oraz wykorzystywaliśmy prace plastyczne i muzyczne przy komputerach. Punktem kulminacyjnym zajęć było wyłonienie uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z wyznaczonych przez prowadzących zadaniach.

      Następnie autokarem wyruszyliśmy do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. Po dotarciu na miejsce pani przewodnik oprowadzała nas po muzeum, a także przeprowadziła lekcję pokazową o ptakach żyjących na Dolnym Śląsku. Po tak długiej i wyczerpującej wycieczce wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do Wykrot.

M . Klisiewicz

  

 

 
 
WYCIECZKA ROWEROWA
    W dniu 14 października klasa 4 wybrała się na wycieczkę rowerową nad tamę Asuan. 
Wycieczka odbyła się pod okiem wychowawcy Małgorzaty Klisiewicz oraz opiekuna Dariusza Głaza. 
Uczniowie, po dojechaniu do celu, rozpalili ognisko oraz usmażyli kiełbaski.
 Na miejscu podziwiali rodzinę łabędzi oraz piękne widoki rozpościerającego się zalewu.
D. Głaz
  BYLIŚMY W ZGORZELCU


        Dnia 2 października 2014 roku odbyła się wycieczka do Zgorzelca, której uczestnikami byli między innymi uczniowie klasy IV. Z ich wrażeniami z wycieczki można się zapoznać TUTAJ.

 
 
 
M. Słobodzian


Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Wykrotach w XVII Dolnośląskim Festiwalu Nauki

 

          Dnia 2 października uczniowie z kl.5-6 Szkoły Podstawowej w Wykrotach uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Zgorzelcu. Uczniowie pojechali pod opieką P.W.Traczyk,P.B.Zawrotniak i P.B.Pietkun i uczestniczyli w następujących wykładach:

 • ,,Maniak komputerowy w laboratorium chemicznym” prowadzony przez P.Przemysława Dopieralskiego;

 • ,,Meteoryty w świecie kamieni szlachetnych” prowadzony przez P.Antoniego Stryjewskiego;

Poza tym uczniowie z naszej szkoły zwiedzili także wystawę fotografii poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.

  
 
 


DYSKOTEKA SZKOLNA


Dnia 01 października w naszej szkole odbyła się pierwsza dyskoteka w tym roku szkolnym.
 Była to wspaniała okazja aby przywitać nowy rok szkolny i celebrować Dzień Chłopaka. Wszystkiego najlepszego Chłopaki!
 
  
 
 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

 

        Dniu 1 września 2014 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015. Apel przygotowała klasa VI pod okiem pani Małgorzaty Stadnik. Część uroczystego apelu odbyła się na temat II wojny światowej. Na uroczystość przybyli rodzice oraz ksiądz z naszej parafii. Apel był ciekawy i pouczający. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie udany. Życzymy wiele sukcesów wszystkim uczniom.

 
 

Kornelia Podkowicz

Wiktoria Markiewicz
kl. VI
 
 
 

                Nowa sala gimnastyczna
 
 
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
 
 
   
 
 


Ognisko

       

          Ognisko dla dzieci z II grupy oddziału przedszkolnego odbyło się 18.06.2014 r.

         Apetyty i chęć do zabawy były ogromne!

                                                                                                                  B. Pietkun  
     
Wycieczka

              W dniach 17-18 czerwca 2014 r.  odbyła się dwudniowa wycieczka klasy VI. Pierwszym punktem zwiedzania był zamek Książ, gdzie uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat  historii tego zamku oraz jego władców, po czym udaliśmy się do przepięknej Palmiarni. Po wyczerpującym zwiedzaniu i wąchaniu kwiatów uczniowie napoili się zdrowotną wodą źródlaną w Polanicy Zdrój.  Kierowca autokaru również zapewnił nam niesamowite atrakcje, sprawiając że czuliśmy się momentami tak, jak gdybyśmy byli w Alpach a nie w Dolinie Kłodzkiej. Punktem kulminacyjnym dnia było ognisko w miejscu naszego noclegu- „Słonecznej Zagrodzie” oraz fascynujący mecz piłki nożnej chłopców z klasy VI- dziewczęta zaś wiernie ich dopingowały. Po cichej , w pełni przespanej nocy oraz przepysznym śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Twierdzy w Kłodzku. Uczniowie z podziwem i lekkim strachem słuchali całej historii tego miejsca opowiadanej przez przebranych ‘Prusów i Francuzów’, czyli strażników Twierdzy. Elementem przysparzającym uczniom niezłego stracha było zwiedzanie podziemi. W Ząbkowicach Śląskich weszliśmy na Krzywą Wieżę, by obejrzeć miasto z góry. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Frankensteina, gdzie uczniowie dowiedzieli się skąd tak naprawdę pochodzi nazwa tego wykreowanego potwora. Wycieczka była bardzo udana i wszyscy śpiewająco wróciliśmy zmęczeni ale za to zadowoleni.

 

K. Rudek-Ossowska

  

 

Projekt "Powietrze"

       Dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy II, realizowały projekt, dzięki któremu miały możliwość poznania przez badanie (badania) właściwości powietrza.

Szukały odpowiedzi na pytania:

 • Co to jest powietrze?
 • Dlaczego powietrze jest takie ważna?
 • Czy powietrze widać?
 • Jak wygląda wiatr?
 • Czy powietrze można złapać?
 • Czy słychać, kiedy złapane powietrze ucieka?
 • Jak pachnie powietrze?
 • Czy powietrze ma siłę? Itp.

Dzieci chętnie obserwację środowisko i zjawiska w nim zachodzące, lubią też poznawać je poprzez samodzielne eksperymentowanie. Zabawy badawcze angażują wszystkie zmysły, budzą ciekawość, mobilizują do aktywności, zachęcają do poszukiwania odpowiedzi na wciąż pojawiające się, nowe pytania.

 Zabawy było co niemiara!

                                                                                                                                                      B. Pietkun

 

  

 

DZIEŃ DZIECKA

         Dnia 2 czerwca 2014 roku uczniowie klasy IV pod opieką Pani  Marty Słobodzian oraz Państwa Anny i Szczepana Plizgów udali się na stację kolejową do Nowogrodźca, gdzie w towarzystwie uczniów  ze  szkół gminy Nowogrodziec wzięli udział w wyjątkowej wycieczce. Prawie 700 osób pojechało specjalnie podstawionym na tę okazję „Pociągiem Pokoju” do Wlenia. W mieście tym czekały na nich różne atrakcje (m.in. występy artystyczne, wypuszczenie gołębi pocztowych, zwiedzanie miasta). Szczególne uznanie jednak zyskała wśród naszych uczniów niespodzianka przygotowana przez MOPS w N-dźcu. Dmuchańce, poczęstunek i konkursy zyskały szczególne uznanie u  naszych czwartaków, którzy zgodnie stwierdzili, że była to bardzo udana wycieczka.
 
                                                                                                                                                   M. Słobodzian
    
 
                                                                             
 
                                                                                                                      Dzień Dziecka w przedszkolu
 
 
         Dzieci z oddziału przedszkolnego gr I i II Dzień Dziecka spędziły na torze samochodowym i sali zabaw "Figloland" w Zgorzelcu.
                                                                                                                                                          B. Pietkun
 
 
    
 
 
 
 
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
 
     W dniu 29 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki miała miejsce uroczysta akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po raz pierwszy w historii szkoły w akademii wzięli udział uczniowie klasy trzeciej  szkoły podstawowej oraz uczennice z trzeciej klasy Gimnazjum im. I. Sendler w Wykrotach, pod kierunkiem  pani Beaty Zawrotniak oraz pana Grzegorza Mazurkiewicza. Nad oprawą muzyczna czuwała pani Agnieszka Orawiec. Występujący przygotowali recytację wierszy o tematyce patriotycznej, przedstawili najważniejsze założenia konstytucji. Zebrani mieli możliwość wysłuchania pieśni narodowych w wykonaniu szkolnego chóru. Uczniowie  uświadomili swoim kolegom i koleżankom jak ważna jest ojczyzna i szacunek do symboli narodowych.
 
 
 

DZIEŃ ZIEMI

         Tegoroczne święto Ziemi w naszej szkole przygotowali uczniowie klasy IV. Wcielili się w sympatycznych bohaterów bajki dla dzieci – Smurfy i walcząc z przebiegłym Gargamelem uratowały smurfowy las i smurfową rzeczkę budując oczyszczalnię. Tym krótkim przedstawieniem o tematyce ekologicznej przypomnieli nam o  odpowiedzialności każdego człowieka za środowisko.

            Ponadto uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej kampanii "Listy dla Ziemi" organizowanej przez fundację ekologiczną "Arka". Akcja ta ma za zadanie informować o zagrożeniach związanych z oddychaniem trującym powietrzem i zachęcać do działania. W bieżącym dzieci z klasy II, III i VI pisały na specjalnym ekologicznym papierze pochodzącym z recyklingu listy pod hasłem "Czyste powietrze - zdrowy człowiek".                              
                                                                                                                                                                                             M. Słobodzian
 

 
 
                                 XV Ogólnopolskich Biegach Przełajowych na Powitanie Wiosny w Rząsinach.

 
           Dnia 05. 04. 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XV Ogólnopolskich Biegach Przełajowych na Powitanie Wiosny w Rząsinach.
Ze szkoły podstawowej w Wykrotach w biegach w swoich kategoriach wiekowych brali udział: Szymon Turczyn kl. V , Wiktoria Janiec kl. V, Marta Szewczyk kl.IV, Katarzyna Kwaśniak kl.IV oraz Krystian Sudół kl.IV. Cała piątka naszych uczniów dobiegła do mety, chociaż trasa była trudna( było mokro i bardzo zimno).
Najlepiej pobiegł Szymon Turczyn, który zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej, a tak mało brakowało żeby uzyskać wyższe miejsce!
 
                                                                                                                                                 M. Klisiewicz
                                                                
    

 Mistrzostwa Gminy Nowogrodziec w "Piłkarskich Piątkach"
 
 
     Dnia 04.04.2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Gminy Nowogrodziec w "Piłkarskich Piątkach".
Drużyna w składzie: Jakub Zwirydowski- kapitan,pomocnik ; Marek Krawczyk- obrońca; Dariusz Krawczyk- bramkarz; Dominik Kret- napastnik; Gabriel Wolski- skrzydłowy; Mateusz Michalski- pomocnik; Mateusz Kozioł- Obrońca; Michał Kozioł- obrońca; Szymon Turczyn- skrzydłowy oraz Wojciech Kuźnik- obrońca po losowaniu dostała się do grupy, w której były szkoły z Nowogrodźca i Gościszowa. W półfinale graliśmy z Nową Wsią, natomiast w finale zmierzyliśmy się ponownie z drużyną z Nowogrodźca. Podczas meczu nasz bramkarz Dariusz Krawczyk ocalił nas przed dotkliwą porażką, broniąc rzut karny. Najlepszym strzelcem wśród naszych zawodników był Dominik Kret. Walczyliśmy do końca, niestety przegraliśmy z Nowogrodźcem 3:0 i zajęliśmy II miejsce.
 
M. Klisiewicz
 
 


Działalność pracowni przyrodniczej

w Szkole Podstawowej w Wykrotach w 2014r.

   W pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach odbywają się zajęcia przyrodnicze,pokazy, eksperymenty,zajęcia kół zainteresowań itd. Pracownię otrzymała szkoła w ramach projektu ,,Pracownia przyrodnicza w każdej gminie”- Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. W lutym i w marcu dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach Wiesława Traczyk zorganizowała pokazy wykorzystania sprzętu multimedialnego i komputerowego oraz pomocy dydaktycznych dla uczniów kl.3 i kl.4 Szkoły Podstawowej w Wykrotach oraz dla uczniów kl.5 Szkoły Podstawowej w Czernej. Były to kolejne pokazy,także dla uczniów z innych szkół, które od lutego 2012r. organizujemy w naszej placówce. Podczas pokazu uczniowie z kl.4-6, którzy uczęszczają na koło laboratoryjno - eksperymentalne w Szkole Podstawowej w Wykrotach wykonywali doświadczenia oraz wyjaśniali sposób funkcjonowania sprzętu innym dzieciom. Przedstawili m.in., jak wykorzystać:

 • tablicę interaktywną sprzężoną z wizualizerem i projektorem(Joanna Suszek z kl.6 i Natalia Koszelnik z kl.4);

 • zestaw ,,Ciepło”(Natalia Klisiewicz z kl.6 );

 • mikroskop ,,Motic” z kamerą połączony z laptopem(Gabriela Filistyńska z kl.6 i Erwin Ancygier z kl.4);

 • zestaw ,,Prąd i magnesy”(Kinga Blatkiewicz z kl.6 z Kornelią Podkowicz z kl.5);

 • zestaw ,,Elektryczność”(Kornel Surma i Kamil Włosek z kl.5);

 • zestaw ,,Elektrostatyka”(Kamila Zasańska z kl.6 i Krystian Sudół z kl.4);

 • zestaw ,,Ruch”(Jarek Skrypnik z kl.6);

 • ciśnieniomierz (Magdalena Omiatacz z kl.6 i Iga Bodzioch z kl.5);

Natomiast 17.03.2014r. w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach zajęcia z mikroskopowania dla uczniów kl.5 Szkoły Podstawowej w Gościszowie poprowadziła P.Bożena Jakubowicz .W obsłudze mikroskopów ,,Motic” z kamerą sprzężonych z laptopem oraz programu ,,Motic Play”do nagrywania, fotografowania i obróbki obserwowanych preparatów kolegom z Gościszowa pomagało kilku uczniów z naszej szkoły. Uczniowie z Gościszowa samodzielnie wykonywali preparaty i wypełniali karty pracy przygotowane przez P.Jakubowicz.

W pracowni przyrodniczej zorganizowano także 21.03.2014r. finał projektu ,,Naj...” w kategorii ,,Młody naukowiec”. Swoje eksperymenty ,referaty i projekty zaprezentowali: Jarek Skrypnik, Kamila Zasańska, Natalia Klisiewicz,Gabriela Filistyńska, Kamil Włosek,Rafał Trzeciak i Kornel Surma. W tej kategorii zwyciężyli:Jarek Skrypnik oraz Kamila Zasańska z kl.6 i otrzymali statuetki dla najlepszych młodych naukowców w roku szkolnym 2013/2014.

Z zasobów pracowni przyrodniczej oprócz uczniów ze szkół podstawowych korzystają także uczniowie z gimnazjów. Zajęcia z gimnazjalistami z Gimnazjum w Wykrotach prowadzą najczęściej P. Grzegorz Mazurkiewicz oraz P. Jolanta Śliwa.

Pracownia przyrodnicza jest otwarta dla wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli ze szkół z Gminy Nowogrodziec, opiekunowie pracowni: W. Traczyk oraz G. Mazurkiewicz wraz z asystentami z koła laboratoryjno - eksperymentalnego chętnie służą wsparciem i pomocą.

 
 
DZIEŃ TALENTÓW

 

   Dnia 21 marca 2014 roku w naszej szkole odbył się Dzień Talentów. Z tej okazji zorganizowaliśmy finał trwającego od października 2013 roku PROJEKTU NAJ… W tym roku szkolnym cieszył się on jeszcze większą popularnością niż w ubiegłym. Nominowani w poszczególnych kategoriach uczniowie prezentowali swoje atuty przed komisją w składzie: Pani Wiesława Traczyk – dyrektor SP, Pani Krystyna Proć – sołtys wsi Wykroty, Pani Agnieszka Sałek – sołtys wsi Zagajnik oraz przedstawicielka Rady Rodziców, Pani Adriana Błaszczyszyn – pedagog i Pani Ryszarda Bafeltowska – nauczyciel. Każdy z uczniów gorliwie przygotował się do prezentacji i usilnie starał się przekonać , że to on właśnie jest NAJ. Wielu z nich prezentowało naprawdę wysoki poziom. Występy artystyczne, prezentowanie dorobku, pokazy naukowe – to wszystko robiło wrażenie. Członkowie komisji mieli trudny orzech do zgryzienia.  Ostatecznie ustalili następujący werdykt:

Kategoria
Laureat- zdobywca statuetki
MŁODY NAUKOWIEC
 JAROSŁAW SKRYPNIK KL. VI
KAMILA ZASAŃSKA KL. VI
MAŁY AKTOR
KINGA BLATKIEWICZ KL. VI
LIDER BON TON
SZYMON TURCZYN KL. V
POMOCNA DŁOŃ
GABRIEL WOLSKI KL. VI
KREATYWNY TWÓRCA
DAWID RYŚ KL. VI
MISTRZ JĘZYKA
KORNELIA PODKOWICZ KL. V
KOLOROWA PALETA
WIKTORIA JANIEC KL.V
MARTA SZEWCZYK KL. IV
 ZŁOTA NUTKA
GABRIELA FILISTYŃSKA KL. VI
ZARADNY PRZEDSIĘBIORCA
NATALIA KLISIEWICZ KL. VI
MISTRZ SPORTU
 JAKUB ZWIRYDOWSKI KL.VI
 

 WYRÓŻNIENIA

1. Julia Jerzyk kl. VI

2. Joanna Suszek kl. VI
                                                            M. Słobodzian
                                                                            GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!
 
 
 
 
 
 
 
Wycieczka

     21 marca 2014r. klasa III wraz z klasą I udała się na wycieczkę do Zagajnika. Chcieliśmy uczcić nadejście wiosny. Wzięliśmy Marzannę , którą sami zrobiliśmy i poszliśmy nad rzekę. Gdy dotarliśmy na miejsce śpiewaliśmy wiosenne piosenki, a potem utopiliśmy Marzannę. Wracając do szkoły wstąpiliśmy na plac zabaw, żeby trochę odpocząć. Tak właśnie przywitaliśmy 1-szy dzień wiosny. To był bardzo udany dzień. :)

 
Filip Pyszka
Uczeń kl. III
 
 
 
 
I Dzień Wiosny
 
 
I Dzień Wiosny dzieci z oddziału przedszkolnego (grupa I i II) spędziły wspólnie ze strażakami w OSP w Wykrotach.
B. Pietkun
 
Dolnośląski Konkurs ,,Jestem Bezpieczny w Domu,w Szkole i na Drodze"
 
 
         W marcu nasza szkoła przystąpiła do Dolnośląskiego Konkursu ,,Jestem Bezpieczny w Domu,w Szkole i na Drodze" organizowanym przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

W szkolnym etapie wzięło udział 12 uczniów.

            Lista uczniów oraz ogólny wynik:

 1.  Skrypnik Jarosław 30 pkt
 2.  Zasańska Kamila  29,5 pkt
 3.  Suszek Joanna    27pkt
 4.  Klisiewicz Natalia  26 pkt
 5.  Filistyńska Gabriela 25 pkt
 6.  Oleksy Nikola       23 pkt
 7.   Jerzyk Julia         23 pkt
 8.   Koszelnik Natalia  23 pkt
 9.   Blatkiewicz Kinga 23 pkt
 10.  Omiatacz Magdalena 22pkt
 11.  Podkowicz Kornelia  21 pkt
 12.  Sudół Krystian   17 pkt
   Szkolna Komisja Konkursowa na podstawie osiągniętych wyników, dokonała kwalifikacji uczniów do udziału w etapie rejonowym.
Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Skrypnik Jarosław, Zasańska Kamila oraz Suszek Joanna.
Podczas etapu rejonowego, który odbył się w kwietniu we Lwówku Śląskim uczniowie naszej szkoły walczyli o wysokie miejsce i w rezultacie zajęli IV miejsce.
M. Klisiewicz

KONKURS RECYTATORSKI

 

Jak co roku konkurs recytatorski klas IV- VI w naszej szkole cieszył się dużą popularnością. W etapie szkolnym udział wzięło 14 uczniów. Spośród nich wyłonionych zostało sześcioro, którzy reprezentowali naszą szkołę w drugim – gminnym etapie konkursu.. Były to:

I. miejsce Kamila Zasańska kl. VI

II. miejsce Julia Jerzyk kl. VI

III. miejsce Kinga Blatkiewicz kl. VI oraz Joanna Suszek kl. VI

Wyróżnienia

Natalia Koszelnik kl. IV oraz Angelika Frontczak kl. IV

W Nowogrodźcu również nam się poszczęściło. Julia Jerzyk zajęła I. miejsce, zaś Kamila Zasańska IV. miejsce. Dziewczyny wzięły udział w etapie powiatowym prezentując się na deskach Teatru Starego w Bolesławcu. 
 
                                                                                                M. Słobodzian
 
 

    10 marca 2014r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III. Uczniowie recytowali przygotowane wiersze, a zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia.

I miejsce - Pyszka Mariusz

II miejsce - Sochań Bartek

III miejsce - Blatkiewicz Karol

Wyróżnienia:

IV- Alex Rusinek

V-Stojanowski Szymon

 
 
I. Smolińska 
 
Dzień Bezpiecznego Internetu
 
    Do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowywaliśmy się już od stycznia. Na zajęciach komputerowych uczniowie klasy pierwszej zostali zapoznani ze stroną www.sieciaki.pl. Dzięki niej dzieci mogą poznać zagrożenia czyhające na nie w Sieci i dowiedzieć się, jak ich unikać. Uczniom  klas II i III podczas lekcji  przypomniane zostały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
W ramach DBI uczniowie klas II - VI na zajęciach komputerowych, na lekcjach informatyki i zajęciach kółka informatycznego wykonywali prace plastyczne oraz prezentacje multimedialne  dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie należący do kółka informatycznego przygotowali pod opieką P. Beaty Zawrotniak przedstawienie na temat zagrożeń w sieci, które  zaprezentowali  społeczności szkolnej podczas apelu 11 lutego 2014r. podsumowującego obchody DBI.
 
 
 
 
Etap szkolny ogólnopolskiego konkursu ekologicznego

 

   16.01.2014r. został przeprowadzony dla kl.IV-VI szkolny etap ogólnopolskiego konkursu ekologicznego.W konkursie uczestniczyło 16 uczniów. I miejsce zajął Jarosław Skrypnik, a II miejsce Jakub Zwirydowski - obaj chłopcy zakwalifikowali się do następnego etapu konkursu. III miejsce zajęła Kamila Zasańska, wyróżnienia otrzymały: Gabriela Filistyńska i Joanna Suszek.

Czołowe pozycje w konkursie zajęli uczniowie klasy szóstej, jednak niektórzy uczniowie z kl. IV-V byli tuż za nimi, nawet mieli więcej punktów od niektórych uczestników z kl.VI, więc będą mieli duże szanse w przyszłorocznej edycji konkursu.

 

W. Traczyk
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 
   Dnia 22 stycznia 2014 r. w kl I  odbyła się piękna uroczystość z okazji DNIA BABCI I DZIADKA. Pierwszaki zaprezentowały program artystyczny. Rodzice przygotowali uroczysty poczęstunek. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku.
           A. Warek
 
 
 

    Dzieci z klasy  III także przygotowały wesoły program artystyczny dla zaproszonych gości. Babcie otrzymały piękne upominki, a dziadkowie laurki. W tym rodzinnym gronie miło spędziliśmy czas rozmawiając z babciami i dziadkami.

I. Smolińska  
 
 
Wigilijna Opowieść
 

Przed Świętami Bożego Narodzenia do naszej szkoły przybyli aktorzy z Krakowa. Przedstawili nam piękna "Wigilijną opowieść".
 
 
 
 
 
 
Mikołaj w przedszkolu
 
 Mikołaj odwiedził również uczniów z I klasy,  przyniósł im cudowne paczki. Dzieci lubią spotkania z mikołajem i zaprosiły go na przyszły rok.
 
 
 
 
 
 
 
Górnik odwiedził przedszkolaków
 
 
 
 
Konkurs Matematyczny

     Dnia 26 listopada 2013r. w naszej szkole odbył się Bolesławiecki Konkurs Matematyczny, w którym wzięli udział uczniowie z klas V-VI. Wyniki jakie uzyskali na etapie szkolnym:


I miejsce – Jarosław Skrypnik – kl. VI

II miejsce – Gabriela Filistyńska – kl. VI

III miejsce – Kornelia Podkowicz – kl. V

 

Filistyńska Gabriela oraz Skrypnik Jarosław zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbędzie się 14.03.2014r. w Bolesławcu.

 
 
 
 
Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Wykrotach dziękują za organizację zabawy „Andrzejkowej” dnia 23 listopada 2013r.

Następującym osobom:

Panie kucharki:

 • Eleonora Zadwórna,

 • Bożena Roman,

 • Anna Kwiecień.

Rodzice:

 • Tomasz Filistyński

 • Marta Gurtatowska

 • Katarzyna Piątka

 • Agnieszka i Roman Chlastawa

 • Anna i Radosław Rutyna

 • Marzanna Turczyn

 • Danuta Suszek

 • Arleta Wolska

 • Arkadiusz Zasański

 • Bożena Suszek

 • Monika Kwaśniak

 • Tomasz Dybał

 • Joanna Przyłucka

 • Marta i Remigiusz Filistyńscy

 • Aneta Rusinek

 • Monika Sochań

 • Blatkiewicz Małgorzata

 • Dorota i Janusz Kret

 • Roman Olga;Rodzice, którzy upiekli ciasta:

 • Małgorzata Mandziuk

 • Ewa Warchocka

 • Małgorzata Blatkiewicz

 • Marta Gurtatowska

 • Danuta Krawczyk

 • Jolanta Ancygier

 • Ewa Podkowicz

 • Foster Agnieszka

 • Superson Iwona

 • Zasańska Ewa

 • Marcinkiewicz Marzena

Serdecznie dziękujemy!
 
 
 
Święto Niepodległości

   W dniu 8 listopada 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach odbył się apel z okazji  Świeta Niepodległości.

Uroczystość została przygotowana przez następujących nauczycieli: p. Malwinę Jędrzejczyk, p. Małgorzatę Klisiewicz i p. Małgorzatę Wolszczak. W apelu czynny udział wzięli uczniowie z klasy VI oraz oddział przedszkolny - Grupa I.
Apel rozpoczął się przedstawieniem szkolnym, pod tytułem:"Rok 1918 - odzyskanie przez Polskę niepodległości" w którym wystąpili uczniowie z klasy VI: Julia Jerzyk w roli Zosi, Jarosław Skrypnik i Jakub Zwirydowski w roli Dziadka, Magdalena Omiatacz w roli Matki, Dominik Kret w roli syna Adasia oraz narratorzy: Nikola Oleksy, Kinga Blatkiewicz, Joanna Suszek i Gabrysia Filistyńska oraz z klasy V - Szymon Turczyn w roli Ojca. "Mali aktorzy" zagrali brawurowo!
Po tej inscenizacji w krótkiej scence patriotycznej wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego z Grupy I. Część I apelu zakończył występ muzyczny Koła Sztuki pod kierunkiem p. Agnieszki Orawiec. Uczniowie zaśpiewali pieśń patriotyczną "Maszerują strzelcy".
Następnie wystąpiła Pani Dyrektor  Wiesława Traczyk, która przywitała gości i Rodziców oraz podziękowała uczniom za przedstawienie. Po przemówieniu Pani Dyrektor wystąpił zaproszony przez Szkołę zespół folklorystyczny Wykroty-Zagajnik "Perełki", który pięknie zaśpiewał dzieciom i dorosłym polskie pieśni patriotyczne, takie jak: "O mój Rozmarynie", "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały paki białych róż"i in.

Występ zakończył się gromkimi brawami.Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna OLIMPUS 

    Dnia 5 listopada 2013r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna OLIMPUS 2013, w której wzięli udział uczniowie z klas IV-VI.


Na poziomie klasy IV wystartowało 2229 uczniów, klasy V – 2390 uczniów, a klasy VI – 2108.

Najlepsze wyniki z naszej szkoły na poszczególnych etapach uzyskali:


Klasa IV:
Koszelnik Natalia – 48 miejsce

Frontczak Angelika – 55 miejsce.


Klasa V:
Podkowicz Kornelia – 43 miejsce

Surma Korneliusz – 44 miejsce

Markiewicz Wiktoria – 49 miejsce

Turczyn Szymon – 53 miejsce.


Klasa VI:
Blatkiewicz Kinga – 44 miejsce

Zasańska Kamila – 46 miejsce.


 

Wyniki gminnego konkursu przyrodniczego na zielnik zorganizowanego

w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach

       28 października 2013r. w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej  im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach odbył się gminny konkurs przyrodniczy na zielnik. Komisja w składzie: P. Wiesława Traczyk (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach), P. Małgorzata Potocka (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gościszowie), P. Joanna Mierzwa (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernej), P. Dorota Broda (nauczyciel z Przedszkola w Nowogrodźcu), P. Anna Wodas (nauczyciel z Zespołu Szkół w Nowej Wsi) wybrały najpiękniejsze zielniki spośród 13, które wpłynęły na konkurs.

W kategorii I (kl.0-III) kolejne miejsca zajęli:

I miejsce - Mikołaj Boczek z Zespołu Szkół w Nowej Wsi z filii w Zebrzydowej,

II miejsce- Emilia Dybał (kl.II) ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach,

III miejsce- Krzysztof Marecki ze Szkoły Podstawowej w Gościszowie.

Wyróżnienie otrzymała Maria Wolszczak z Przedszkola w Nowogrodźcu oraz Antoni Piątka ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach.

W kategorii II (kl.IV-VI):

I miejsce -Alicja Kata z Zespołu Szkół w Nowej Wsi ,

II miejsce- Jarosław Skrypnik (kl.VI) ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach

oraz Nikola Kuduk ze Szkoły Podstawowej w Gościszowie,

III miejsce- Wiktoria Twardowska ze Szkoły Podstawowej w Czernej.

    Wykonawcy zielników skupili się nie tylko na estetycznym wykonaniu zielników oraz właściwym rozpoznaniu zebranych roślin,ale opisywali także ich właściwości lecznicze. Wystawę zielników można oglądać w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach. Pracownia ta powstała w ramach projektu ,,Pracownia przyrodnicza w każdej gminie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w latach 2007-2013, Priorytet 7 Rozbudowa i modernizacja infrastruktury placówek edukacyjnych na Dolnym Śląsku, Działanie 7.2 Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych.
W.T
 
 

 
 
„zDolny Ślązaczek”
 
   Dnia 16.10.2013 r. odbył się  szkolny etap Konkursu „zDolny Ślązaczek”, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VI.

 

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Ilość punktów

Miejsce

1

Jarosław Skrypnik

VI

19

I

2

Gabriela Filistyńska

VI

18

II

3

Kinga Blatkiewicz

VI

16

III

4

Kornelia Podkowicz

V

16

III

5

Magdalena Omiatacz

VI

15

IV

6

Natalia Klisiewicz

VI

13

 

7

Kamila Zasańska

VI

13

 

8

Iga Bodioch

V

13

 

9

Angelika Frontczak

V

12

 

10

Korneliusz Surma

V

12

 

11

Natalia Koszelnik

IV

12

 

12

Wiktoria Janiec

V

11

 

13

Wojciech Kuźnik

V

11

 

14

Michał Kozioł

VI

11

 

15

Kamil Włosek

V

11

 

16

Jakub Bondos

VI

11

 

17

Emilia Ludziak

V

9

 

18

Patyk Nieć

IV

8

 

19

Szymon Turczyn

V

8

 

20

Paulina Kozioł

IV

7

 

21

Krystian Sudół

IV

7

 

22

Mateusz Kojder

VI

6

 

23

Anna Pięta

V

6

 

Komisja konkursowa:

p. R. Bafeltowska

p. M. Słobodzian

p. M. Stadnik- Andrzejczak

p. M. Jędrzejczyk

Dzień Edukacji Narodowej


      Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 11.10.2013r. bardzo pięknie przygotowały pod opieką P.A. Warek i P. I. Smolińskiej kl. I i kl. III, a chór pod kierunkiem P.A. Orawiec odśpiewał wzruszające piosenki. W tym ważnym dla wszystkich nauczycieli dniu z bukietem kwiatów i z życzeniami przybył do naszej szkoły Burmistrz Nowogrodźca- P. Robert Relich oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodźcu P. Wilhelm Tomczuk, a także Ksiądz Proboszcz naszej parafii- ks. A. Kulicki.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrody Dyrektora Szkoły otrzymały następujące nauczycielki: P. Małgorzata Wolszczak, P. Ryszarda Bafeltowska, P. Bogusława Pietkun, P. Marta Słobodzian i P. Małgorzata Stadnik.

Natomiast 16.10.2013r. W Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu został zorganizowany Gminny Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Burmistrz Nowogrodźca wręczył nagrody i stypendia najzdolniejszym uczniom z naszej gminy .Rokrocznie nagrody otrzymują uczniowie,którzy osiągają wysokie wyniki w konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim,a nawet międzynarodowym oraz mają wysoką średnią w nauce. W bieżącym roku stypendium Burmistrza otrzymali następujący uczniowie z naszej szkoły(niektórzy z nich są już uczniami gimnazjum,jednak w momencie składania wniosków przez Dyrektora byli uczniami naszej szkoły):

 • Kamila Zasańska z kl.6,

 • Jarosław Skrypnik z kl.6,

 • Natalia Klisiewicz z kl.6,


Nagrody Burmistrza otrzymali:

 • Kinga Blatkiewicz z kl.6,

 • Oliwia Gurtatowska (obecnie gimnazjum),

 • Katarzyna Pięta (obecnie gimnazjum),

 • Kamil Raczyński (obecnie gimnazjum),

 • Kacper Cebrowski (obecnie gimnazjum),

Burmistrz Nowogrodźca P. Robert Relich wręczył także nagrody Burmistrza nauczycielom- z naszej szkoły otrzymała ją P. Wiesława Traczyk.
 
 
Sukces uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach na etapie powiatowym konkursu ekologicznego „W krainie łużyckich osobliwości”

    15 października 2013 r. w Bolesławcu odbył się konkurs ekologiczny „W krainie łużyckich osobliwości”. Konkurs został rozegrany w siedzibie Nadleśnictwa Bolesławiec. W konkursie uczestniczyło 16 drużyn w kategorii szkół podstawowych. Wszystkie drużyny miały za zadanie udzielić prawidłowych odpowiedzi na pytania, tj. uzupełnić wykropkowane miejsca lub zaznaczyć prawidłową odpowiedź w pytaniach testowych. Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach zajęła I miejsce (uzyskali 16,5 pkt. na 22 max). Skład zespołu: Kamila Zasańska, Natalia Klisiewicz i Jarosław Skrypnik (z kl.6), a przygotowała ich do konkursu P. Wiesława Traczyk. Nasi uczniowie oraz drużyna z Bolesławca będą reprezentować szkoły z terenu Powiatu Bolesławieckiego podczas finału konkursu, który odbędzie się 7 listopada 2013 r. o godz. 9:30 (czwartek) w Nadleśnictwie Bolesławiec, ul. Mikołaja Brody 2.

          

KONKURSY PRZYRODNICZE ZORGANIZOWANE W PAŹDZIERNIKU 2013 r.


  Wyniki konkursu ,,W krainie łużyckich osobliwości”(etap szkolny przeprowadzony przez W.Traczyk):

  I miejsce Jarosław Skrypnik z kl.VI;

  II miejsce Kamila Zasańska z kl.VI;

  III miejsce Natalia Klisiewicz z kl.VI;

W dniu 15.10.2013r. drużyna w powyższym składzie reprezentowała szkołę na etapie powiatowym i uzyskała wysoki wynik. Uczniowie zakwalifikowali się do etapu rejonowego,który odbędzie się 7 listopada.

Wyniki konkursu przyrodniczego na zielnik (etap szkolny):


  W kategorii I (kl.0-III):

  I miejsce- Emilia Dybał z kl.II

  II miejsce Antoni Piątka z kl.II

  III miejsce Aurelia Ploch z kl.III

  W kategorii II (kl.IV-VI):

  I miejsce- Jarek Skrypnik z kl.VI

  II miejsce -Kinga Blatkiewicz z kl.VI

  III miejsce Marta Szewczyk z kl.IV

  Wyboru najlepszych zielników w dniu 17.10.2013r. dokonała komisja w składzie: W.Traczyk, R.Bafeltowska, A.Warek.

W konkursie gminnym, który odbędzie się 28.10.2013r. w Szkole Podstawowej w Wykrotach będą uczestniczyć zielniki, które zajęły pierwsze i drugie miejsca.

Nagrody za zajęcie pierwszych trzech miejsc w powyższych konkursach zostaną wręczone na następnym apelu (8XI).

 

 W październiku w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów.
 
 
 

Projekt ,,Łowcy rosnących pomników i pustelników"

    Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Wykrotach w roku szkolnym 2012/2013 wzięła udział w projekcie ,,Łowcy rosnących pomników i pustelników " realizowanym przez stowarzyszenie Trójrzecze w partnerstwie z Gminą i Miastem Nowogrodziec. Funkcję lokalnego koordynatora tego projektu pełniła Pani Małgorzata Klisiewicz.
Celem projektu była ochrona lokalnej przyrody przede wszystkim drzew o wymiarach pomnikowych i siedlisk pachnicy dębowej.W ramach tego projektu Pani Małgorzata uczestniczyła w warsztatach, na których nabyła umięjętności rozpoznawania siedlisk  Osmoderma eremita, a także prowadziła wraz z uczniami inwentaryzację przyrodniczą. Pani Małgorzata wraz zdendroekipą pracowali wytrwale poszukując pachnicy dębowej na terenie Wykrot. Udało się im się znaleźć zalążek występowania tego chrząszcza tylko w jednym miejscu ( teren Kościoła - stare spróchniałe lipy ).Każdy był bardzo dumny z tego powodu . Wspólnie stworzyliśmy projekt ogrodu dendrologicznego oraz wytypowaliśmy cztery drzewa kwalifikujące się na pomniki przyrody.
Za wkład w pracę i poświęcony czas dendroekipa otrzymała wyróżnienie, a w nagrodę wraz z koordynatorem pojechała na wycieczkę w Góry Kaczawskie oraz do wytwórni ceramiki
,,Pod Aniołem " w Dąbkach. Tam też odbyły się  warsztaty rzeźbiarskie, podczas których każdy uczestnik wyjazdu stworzył własna żabę.
Uczniowie naszej szkoły otrzymali również wyróżnienie w konkursie plastycznym ,,Moje ulubione drzewo ":  Gurtatowska Oliwia , Zasańska Kamila, Koszelnik Natalia, Rudko Piotr , w nagrodę dostali plecaki oraz dyplomy i książki. Szkoła otrzymała również nagrodę sadzonkę drzewa - wierzbę ozdobną, którą dendroekipa w składzie: Skrypnik Jarosław, Klisiewicz Natalia, Zasańska Kamila, Filistyńska Gabriela, Jerzyk Julia, Omiatacz Magdalena oraz koordynator Małgorzata Klisiewicz wspólnie posadzili przed szkołą.
 
Jarosław Skrypnik kl. VI

 

                                                                              Dolnośląski Festiwalu Nauki
 
      27 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  XVI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki- imprezie popularnonaukowej organizowanej przez uczelnie wyższe. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu brzmiało „Nauka Obywatelem Europy”.  Bezpłatne spotkania, wykłady, prelekcje i pokazy filmowe popularyzujące naukę odbyły się w  Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
 

Uczniowie  klas IV- VI mieli okazję uczestniczyć w następujących wykładach i pokazach:

1.  „Meteoryty w świecie natury  ” – prowadzący  mgr Antoni Stryjowski (geolog,  Muzeum Mineralogiczne, UWr)

2. „Wielka armia w kropli krwi, czyli jak działa układ odpornościowy” - prowadzący dr Marta Sochocka (biotechnolog, Laboratorium Chemii Biomedycznej, IIiTD PAN).

3. „Wiem, co jem, czyli zdrowie w dobrej cenie” - prowadzący dr Marta Sochocka (biotechnolog, Laboratorium Chemii Biomedycznej, IIiTD PAN).

 
                                                   
 
 
                                                      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014
 
    Dnia 2 września 2013 roku w naszej szkole odbył się uroczysty  apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2013/14.   Inaugurację rozpoczęła swoim przemówieniem pani dyrektor Wiesława Traczyk witając uczniów, rodziców i gości. Część artystyczną, na której uczniowie klasy VI prezentowali swoje umiejętności wokalno – recytatorskie przygotowała p. Małgorzata Klisiewicz.      
 
 
          
 
 
 
                                         ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/13
 
 
 
 
 Dzień Talentów w Szkole Podstawowej  im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach

         Szkoła Podstawowa  im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach od niedawna widnieje na mapie SOT Ośrodka Rozwoju Edukacji, jako  Szkoła Odkrywców Talentów. Z tej okazji dnia 7 czerwca po raz pierwszy zorganizowaliśmy Dzień Talentów. Tego dnia odbył się finał projektu NAJ realizowanego w naszej szkole od lutego 2013 roku. Uczniowie, którzy w tym czasie zostali nominowani do tytułu NAJ w poszczególnych kategoriach, mieli możliwość udowodnić Komisji, pozostałym uczniom, a także przybyłym na tą uroczystość rodzicom, iż to właśnie oni zasługują na to, aby zostać laureatami projektu. Dzielnie walczyli o statuetkę NAJ w poszczególnych kategoriach prezentując się m.in. jako aktorzy, sportowcy, śpiewacy, naukowcy, organizatorzy. Wysoki poziom, który prezentowali, utrudnił Komisji podjęcie decyzji. Po burzliwych obradach spośród 41 uczestników  wyłoniono laureatów NAJ.

Byli to:

1. Kolorowa Paleta – Katarzyna Pięta kl. VI

2. Mały Aktor – Oliwia Gurtatowska kl. VI

3. Mistrz Języka – Jarosław Skrypnik kl. V

4. Młody Naukowiec- Kacper Cebrowski kl. VI

5. Mistrz Sportu – Szymon Turczyn kl. IV

6. Złota Nutka – Kornelia Podkowicz kl. IV

7. Lider Bon Ton – Mateusz Michalski kl. V

8. Pomocna Dłoń – Kinga Blatkiewicz kl. V

9. Zaradny Przedsiębiorca – Natalia Klisiewicz kl. V

10. Kreatywny Twórca – Kamila Zasańska kl. V

Wyróżniono także:

1. Konrada Nikurczaka – Satyryk

2. Gabrielę Filistyńską – Kreatywny Twórca + Złota Nutka

3. Julię Jerzyk – Kreatywny Twórca + Złota Nutka

4. Joannę Suszek – Kreatywny Twórca

5. Annę-Marię Szewczyk – Kreatywny Twórca

    Statuetki NAJ wręczyła laureatom Pani Marta Kołodziejska –kierownik Zakładu Obsługi Szkół w Nowogrodźcu wraz  z dyrektorem szkoły Panią Wiesławą Traczyk.

Rywalizacja uczniów podczas realizacji projektu znacząco wpłynęła na wynik sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej. Tego roku był on, tak jak i w ubiegłym, wyższy od średniej wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

 
 
Wyniki sprawdzianu klasy szóstej (maj 2013r.)

      Uczniowie kl. VI Szkoły Podstawowej w Wykrotach w bieżącym roku szkolnym (podobnie jak rok temu) uzyskali wysokie wyniki (stanin – wyżej średniej) na sprawdzianie kończącym szkołę podstawową przeprowadzonym w kwietniu przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu. Nasza klasa VI uzyskała średnią: 24,6 pkt, tj. powyżej średniej gminy, wojewódzkiej oraz ogólnopolskiej (średnia wojewódzka wyniosła: 23,6 pkt., a średnia ogólnopolska: 24,03pkt). Uczniowie uzyskali wynik na poziomie średniej wojewódzkiej z jednej umiejętności(korzystanie z informacji), a z wszystkich pozostałych(pisanie, czytanie, rozumowanie, wykorzystanie wiedzy w praktyce) uzyskali wyniki powyżej średniej wojewódzkiej .Jesteśmy dumni z wyników wszystkich szóstoklasistów, a szczególnie: Oliwii Gurtatowskiej, Olafa Siedleckiego, Kacpra Cebrowskiego, Gabriela Gargolińskiego i  Katarzyny Pięta, którzy uzyskali najwyższe wyniki (powyżej 30 punktów).
    Tylko dzięki ciężkiej pracy nauczycieli i uczniów oraz pomocy ze strony rodziców było możliwe osiągnięcie tak wysokich wyników dwa lata pod rząd.
 Wyróżnienie uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza  Kościuszki w Wykrotach w międzynarodowym konkursie.

       W maju 2013r. dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach otrzymało wyróżnienie w międzynarodowym konkursie pt. ,,Tadeusz Kościuszko – nasz patron” organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie. Wyróżnienie w kategorii: zajęcia komputerowe, otrzymała Joanna Suszek uczennica kl. V, która przygotowała prezentację pod opieką P. Beaty Zawrotniak. Natomiast wyróżnienie w kategorii: historia, otrzymał uczeń kl. VI Kamil Raczyński, który przygotował album po opieką P. Ryszardy Bafeltowskiej.
 

 

Pokazy w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach

     W pracowni przyrodniczej, którą otrzymała Szkoła Podstawowa w Wykrotach w ramach projektu ,,Pracownia przyrodnicza w każdej gminie”- Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 prowadzone są zajęcia i pokazy dla uczniów ze szkół z terenu Gminy Nowogrodziec.  W 2013r. pracownię odwiedzili już uczniowie ze Szkół Podstawowych w Gościszowie i w Czernej oraz z Zespołu Szkół w Nowej Wsi (gimnazjaliści i uczniowie ze szkoły podstawowej). W dniu 8 maja 2013r. dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czernej W.Traczyk wraz z uczniami z koła laboratoryjno-eksperymentalnego zorganizowała pokaz. 13  uczniów z kl. 4-6  wykonywało doświadczenia oraz wyjaśniało sposób funkcjonowania sprzętu w pracowni przyrodniczej kolegom i koleżankom z Czernej. Przedstawili m.in., jak wykorzystać:

 • tablicę interaktywną sprzężoną z wizualizerem i projektorem oraz tabletem(Joanna Suszek z kl.5 i Kornelia Podkowicz z kl.4);
 • zestaw ,,Zmysły”( Kinga Blatkiewicz i Natalia Klisiewicz z kl.5);
 • mikroskop elektryczny z kamerą połączony z laptopem(Konrad Nikurczak  z kl.6);
 • zestaw ,,Wody”( Magdalena Omiatacz z kl.5 i Wiktoria Markiewicz z kl.4);
 • zestaw ,,Elektryczność”(Oliwia Gurtatowska z kl.6 i Jarek Skrypnik z kl.5);
 • zestaw ,,Prąd i magnesy”(Kamila Zasańska i Gabriela Filistyńska z kl.5);
 • mikroskop optyczny oraz zestaw do wykonywania preparatów(Kacper Cebrowski z kl.6 i Kornel Surma z kl.4);

    Dzieci z kl.4 ze Szkoły Podstawowej z Czernej po przeprowadzonym pokazie dokonały wyboru stanowisk i uczniów ,którzy potrafili ich najbardziej zainteresować. Najwięcej głosów zebrała Oliwia Gurtatowska z kl.6 wraz z Jarkiem Skrypnikiem z kl.5. Natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wykrotach w trakcie pokazu najaktywniejszym kolegom i koleżankom z Czernej dawali papierowe kwiaty, a kto otrzymał ich najwięcej został nagrodzony skromnym upominkiem. Na pewno miło spędzony czas, połączony z nauką w ciekawej formie na długo zapamiętają uczniowie z obu szkół.

    Opiekun pracowni przyrodniczej zachęca do korzystania z jej zasobów także uczniów z pozostałych szkół z Gminy Nowogrodziec. Odwiedzający pracownię mają do wyboru: uczestnictwo w lekcji prowadzonej przez przyrodnika z macierzystej szkoły(opiekun pracowni przygotowuje sprzęt i wspomaga) lub udział w pokazie prowadzonym przez uczniów –asystentów pod kierunkiem W.Traczyk.

     

 

Dzień Ziemi
 
         Dnia 23 V 2013 r. dzieci z gr. I  oddziału przedszkolnego pod kierunkiem Pani K. Białas przygotowały apel z okazji "Dnia Ziemi". Uczniowie recytowali wiersze                i śpiewali piosenki pod hasłem "Chronimy Ziemię".
Na koniec apelu dzieci grały na instrumentach wykonanych z środków wtórnych. 
      
                    K. Białas
 
 
 
Bociany wylądowały!

     W tym roku z utęsknieniem czekaliśmy na wiosnę. Pierwsze dni nie napawały optymizmem, gdy zamiast wiosennego słońca mieliśmy opady śniegu. Pogoda jednak zaczyna się poprawiać. Wiosnę widać też w przyrodzie. Nawet do naszej szkoły zawitały bociany.

 
 
Bądźcie „NAJ”!

      Od stycznia do czerwca bieżącego roku w naszej szkole realizowany jest projekt ”NAJ”. Uczniowie naszej szkoły zawalczą o tytuł najlepszego w następujących kategoriach:

·       MŁODY NAUKOWIEC

·       MISTRZ SPORTU

·       KOLOROWA PALETA

·       ZŁOTA NUTKA

·       KREATYWNY TWÓRCA

·       ZARADNY PRZEDSIĘBIORCA

·       POMOCNA DŁOŃ

·       LIDER BON TON

·       MAŁY AKTOR

·       MISTRZ JĘZYKA

Nominowanych w poszczególnych kategoriach uczniów prezentujemy na gazetce szkolnej.

Ty także możesz być NAJ!

 
 
          
 
 
"Poznajemy różne zawody"
 
    W ramach zajęć "Poznajemy różne zawody" w marcu 2013 r. do przedszkola zaproszone zostały panie fryzjerki oraz pani krawcowa. 
Panie fryzjerki: P. Aneta Rusinek  oraz P. Ewa Kudyba zainteresowały dzieci opowiadaniem o swoim zawodzie. Każde dziecko chciało mieć modną fryzurę- zaproszone Panie spełniły marzenia dzieci.
Natomiast pani krawcowa - Marta Gurtatowska pokazała dzieciom różne ściegi i ciekawe wzory oraz nauczyła przyszywać guziki.Dzieci z ochotą szyły fastrygą poduszki oraz ubranka dla lalek.
Zajęcia były bardzo pouczające. Dzieci  nauczyły się szacunku do różnych zawodów.
                                             K. Białas
 
 
 
 

Powiatowy konkurs polonistyczny

Wyróżnienie w  XI Powiatowym Konkursie Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych „Nasi rówieśnicy w poszukiwaniu domu” zdobyła uczennica klasy VI – Oliwia Gurtatowska.

Konkurs recytatorski

Konkurs ten, jak co roku, cieszył się dużą popularnością. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 22 uczniów z klas IV-VI. Jury wyłoniło pięć  finalistek, które reprezentowały naszą szkołę na etapie gminnym w Nowogrodźcu. Były to:

·      Oliwia Gurtatowska kl. VI

·      Julia Jerzyk kl. V

·      Kamila Zasańska kl. V

·      Kinga Blatkiewicz kl. V

·      Nikola Ćwik kl. VI

Dwie uczennice – Oliwia Gurtatowska i Julia Jerzyk zakwalifikowały się do kolejnego etapu. Eliminacje powiatowe, w których dziewczęta wzięły udział,  miały miejsce w Teatrze Starym w Bolesławcu.
 
 
Gminny Konkurs na „Pisankę – Kraszankę”
 

Uczennica Kamila Zasańska została wyróżniona w Gminnym Konkursie na "Pisankę-Kraszankę"zorganizowanym przez z Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

                     GRATULUJEMY!
 
 
 POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY
 
Uczennica Oliwia Gurtatowska zastała wyróżniona w Powiatowym konkursie matematycznym zorganizowanym przez PCEiKK
w Bolesławcu.
                          GRATULUJEMY!
 
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
 
        Dnia 25 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Patrona Szkoły. Dzieci z oddziału przedszkolnego i z kl. I pod opieką Pani M. Polnickiej oraz  Pani U. Bendkowskiej uświetniły apel występem artystycznym. Dzieci śpiewały piosenkę o Polsce  i przedstawiły inscenizację o Tadeuszu Kościuszce. To był bardzo uroczysty i ważny dzień-szczególnie dla małych aktorów.
 
                                                                                                                     M. Polnicka
 
 
 

Występ ucznia na III Regionalnych Eliminacjach  do Dolnośląskiej Gali Talentów

 

        21.03.2013 r. Jarosław Skrypnik uczeń kl.5 reprezentował naszą szkołę na  III Regionalnych Eliminacjach do Dolnośląskiej Gali Talentów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. A. Mickiewicza w Lubaniu. Do gali zakwalifikowano uczniów, którzy mają nietuzinkowe pasje i talenty. Z naszej gminy wystąpiła jeszcze tylko uczennica z SP w Zebrzydowej.
      Na Gali wystąpiło 30 uczestników (indywidualnie lub grupowo), jednak co najmniej połowę uczestników s tanowili uczniowie ze szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jarek zaprezentował swój zielnik, który wykonał na lekcję przyrody (składa się z ponad 100 roślin) wraz z prezentacją multimedialną (sfotografowane rośliny z zielnika) oraz opowiedział o właściwościach leczniczych wybranych roślin. Jego występ był tak profesjonalny, że został nagrodzony gromkimi brawami publiczności. Jesteśmy dumni z występu naszego ucznia - mimo, iż nie wystąpi już w finale Gali - jednak samo zakwalifikowanie do regionalnych eliminacji jest już wyróżnieniem.                                                    
 

Etap szkolny konkursu ,,Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze”

          14.03.2013 r. w naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny Dolnośląskiego  Konkursu dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych  ,,Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze”. Konkurs przeprowadziła Szkolna Komisja Konkursowa w składzie: Wiesława Traczyk (dyrektor i  przyrodnik), Małgorzata Klisiewicz (nauczyciel wychowania fizycznego) i Małgorzata Stadnik (nauczyciel matematyki i techniki). Uczniowie prezentowali swoją wiedzę i umiejętności dotyczące: bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pierwszej pomocy, zapobiegania pożarom oraz prewencji ogólnej. Do konkursu przystąpiło 15 najodważniejszych uczniów z kl.V i kl.VI. Zadania były bardzo trudne m.in. musieli „przeprowadzić” rozmowę z dyspozytorem pogotowia i straży pożarnej, udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej (i nie tylko), ugasić palące się urządzenia elektryczne, przejechać przez skrzyżowanie. Najwięcej punktów uzyskali: Kamila Zasańska z kl.V - 29pkt. (I miejsce), Jarek Skrypnik z kl.V - 28pkt (II miejsce) i Kacper Cebrowski z kl.VI - 27pkt. (III miejsce) i oni będą reprezentować naszą szkołę na następnym etapie konkursu. Jednak pozostali uczestnicy konkursu także uzyskali dużo punktów:

1.  Katarzyna Pięta kl. VI – 26 pkt

2.  Konrad Nikurczak kl. VI – 25 pkt

3.  Kamil Raczyński kl. VI – 25 pkt

4.  Joanna Suszek kl. V – 24 pkt

5.  Oliwia Gurtatowska kl. VI – 23 pkt

6.  Gabriela Filistyńska kl. V – 23 pkt

7.  Natalia Klisiewicz kl. V – 23 pkt

8.  Olaf Siedlecki kl. VI – 23 pkt

9.  Magdalena Omiatacz kl. V – 22 pkt

10.  Julia Jerzyk kl. V – 20 pkt

11. Kinga Blatkiewicz kl. V – 18 pkt

12. Dominik Kret kl. V – 18 pkt

W.Traczyk

 
Zielony Kapturek
 
      Dnia 23 stycznia dzieci z zerówki przedstawiły uczniom z kl. 3 piękny teatrzyk pt.: ” Zielony Kapturek".   Po  występie młodzi artyści  zostali nagrodzeni brawami i naklejkami. Następnie dzieci usiadły do ławek, żeby zobaczyć jak to będzie w szkole.  
Dla uczniów z oddziału 0 i z klasy 3 będzie to z pewnością niezapomniany dzień.
 
A. Warek
 
 
 
Zabawy na śniegu
 
      Uczniowie z kl. 3 zaprosili najmłodsze dzieci z oddziału „0” do wspólnej zabawy na śniegu. Wszyscy wspaniale się bawili.   
A. Warek
 
 
 
 
Zabawy w sali gimnastycznej
 
       Dzieci z klasy trzeciej uwielbiają budować z klocków.  Szczególnie fascynują je wielkie klocki na sali gimnastycznej. Z  nich powstają przeróżne budowle, a pani Ala wykorzystuje je do  ćwiczeń gimnastycznych.
Trzecia klasa uwielbia taką gimnastykę.
A. Warek
 
 
   
 
 
 
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 
Dnia 21 stycznia w klasie III odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz wręczyli babciom oraz dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
To był wspaniały dzień!
 
                                                                                  A. Warek

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU
 
 

Konkurs na projekt graficzny świątecznej kartki

 

         Uczennica  kl. III Natalia Koszelnik wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury na projekt graficzny świątecznej kartki, nawiązujący do polskich tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Prace oceniane i nagrodzone były w 4 kategoriach wiekowych. Natalia zaprojektowała kartkę w programie graficznym Paint, projekt ten został wyróżniony i nagrodzony.
                                        
                                                    Wyk. N. Koszelnik

                                                                             GRATULUJEMY!
 

Zajęcia aktywnej turystyki w SP w Wykrotach

 

      W Szkole Podstawowej w Wykrotach czwarta godzina wychowania fizycznego jest prowadzona w formie aktywnej turystyki. Zajęcia prowadzi nauczyciel wychowania fizycznego pani Małgorzata Klisiewicz. Podczas zajęć (najczęściej 3 godzinnych)uczniowie zwiedzają bliższą i dalszą okolicę w formie wycieczek pieszych i autokarowych. Tylko w okresie od czerwca do grudnia 2012 r. P. Klisiewicz zorganizowała dla uczniów trzy wyjazdy do MultiCentrum w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze(w tym także zwiedzanie miasta)oraz trzy wyjazdy na baseny do Bolesławca i wycieczkę do Karpacza. Poza tym nauczyciel zrealizował kilka rajdów rowerowych: zwiedzanie okolicznych zakładów m.in,,Jutrzenka", gospodarstw rolnych, zabytkowego parku w Wykrotach itd. Dzięki zajęciom aktywnej turystyki dzieci poznają atrakcje turystyczne Dolnego Śląska, uczą się czynnych form spędzania czasu wolnego, chodzą po górach , uprawiają nordic walking, pływają itd. Dzięki zajęciom aktywnej turystyki poprawiają także swoją sprawność fizyczną w atrakcyjny sposób. Jednak nauczyciel prowadzący ma w związku z prowadzeniem zajęć aktywnej turystyki wiele dodatkowych obowiązków m. in. przygotowanie dokumentacji wycieczek, organizacja środków transportu, rozliczenie wyjazdów itd. P.M. Klisiewicz jest jedynym nauczycielem , który prowadzi zajęcia czwartej godziny wychowania fizycznego we wspomnianej formie w Gminie Nowogrodziec .
 
                                                        

 
SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM
 
 
Dnia  3 grudnia zaprosiliśmy do przedszkola górnika  – pana Filistyńskiego. Nasz gość  przybył  w pięknym stroju górniczym i  opowiedział dzieciom o swojej trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy.
Na zakończenie dzieci podziękowały panu  za bardzo ciekawe i pełne wrażeń spotkanie.

 

         
 

 
Występy uczniów Szkoły Podstawowej w Wykrotach w grudniu 2012r.

      6 grudnia uczniowie kl. 3 wystąpili na świetlicy wiejskiej w Wykrotach podczas uroczystości zorganizowanej przez  naszą Ochotniczą Straż Pożarną. Uczniów przygotowały P. M. Wolszczak i P. A. Warek. Poza tym podczas uroczystości przekazania OSP w Wykrotach wozu strażackiego przez Burmistrza Nowogrodźca P. R. Relicha ,nasi uczniowie zostali także wyróżnieni za udział w konkursie plastycznym ,,Nasza straż pożarna”.

      16 grudnia uczniowie kl.2 oraz chór z kl.4-6 wystąpili na świetlicy wiejskiej w Wykrotach  podczas ,,Jarmarku Bożonarodzeniowego” zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wykrotach. Kl.2 do występu z Jasełkami przygotowały P. M. Wolszczak i P. B. Pietkun, a chór P. A. Orawiec. Poza tym uczennice z kl.5 sprzedawały pod opieką P. M. Klisiewicz kolorowe lampiony, kielichy i kubki, które wcześniej pomalowały farbami witrażowymi wraz z P.W. Traczyk. Nasi uczniowie byli chwaleni za talent, odwagę i pomysłowość. Wcześniej tj. 14 grudnia chór z kl. 4-6 wystąpił podczas ,,Przeglądu kolęd i pastorałek” w Zespole Szkół w Nowej Wsi.

        19 grudnia chór  złożony z uczniów kl.4-6 wystąpił także podczas ,,Kolędowania” na Rynku w Nowogrodźcu, które zorganizował Ośrodek Kultury . Chór przygotowany przez P. A. Orawiec zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek za które otrzymał gromkie brawa. Uczniom akompaniowała na gitarze P. A. Orawiec i uczennica kl.4 K. Podkowicz. Natomiast nagrodę w konkursie na bożonarodzeniowy stroik odebrała uczennica kl.5 Kamila Zasańska.
Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni na tak udane imprezy i jesteśmy dumni z naszych uczniów.
 
                                                                                                                                                           W. Traczyk
 
                                                                                                                                       
 
                                                                             Mikołaj w szkole
 

       Dnia 6 grudnia 2012 r. klasa 2 wspólnie z  klasą 3 witały Mikołaja. Choć przybył zmęczony długą podróżą chętnie obdarowywał dzieci prezentami. Mikołajowi pomagali rodzice. Wszyscy kochamy Św. Mikołaja  więc zaprosiliśmy go na przyszły rok do naszej szkoły.  Obiecał, że z przyjemnością do nas przybędzie, bo w naszej szkole są super grzeczne dzieci.

                                                                                     
                                                                            
 
Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Wykrotach dziękują za przygotowanie poczęstunku na otwarcie placu zabaw oraz zorganizowanie zabawy „Andrzejkowej”

 

 Rodzice, którzy pomagali przy otwarciu placu zabaw dla dzieci w październiku 2012r.

  (przygotowali poczęstunek, upiekli ciasto, obsługiwali gości itd.):

·          Katarzyna Piątka

·          Agnieszka i Roman Chlastawa

·          Elżbieta Słota

·          Anna Rutyna

·          Marzanna Turczyn

·          Danuta Suszek

·          Marta Gurtatowska

·          Justyna Stojanowska

·          Dalila Siedlecka

·          Anna Nikurczak

·          Ewa Podkowicz

·          Wioletta Trzeciak

·          Tomasz Filistyński

·          Małgorzata Klisiewicz

·          Arleta Wolska

·          Magdalena Bondos

·          Aneta Kojder

·          Ewa Zasańska

·          Bożena Suszek

·          Grażyna Szwałko

·          Jolanta Gola

·          Monika Kwaśniak

·          Monika Jerzyk

·          Danuta Krawczyk

 

   Rodzice, którzy organizowali zabawę „Andrzejkową” w listopadzie w 2012r.

 

    Tomasz Filistyński

    Marta Filistyńska

    Anna Turko

    Mirosław Mielnik

    Agnieszka i Roman Chlastawa

    Małgorzata Blatkiewicz

    Katarzyna Gancarczyk

    Anna Rutyna

    Danuta Suszek

    Monika Kwaśniak

    Marta Gurtatowska

    Katarzyna i Tomasz Piątka

    Arkadiusz Zasański

    Elżbieta Słota

     Aneta Rusinek

     Marzanna Turczyn

    Aneta Kojder

 

   oraz kucharkom: Eleonorze Zadwórnej, Annie Kwiecień, Bożenie Roman

 Ciasto piekły:

     Anna Rutyna

     Małgorzata Mandziuk

     Ewa Warchocka

     Małgorzata Blatkiewicz

     Marta Gurtatowska

     Władysława Janiec

     Monika Jerzyk

     Danuta Krawczyk

     Małgorzata Janiec

     Jolanta Ancygier

     Ewa Podkowicz

     Barbara Pyszka

     Joanna Pyszka

     Wiesława Chojnacka

     Katarzyna Piątka

     Elżbieta Ojewska
                     Serdecznie dziękujemy!   
   
                                                                           
 
                                                                                                        Dyskoteka Andrzejkowa
 
        Dnia 28 listopada 2012 r. w szkole odbyła się dyskoteka Andrzejkowa dla uczniów klas IV – VI. Każda z klas przygotowała w swoich salach mały poczęstunek. Ponadto uczniowie zorganizowali przezabawne wróżby andrzejkowe, które dodatkowo uatrakcyjniły imprezę. Wszyscy uczniowie bawili się wyśmienicie.
 
      
                                                           
 

 

    

                                                    
 
 
Dnia 27.11.2012 odbył się konkurs matematyczny dla uczniów kl IV-VI
 
I miejsce - Oliwa Gurtatowska - kl  6
II miejsce- Sylwester Ludziak - kl 6
III miejsce - Jarosław Skrypnik  - kl 5
 
          
 
 
Święto Niepodległości

 
      Dnia 13 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowała klasa IV pod opieką pani Małgorzaty Stadnik oraz pani Agnieszki Orawiec. Apel miał charakter podniosły i patriotyczny. Uczniowie recytowali wiersze i przypomnieli nam ważne  wydarzenia z historii Polski.
 
                                                            
 
 
 
 
OTWARCIE  PLACU  ZABAW

 

       Dnia 18.10.2012r. nastąpiło uroczyste otwarcie placu zabaw przy naszej szkole.
Otwarcia  placu zabaw dokonał Burmistrz Nowogrodźca P.  Robert  Relich i Dyrektor  Szkoły Podstawowej w Wykrotach P. Wiesława Traczyk. Plac poświęcił Ksiądz Andrzej Kulicki. Na otwarciu byli obecni Radni Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, Dyrektorzy Szkół  z naszej gminy, Prezesi, Sołtysi i inni zaproszeni goście. Środki na plac zabaw pochodziły z budżetu Gminy Nowogrodziec oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z programu „Odnowa wsi dolnośląskiej”.        
   Otwarcie placu zabaw uświetniły występy dzieci z oddziału przedszkolnego, które przygotowały Panie: K. Białas, M. Polnicka i M. Jerzyk oraz z kl. IV-VI, które przygotowały P.M. Słobodzian i P.A. Orawiec.
Oprócz  uczniów Szkoły Podstawowej w Wykrotach z placu zabaw mogą korzystać także dzieci młodsze –nieuczęszczające jeszcze do szkoły, ani do przedszkola (od poniedziałku do piątku do godz.18.00 -pod opieką osób dorosłych).

               

 
"Moje Ulubione zwierzę"

W październiku  kl III uczyła się prezentować efekty swojej pracy przed publicznością. Uczniowie bardzo cieszyli  się ze swojej nowej roli, z chęcią  przedstawiały swoje prezentacje pt. „Moje ulubione zwierzę” . Były dyplomy i nagrody.


 

                                                                                  Dzień Edukacji Narodowej 
     Dnia 12 października w w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.W organizację apelu zaangażowano liczną grupę uczniów z klasy III, IV i V szkoły podstawowej. Całą uroczystość poprowadził Przewodniczący  Samorządu Uczniowskiego Jarosław Skrypnik  z klasy V.
 Uczniowie kl.  III śpiewem i wierszem wyrazili swą wdzięczność za trudy pracy, tych którzy codziennie pomagają im w poznawaniu tajników wiedzy, za co wynagrodzeni zostali gromkimi brawami. Burzę oklasków zebrały też uczennice  klasy 4-5  za swoją żywiołowość w tańcu oraz za piękny śpiew.
Apel zakończył się odśpiewaniem
„Sto lat” oraz wręczeniem kwiatów wszystkim pracownikom szkoły.
Nad całością przygotowań do uroczystości czuwały pani Alicja Warek-wychowawczyni klasy III, pani Beata Zawrotniak oraz pani Agnieszka Orawiec .
 

Edukacja filmowa
 
 W roku szkolnym 2012/2013 jedenaścioro uczniów klas V-VI  pod opieką nauczyciela polonisty – Marty Słobodzian weźmie udział w autorskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej realizowanym przez kino Forum. Jest to, stworzony i realizowany od kilku lat przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, projekt umożliwiający dzieciom  spotkanie z kinem – klasyką, jak i twórczością współczesną. Od października do czerwca raz w miesiącu uczniowie wraz z opiekunką będą jeździli do  kina na film. Przed każdym filmem odbędzie się multimedialna prelekcja poświęcona aktualnemu  zagadnieniu lub spotkanie z gościem.
         Wyjazdy te  z pewnością zaowocują pogłębieniem  wiedzy uczniów na temat sztuki filmowej,  rozwiną ich wrażliwość i przygotują do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Ponadto będą okazją do lepszego poznania zabytków i kultury miasta Bolesławiec.
 
                                              
                       
 
 
                                Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013    

Choć wczoraj było tu cicho,

dziś gwar jest miły przed szkołą.

Wróciły dzieci z wakacji

i rozprawiają wesoło.”

                              

  Dnia 3 września o godz. 9.30 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2012/2013. Na początku uroczystości wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano Hymn Polski. Potem kl. V przedstawiła program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Klisiewicz.

Następnie pani dyrektor Wiesława Traczyk powitała wszystkich zgromadzonych gości, nauczycieli oraz uczniów. Podkreślając, że to dzień szczególnie wyjątkowy dla przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy zaczynają dopiero przygodę z nauką w naszej szkole. A na koniec swojego przemówienia wszystkim uczniom życzyła sukcesów, motywacji i zapału do pracy w nowym roku szkolnym. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.
 

                                                Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Dnia 29 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Uczniowie z klasy VI przygotowali występ artystyczny, podczas którego pożegnali się ze szkołą. Po zachwycającym i wzruszającym występie szóstoklasistów Pani Dyrektor Wiesława Traczyk podziękowała wszystkim za trudną pracę, starania, przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, wręczała świadectwa z biało-czerwonym paskiem, nagrody zdobyte w konkursach oraz dyplomy za szczególne osiągnięcia.
Po oficjalnym apelu, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby we własnym gronie dokończyć zakończenie roku szkolnego.
Kolejny rok szkolny za nami. Były trudne chwile, ale nasza praca, starania sprawiły, że był to owocny, udany czas, w którym każdy z nas wiele się nauczył. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć – szczególnie z wyników szóstoklasistów na egzaminie kończącym szkołę podstawową i mamy nadzieję, że kolejny rok szkolny będzie równie wspaniały.
Życzymy wszystkim spokojnych, bezpiecznych i miłych wakacji!
  
Wycieczka do Wrocławia
Dnia 5 czerwca 2012 roku uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Pobyt w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęli od wizyty w jednym z kin sieci Helios. Tam mieli możliwość obejrzenia wcześniej wybranego filmu fabularnego lub animowanego w 3d.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w czekoladziarni. Podczas dwugodzinnych warsztatów „Akademia czekoladek” uczniowie zostali zapoznani z historią czekolady od jej zarania, czyli czasów Azteków do czasów współczesnych; poznali też proces jej produkcji; oglądali owoce i ziarna kakaowca, wąchali cynamon, wanilię i chili dodawane tradycyjnie do czekolad; ucierali w moździerzach wonne mieszanki. Najbardziej podobała im się degustacja gorącej czekolady z fontanny. Następnie każdy uczestnik wykonał samodzielnie ozdobnie pudełko oraz cztery różne pralinki, które zabrał ze sobą.
Ostatnią atrakcją był rejs statkiem Nerida po Odrze. Po dopłynięciu w okolice ZOO uczniowie wraz z opiekunami wysiedli i udali się w okolice Hali Stulecia, gdzie odbywają się pokazy fontann. Zmoczeni nie tylko przez pryskająca wodę z fontanny, ale też siąpiący tego dnia deszcz, udali się w drogę powrotną, „zahaczając” oczywiście obowiązkowo o MCDonalda.

 
                                     Wyniki sprawdzianu klasy szóstej

28 maja 2012 Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej, który w kwietniu napisali uczniowie klasy szóstej. Średni wynik ogólnopolski uzyskany przez szóstoklasistów podczas tegorocznego sprawdzianu to 22,75 punktów na 40 możliwych, natomiast średnia wojewódzka to: 22,5 pkt.
Uczniowie naszej szkoły uzyskali wynik: 23,8 pkt., czyli wyższy od średniej wojewódzkiej o 1,3 pkt. i o 1,05 pkt wyższy od średniej krajowej. Wyniki ze wszystkich umiejętności tj. czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wiązania teorii z praktyką były wyższe lub na poziomie średniej wojewódzkiej. Najwyższy wynik na sprawdzianie uzyskały: Emilia Tereszczyn, Zosia Adaszkiewicz, Kasia Blatkiewicz i Wiktoria Wrzeszcz. Gratulacje dla dziewczyn oraz dla całej klasy!
Oczywiście wszyscy mamy powody do radości, ponieważ są to wyniki ciężkiej pracy nie tylko uczniów i ich rodziców, lecz szczególnie nauczycieli z naszej placówki. Dyrektor Szkoły gratuluje wszystkim i zachęca klasę piątą, aby brała przykład ze swoich starszych kolegów i koleżanek.
W.Traczyk


I Międzyszkolny Przegląd Piosenki Religijnej

19 maja 2012 r. w Gościszowie odbył się I Międzyszkolny Przegląd Piosenki Religijnej. Uczniowie z Gierałtowa, Zebrzydowej, Nowej Wsi, Gościszowa oraz Wykrot zaprezentowali 24 utwory o tematyce religijnej. Nasza szkołę reprezentowały dwie uczennice: Inez Wolska oraz Klaudia Zawrotniak, które zaśpiewały piosenkę pt. "Z czterech wiatrów."

                                                      Konstytucja 3 Maja

Dnia 30.04.2012 r. uczestniczyliśmy w apelu z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy VI pod kierownictwem pani Beaty Zawrotniak oraz pani Małgorzaty Stadnik - Andrzejczak.

Na początku przewodnicząca szkoły poprosiła o wprowadzenie sztandaru szkolnego. Apel oglądali uczniowie klas I-VI oraz obie grupy przedszkolne. Po wprowadzeniu sztandaru odśpiewaliśmy hymn narodowy, następnie rozpoczął się apel.

Uczniowie klasy VI przybliżyli nam wydarzenia związane z założeniem Konstytucji. Zebrani z zaciekawieniem wsłuchiwali się w to, jak trzej uczniowie wyjaśniali pojęcia ,,Wolność, Naród i Ojczyzna”. Na koniec zaśpiewaliśmy kilka patriotycznych pieśni, następnie przewodnicząca szkoły oddała głos Pani Dyrektor, która odczytała słowa skierowane do uczniów przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Gdy pani skończyła, wyprowadzono sztandar i uczniowie rozeszli się do klas.
Oprac. Wiktoria Wrzeszcz
uczennica kl VI

Dzień Patrona Szkoły

23 marca 2012r. z okazji Dnia Patrona Szkoły –Tadeusza Kościuszki odbył się uroczysty apel , na którym wystąpili uczniowie kl.4-6 oraz drugiego oddziału przedszkolnego .Apel przygotowały i prowadziły P.M.Klisiewicz i P.M.Polnicka,zaś dekorację prowadzącym pomogły wykonać P.M.Wolszczak, P.M.Słobodzian. Na uroczystości byli obecni zaproszeni goście: sołtys i radni z naszej miejscowości-P.K.Proć, P.B.Wójtowicz,P.T.Filistynski oraz dyrektor gimnazjum P.M.Sokalska. Apel zachwycił wszystkich obecnych bardzo dobrym przygotowaniem uczniów przez nauczycieli, pomysłowością prowadzących oraz prostym lecz atrakcyjnym przekazem informacji o naszym patronie, a także przepiękną dekoracją.

Z okazji Dnia Patrona Szkoły Wiesława Traczyk –dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach dziękuje instytucjom i organizacjom współpracującym z naszą szkołą oraz wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju naszej placówki: Burmistrzowi Nowogrodźca i Radnym Rady Miejskiej ,Sołtysom wsi Wykroty i Zagajnik, Rodzicom, a szczególnie Nauczycielom oraz Pracownikom administracji i obsługi za ogromny wkład pracy ,który owocuje sukcesami naszej szkoły.

KONKURS RECYTATORSKI 2012

Laureatami tegorocznego Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, który cieszył się dużą popularnością wśród uczniów klas IV-VI, zostali:

1. Zofia Adaszkiewicz, klasa VI

2. Katarzyna Blatkiewicz, klasa VI

3. Michał Kellner, klasa VI

4. Klaudia Zawrotniak, klasa VI

5. Oliwia Gurtatowska, klasa V

Wymienione osoby reprezentowały szkołę na etapie gminnym. W Nowogrodźcu o „bilet” na kolejny etap walczyło 28 uczniów ze szkół podstawowych znajdujących się na terenie gminy. Członkowie komisji docenili talent i przygotowanie Klaudii Zawrotniak (zajęła II miejsce) oraz Zosi Adaszkiewicz (zdobyła III miejsce).

W etapie powiatowym, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu, spośród 25 uczestników wyłoniono dwóch laureatów i wyróżniono pięć osób. Wśród wyróżnionych znalazła się Zosia Adaszkiewicz. Gratulujemy!
 
 
W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ W NASZEJ SZKOLE PROJEKTU
„DOLNOŚLĄSKA SZKOŁA LIDEREM PROJAKOŚCIOWYCH ZMIAN W POLSKIM SYSTEMIE EDUKACJI”
ZOSTAŁ UTWORZONY MINIPORTAL ZAWIERAJACY INFORMACJE NA TEMAT DZIAŁAŃ PODEJMOWANYCH W RAMACH PROJEKTU.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA STRONY:
Pokazy w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach

W dniu 24.02.2012r. dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach Wiesława Traczyk zorganizowała pokaz wykorzystania sprzętu multimedialnego i komputerowego oraz pomocy dydaktycznych, które otrzymała szkoła w ramach projektu dofinansowanego z EFRR i RPOWD ,,Pracownia przyrodnicza w każdej gminie”. Podczas pokazu uczniowie z kl.5 i kl.6, którzy uczęszczali na koło laboratoryjno-eksperymentalne w Szkole Podstawowej w Wykrotach w ramach projektu ,,Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”(projekt dofinansowany z EFS z POKL 9.1.2) wykonywali doświadczenia oraz wyjaśniali sposób funkcjonowania sprzętu uczniom kl.3. Przedstawili m.in., jak wykorzystać:

· tablicę interaktywną sprzężoną z wizualizerem i projektorem oraz tabletem(Zosia Adaszkiewicz kl.6);

· interfejs ,,Pogoda”(Wiktoria Wrzeszcz kl.6);

· zestaw ,,Zmysły”( Klaudia Zawrotniak kl.6);

· mikroskop ,,Motic” z kamerą połączony z laptopem(Olaf Siedlecki kl.5);

· zestaw ,,Woda”(Kasia Blatkiewicz kl.6);

· zestaw ,,Elektryczność”(Michał Kellner kl.6);

· zestaw ,,Elektrostatyka”(Inez Wolska i Dagmara Matejewicz kl.6);

· zestaw ,,Prąd i magnesy”(Konrad Nikurczak kl.5);

Uczniowie kl.3 byli bardzo zainteresowani pokazem, ponieważ już od września będą uczyć się w pracowni przyrodniczej. Pokaz mieli możliwość także obserwować nauczyciele przyrodnicy ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Nowogrodziec, dzięki czemu mogli dokładniej poznać zasoby pracowni przyrodniczej.


                                    Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników
Dnia 23 lutego 2012 r. odbyła się uroczystość pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych. Uczniowi,e z klasy czwartej:Kamila Zasańska, Joanna Suszek, Natalia Klisiewicz, Julia Walczak, Julia Jerzyk, Kinga Blatkiewicz oraz Jakub Zwirydowski pod opieką nauczyciela bibliotekarza-Moniki Jerzyk przedstawili pierwszakom krótką inscenizacje dotyczącą zasad obchodzenia się z książkami. Ponadto pierwszoklasiści wykazali się dużą znajomością książek i pomagali zagubionym bohaterom wrócić do właściwej bajki. Po uroczystym złożeniu przyrzeczenia uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na rycerza książki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Następnie nowi czytelnicy udali się do biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć pierwszą książkę.
„Odkrywamy Talenty Przyszłości”
Uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach - Zofia Adaszkiewicz otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie poetyckim „Odkrywamy Talenty Przyszłości”. Gala wręczenia nagród, na którą udała się pod opieką nauczyciela polonisty – Marty Słobodzian, odbyła się dnia 15 lutego 2012 roku w Centrum Kultury ArtBem w Warszawie. Uroczystość poprowadziła dziennikarka i prezenterka telewizyjna Anna Popek, zaś gościem honorowym była aktorka – Pani Teresa Lipowska. Przewodniczący Jury poeta i prozaik – Ludwik Janion wraz z koordynatorem konkursu Panią Katarzyną Woińską wręczyli laureatom nagrody. Imprezę uświetniły występy wokalne, taneczne, muzyczne i kabaretowe uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum Pro Futuro. Po uroczystości w ramach nagrody za godne reprezentowanie szkoły w konkursie ogólnopolskim Zosia zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego.

                                                                         Walentynki
Walentynki -Święto zakochanych obchodzone 14 lutego, w dniu Świętego Walentego. W tym dniu zakochani obdarowują się "walentynkami" są to zazwyczaj wierszyki, wyznania miłosne, niekiedy laurki i prezenty.
W naszej szkole wszyscy uczniowie tego dnia wykonywali kolorowe, papierowe serduszka z życzeniami i wrzucali je do skrzynki walentynkowej. W czwartek 16 lutego odbyła się dyskoteka walentynkowa, podczas której wszystkie kartki trafiły do adresatów , a było ich bardzo dużo.
Zabawa karnawałowa

13.01.2012 odbyła się zabawa karnawałowa. Przedszkolaki i uczniowie z klas I-III byli ubrani w piękne, karnawałowe stroje. Były księżniczki, kotki, policjanci, Batman, aniołki i inne wspaniałe postacie. Dzieci bawiły się, chętnie brały udział w konkursach oraz tańcach. To był bardzo udany dzień – ostatni przed feriami zimowymi.
Dzień Babci i Dziadka -11.01.2012
Babcia i Dziadek – osoby bardzo ważne w życiu każdego dziecka. Przedszkolaki zapragnęły w szczególny sposób wyrazić swoją miłość do Dziadków. Razem z opiekunkami: Krystyną Białas i Marzeną Polnicką przygotowały program artystyczny. Były śpiewy, tańce, pięknie recytowane wiersze, laurki i ukradkiem wycierane łzy przez Dziadków dumnych ze swoich wnuczków. To był bardzo radosny dzień.

Zakończenie realizacji zajęć w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”
w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach

30.11.2011r. zakończył się projekt „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji” realizowany we współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach tego projektu w Szkole Podstawowej w Wykrotach od 15.10.2010r. do 15.11.2011r. prowadzone były zajęcia dodatkowe .Zajęcia te prowadzili nauczyciele i dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach, którzy weszli w skład zespołu ds. projektu: mgr W. Traczyk – koło laboratoryjno-eksperymentalne (zrealizowano 49,5h),mgr K. Antoniszyn – tutoring (204h), mgr B. Zawrotniak – koło młodych odkrywców (49,5h), mgr G. Mazurkiewicz – koło matematyczno-informatyczne(49,5h),mgr M. Stadnik-Andrzejczak – zajęcia wyrównawcze z matematyki (49,5h) oraz mgr Małgorzata Klisiewicz –prowadząca wycieczki wraz z mgr Ryszardą Bafeltowską . Koordynatorem szkolnym projektu od 15.10.2010 do 31.08.2011r. była dr Genowefa Tymbrowska, a od 1.09.2011r. do 30.11.2011r. –mgr Ryszarda Bafeltowska. W ramach projektu zrealizowano także 3 wycieczki po Dolnym Śląsku(2-jednodniowe i 1-dwudniową): do Wrocławia (uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Chemii i Fizyki), do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego oraz do Parku Krajobrazowego Chełmy. W każdej wycieczce zorganizowanej przez biuro projektu uczestniczyło po 20 uczniów (w sumie 60 uczniów z naszej szkoły).Odbyły się także 3 wyjazdy do Multicentrum w Jeleniej Górze, z których skorzystało 75 uczniów(po 25 osób w każdym). W sumie w projekcie uczestniczyło 93 uczniów(każdy uczeń liczony tylko raz niezależnie od tego w ilu formach uczestniczył), a zrealizowaliśmy 402 godziny zajęć dodatkowych. Dwóch uczniów z naszej szkoły uczestniczyło także w zajęciach pozaszkolnych realizowanych poprzez platformę edukacyjną. Poza tym na uruchomionej szkole platformie, którą zakupił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego utworzyliśmy mini-portal, na którym zostały zamieszczone najważniejsze informacje dotyczące zajęć realizowanych w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”.

Nauczyciele i dyrektor uczestniczyli we wszystkich szkoleniach i konferencjach realizowanych w ramach projektu. 30 listopada 2011r. dyrektor i koordynator szkolny uczestniczyły w konferencji podsumowującej projekt „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji” na Politechnice Wrocławskiej. Podczas konferencji każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzymała m.in. publikację podsumowującą pt.: „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”, w której opisano cele i założenia oraz rezultaty projektu, a także znalazły się w niej wizytówki wszystkich 250 szkół –uczestników projektu z całego Dolnego Śląska. Poza tym znajdują się tam także przykłady dobrych praktyk m.in. z naszej szkoły. Publikacja znajduje się w bibliotece Szkoły Podstawowej im.T.Kościuszki w Wykrotach i zostanie także przekazana do biblioteki publicznej w Nowogrodźcu.

Dotychczasowe rezultaty naszego uczestnictwa w projekcie to: większa aktywność uczniów w zakresie udziału w kołach pozalekcyjnych, osiągnięcia w konkursach pozaszkolnych, wzrost aspiracji edukacyjnych uczniów, poprawa wyników nauczania, rozwój zainteresowań naukami matematyczno-przyrodniczymi, zmniejszenie niepowodzeń szkolnych itd. Realizacja projektu pochłaniała wiele godzin dodatkowej pracy , zarówno nauczycieli-realizatorów, koordynatora, jak i dyrektora. Jednak dzięki bardzo dobrej współpracy z Biurem Projektu 912 z DODN-u we Wrocławiu oraz wewnątrz samego zespołu ds. projektu, udało się zrealizować wszystkie zadania z projektu, które były zaplanowane w Programie Rozwojowym Szkoły Podstawowej im.T.Kościuszki w Wykrotach.

8 listopada 2011r. w Szkole Podstawowej im.T.Kościuszki w Wykrotach odbyło się podsumowanie projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji” , na którym wszyscy uczniowie –uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyli dyrektor W.Traczyk, koordynator R.Bafeltowska i prowadzący zajęcia: K.Antoniszyn, B.Zawrotniak, M.Stadnik i G.Mazurkiewicz. Dyrektor podziękowała wszystkim członkom zespołu za ogromny wkład pracy w realizację projektu.

W.Traczyk


                                                            MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU
Dnia 6 grudnia 2011 roku do przedszkola zawitał Mikołaj.
Dzieci z niecierpliwością oczekiwały prezentów.
Radość była wielka ze wspólnej zabawy z Mikołajem.
* * *

                                                                           ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wykrotach wraz Radą Pedagogiczną i Samorządem Uczniowskim serdecznie dziękują za organizację zabawy w dniu 26 listopada 2011r. następującym rodzicom:

-P. Beacie i Tomaszowi Filistyńskim,

-P. Agnieszce i Romanowi Chlastawom,

-P. Małgorzacie i Arturowi Kozioł,

-P. Stanisławie Zawrotniak,

-P. Marcie Gurtatowskiej,

-P. Marcie i Remigiuszowi Filistyńskim,

-P. Małgorzacie i Jarosławowi Blatkiewiczom,

-P. Monice Sochań,

-P. Jolancie Ancygier,

-P. Marzenie Matejewicz,

-P. Małgorzacie Członka,

-P. Pawłowi Włosek,

-P. Mirosławowi Mielnikowi,

-P. Elżbiecie Słota,

-P. Marzenie Turczyn,

-P. Monice Jerzyk,

Szczególne podziękowania kierujemy do kucharek: P. Eleonory Zadwórnej i P. Bożeny Roman.

P. Annie Słobodzian za sprzedaż biletów.

Dziękujemy także rodzicom ,którzy upiekli ciasto: P. Marioli Urbaniak, P. Annie Rutyna, P. Małgorzacie Wrzeszcz, P. Ewie Ludziak, P. Ewie Kojder, P. Monice Jerzyk, P. Marii Sokalskiej, P. Barbarze Wojtowicz, P. Jolancie Markiewicz, P. Ewie Podkowicz, P. Justynie Stojanowskiej, P. Małgorzacie Blatkiewicz, P. Bożenie Buczek, P. Elżbiecie Janiec.

Dziękujemy także uczestnikom zabawy andrzejkowej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej imprezy. Dzięki Państwa wsparciu pozyskaliśmy środki finansowe za które zakupimy pomoce dydaktyczne dla naszej szkoły .

* * *


Tradycyjnie jak co roku przed Barbórką gościliśmy w naszym przedszkolu ciekawego gościa- pana górnika, Józefa Filistyńskiego, który ubrany w strój galowy opowiadał dzieciom o niebezpiecznej i ciężkiej pracy pod ziemią. Dzieci zadawały dużo pytań, oglądały i podziwiały piękny mundur oraz robiły zdjęcia.

* * *
Dnia 26.10.2011r po piątej godzinie lekcyjnej odbyła się piesza wycieczka w ramach czwartej godziny w-f. Uczniowie kl IV udali się na cmentarz. Celem wycieczki była pomoc mieszkańcom Wykrot w posprzątaniu grobów swoich bliskich przed Świętem Zmarłych. Każdy z nas miał narzędzia do sprzątania, tj: grabie, szufelki, zmiotki. Zostaliśmy podzieleni na pięcioosobowe grupy. Grabiliśmy liście, wyrywaliśmy chwasty porządkowaliśmy groby. Mieszkańcy Wykrot, którzy także przyszli na cmentarz w tym samym celu , patrzyli na nas ze zdumieniem i byli dumni , że mają takich pomocników ze Szkoły Podstawowej . Kiedy skończyliśmy , zmęczeni pracą wróciliśmy do szkoły. Myślę, że każdemu podobała się ta wycieczka. Była bardzo pożyteczna.* * *
                                      Konkurs powiatowy "W krainie łużyckich lasów"

Dnia 21 października w Urzędzie Miasta Bolesławiec w sali konferencyjnej Centrum Wspierania Przedsiębiorczości został zorganizowany etap powiatowy konkursu wiedzy o bioregionie pn. ,,W krainie łużyckich lasów” .W konkursie uczestniczyło 14 drużyn ze szkół podstawowych z powiatu bolesławieckiego .Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach, którą przygotowała Wiesława Traczyk , w składzie: Olaf Siedlecki(kl.5), Konrad Nikurczak (kl.5), Michał Kellner(kl.6) zajęła drugie miejsce (miała tylko 0,5 punktu mniej niż drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Bolesławca, która zajęła I miejsce).Nasza drużyna będzie wraz z drużyną z Bolesławca reprezentować powiat bolesławiecki w etapie regionalnym w Świeradowie Zdroju w dniu 8 listopada. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

Na zdjęciu: W.Traczyk, M.Kellner, O.Siedlecki i K.Nikurczak w pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Wykrotach;

                                                                                                        Rodzice czytają bajki
Rodzice z oddziału przedszkolnego z inicjatywy wychowawczyni pani Krystyny Białas czytają dzieciom baśnie i bajki.


* * *
                                                                                 Wycieczka do Kliczkowa

Dnia 30.09.2011 r uczniowie kl 6 pojechali na wycieczkę rowerową do Kliczkowa.

Zbiórka planowana była na godzinę 8:00. Jednak czekaliśmy jeszcze na resztę klasy. Gdy wszyscy byliśmy w komplecie, pani przedstawiła nam plan wycieczki. Około 8:15 wyruszyliśmy. Jechaliśmy w stronę Osiecznicy leśnymi drogami. Podróż przebiegała spokojnie. Do Kliczkowa dojechaliśmy o godz.10:00. Czekaliśmy chwilę na przewodnika, który wprowadził nas do zamku i zapoznał z jego historią. Gdy weszliśmy do środka, pan przewodnik oprowadził nas po komnatach pałacu. Po zakończeniu zwiedzania pani podzieliła nas na grupy. Gdy jedna pojechała bryczką,druga czekała, bądź jadła lody. Podczas jazdy wozem konnym śpiewaliśmy wesołe piosenki oraz podziwialiśmy piękną okolicę. Około godziny 13.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Teraz było lżej, dlatego że jechaliśmy z górki. Jadąc słuchaliśmy śpiewu ptaków oraz wdychaliśmy świeże powietrze. Gdy dojechaliśmy do szkoły, byliśmy szczęśliwi i zadowoleni z udanej wycieczki do Kliczkowa.

* * *


                                                                                                                                         Uroczyste pasowanie na ucznia.

Dnia 30 IX 2011 r. uczniowie klasy I po przedstawieniu programu artystycznego złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia przez panią Dyrektor Wiesławę Traczyk.
Wychowawca klasy pani Irena Smolińska wręczyła każdemu uczniowi na pamiątkę dyplom i upominek.
Zaproszeni rodzice podarowali swoim pociechom wielkie kolorowe tuby ze słodyczami. ,, To była radość ! ''
Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

* * *
                                                                Przedszkolaki żegnają lato.
Dnia 22 września 2011 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami: Krystyną Białas oraz Marzeną Polnicką udały się do prywatnego ogrodu Pani Heleny Wrony aby pożegnać lato.

* * *
                                                    ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012
Nowy rok szkolny 2011/2012 rozpoczęliśmy 1 września. Od godz. 9.00 w szkole panował gwar. Niektórzy uczniowie z uśmiechem przekraczali próg szkoły po wakacyjnej przerwie, dla innych dzień ten był jednym z najtrudniejszych dni.
– Znów zaczyna się nauka i poranne wstawanie – mówiły ich niewyraźne miny.
Wszyscy, którzy przybyli na uroczystość, uczniowie, rodzice i nauczyciele, zgromadzili się na placu szkolnym. O godz. 9.30 rozpoczął się apel. Po krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy V Pani Dyrektor przywitała nas serdecznie. Po części oficjalnej uczniowie poszli swoich sal lekcyjnych i tam wychowawczynie podały im plany lekcji na nowy rok szkolny.
Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów i miłego pobytu w szkole.